HASIČI V OLEŠNICI MAJÍ NEJMODERNĚJŠÍ ZÁSAHOVÉ VOZIDLO Z OBCÍ V OKOLÍ

0

Nejdříve zazněla výstražná houkačka na staré avii z konce sedmdesátých let a bezprostředně nato spustila houkačka na novém fordu. Takto symbolicky se hasiči v Olešnici rozloučili v sobotu 28. ledna se starou technikou a přivítali novou. Stalo se tak za účasti velké části obyvatel obce a okolí, hasičů dobrovolných i profesionálních, vedení obce, starostů z okolí a dalších pozvaných hostů včetně hejtmana Libereckého kraje Martina Půty. „Je to rok, co jsme začali vážně přemýšlet o výměně staré techniky, se kterou jsme byli víc v servisu než na zásazích, za novou. Bez dotace to ale nejde, to bychom si nemohli vůbec dovolit. Hlavně díky veliteli naší jednotky dobrovolných hasičů obce Martinu Dečimu, který se věnoval podmínkám dotačních titulů státu a kraje a komunikoval s firmami, které se přestavbám zásahových vozidel pro hasiče věnují, se tohle všechno podařilo. Poděkování patří i všem dalším, kteří se zasloužili o to, že v obci máme moderní techniku,“ uvedl starosta Olešnice Zdeněk Šich.

Novému vozidlu a také praporu zdejších hasičů požehnal liberecký arciděkan Radek Jurnečka, který v minulosti v tomto regionu působil. „V žehnání hasičské techniky vidím velkou symboliku. Není to žehnání věcem, ale lidem, kteří tuto techniku budou používat při pomoci jiným lidem, svým bližním. V tom tkví smysl církevního požehnání,“ řekl Jurnečka.

201701312138_oso_04_016_olesnice

Podle hejtmana Martina Půty se kraj snaží jednotkám dobrovolných hasičů pomáhat. „Vedle tradičního dotačního fondu, kde se ročně rozděluje 15 milionů korun, byl vloni poprvé vyhlášen dotační titul ministerstva vnitra na nákup techniky, což doufám bude platit i letos. Ministerstvo poskytne účelovou dotaci ve výši padesáti procent nákladů, další třetinu poukáže kraj a zbytek uhradí obce. Pro ty menší je to prakticky jediná možnost, jak se k nové technice dostat,“ přiblížil Martin Půta. Vloni takto kraj podpořil šest výjezdových hasičských vozidel, letos by jich mělo být osm.

201701312138_oso_05_016_olesnice

I přes poměrně štědrou dotaci musela obec na nákup vozidla věnovat desetinu svého ročního rozpočtu. „Náš roční rozpočet je zhruba dva miliony korun, nové zásahové auto hasičů přišlo skoro na milion, po odečtení dotací zbylo na obec 165 tisíc. Přesto myslím, že to za ty peníze stojí, máme nyní nejmodernější vozidlo v obcích kolem Turnova, náklady na jeho provoz a opravy budou doufám nižší než u staré avie. Také k řízení již nebude třeba řidičské oprávnění na náklaďák, což umožní větší akční potenciál při ostrých výjezdech. Také doufám, že nová technika přiláká mládež, což je pro dobrovolné hasiče na venkově vždy důležité, aby tady byl hasičský dorost,“ uzavřel starosta Olešnice.

201701312138_oso_06_016_olesnice

V obci v současnosti žije 190 stálých obyvatel, což je přibližně stále stejné číslo z posledních let. V rozvojových plánech tady neuvažují o nějaké satelitní zástavbě, spíše preferují opravy zástavby stávající a občas nějakou drobnou výstavbu na zahradách. Obec provozuje mateřskou školu v krásné, opravené secesní budově, na návsi je fungující hospoda, místní mohou nakupovat v malém obchodě. Ráz obce by měl být zachován i v příštích letech. Co Olešnici a její obyvatele trápí, je stav komunikací. Oprava hlavní spojnice z Turnova přes Všeň na Vyskeř před lety skončila kousek za Všení…

201701312139_oso_07_016_olesnice

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.