BAZÉN NA VÝŠINCE BUDE PO REKONSTRUKCI OTEVŘEN PRO VEŘEJNOST

0

V pondělí 7. září proběhne slavnostní otevření zrekonstruovaného bazénu a od 14. září bude otevřen pro veřejnost. „Mám velkou radost, že se nám náročnou rekonstrukci podařilo realizovat v poměrně krátkém čase, pouze jeden školní rok neměly děti k dispozici plaveckou učebnu. Všem Turnovanům jsme se rozhodli dát spolu s otevřením bazénu malý dárek, v době od 14. do 29. září bude plavání ve všední dny mimo středu od 16.00 do 20.00 zdarma,“ uvedl místostarosta Aleš Hozdecký.

Bazén na Výšince, přesněji plavecká učebna, byl postaven na konci 60. let minulého století z iniciativy legendárního turnovského učitele Kopala. Stavba byla realizována v tehdy velmi rozšířené akci „Z“, což znamenalo, že část prací byla vykonávána „dobrovolně“ a ve volném čase občany města. Takto realizované stavby ale bohužel často trpěly nekvalitně a neodborně provedenou prací. Na přelomu 80. a 90. let musel být proto bazén uzavřen. Peníze na opravu se hledaly poměrně dlouho, vážně se uvažovalo i o tom, že místo bazénu zde bude tělocvična. Nakonec byl bazén opraven a v roce 1994 otevřen. V té době šlo o provizorní opravu, bylo jasné, že musí přijít generální rekonstrukce. Technický stav byl v posledních letech už neudržitelný, 30. června 2008 byla plavecká učebna uzavřena.

n200909020917_zap_378_09_bazenNaštěstí se neopakovala situace z 90. let, radnice měla na opravu bazénu podánu žádost na dotaci z operačních programů Evropské unie. „Turnov měl velké štěstí, dotace na rekonstrukci bazénu na Výšince přesahující 20 milionů korun byla před rokem schválena, jinak opravdu nevím, kde bychom peníze na tak náročnou opravu hledali,“ přiblížil Aleš Hozdecký.

 

Rekonstrukce začala na podzim, stávající 16metrový bazén zůstal velikostně zachován (původně se uvažovalo, že by byl zvětšen na 25 metrů). Kompletní oprava zahrnuje novou nerezovou „vanu“ bazénu, nové je veškeré technologické zázemí, opravou prošly všechny vnitřní a venkovní prostory, bazén je plně bezbariérový. Je také hlubší, než dříve. Na jedné straně je hloubka 120 centimetrů a pod startovními bloky 160 cm (před rekonstrukcí to bylo 90, resp. 130 centimetrů). Dotace z fondu EU byla ve výši 22,9 mil. Kč, celkové náklady na rekonstrukci byly 24,8 mil. Kč, město ze svého rozpočtu musí doplatit zbylou část 1,8 mil. Kč.

 

n200909020917_zap_379_09_bazen„Pro plaveckou učebnu na Výšince bude i nadále prioritní výuka plavání dětí z mateřských a základních škol. Otevřené dveře ale bude mít i veřejnost, která v posledních letech v čím dál větší míře do turnovského bazénu nacházela cestu. Bylo to především díky kvalitním doplňkovým programům, jako je například plavání pro kojence, plavání pro malé děti, ale třeba i pro těhotné ženy. Tým lidí z Městské sportovní s.r.o., který se o bazén stará, má připravenou spoustu novinek. I když máme v Turnově bazén poměrně malý, jsem přesvědčen o tom, že dokáže na dlouhou dobu plně uspokojit potřeby obyvatel města,“ dodal místostarosta Hozdecký.

Radnice také již několik let připravuje projekt s velkým krytým bazénem v Maškově zahradě, kvůli nedostatku finančních prostředků je ale realizace stále odsouvána.

 

Pozn.: Plavání v bazénu na Výšince bude v době od 14. do 29. září ve všední dny mimo středu od 16.00 do 20.00 zdarma. Kapacita bazénu je omezena, rezervace je možná na tel. 481 322 240. V případě většího zájmu bude pobyt ve vodě časově omezen.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.