LIBERECKÝ KRAJ CHYSTÁ MODERNIZACI ODBAVOVACÍHO SYSTÉMU A APELUJE NA CESTUJÍCÍ, ABY SE ZMĚNOU NEOTÁLELI

0

Pohodlný nákup jízdenek a nové možnosti odbavení. To jsou zásadní změny, které připravuje Liberecký kraj pro cestující. Ti si tak budou moci zakoupit jízdenku či kupón v mobilu, pořídit časové a síťové kupóny v e-shopu anebo uhradit jednotlivou jízdenku bankovní kartou levněji než v hotovosti. „Od začátku letošního září nebude možné nahrávat na staré Opuscard časové nebo síťové kupóny. Týká se to desítek tisíc cestujících v Libereckém kraji. Rád bych proto požádal občany, aby se změnou neotáleli a navštívili včas kontaktní místa IDOL nebo ještě lépe e-shop. Vyhnou se tak dlouhým frontám,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.

„Z 80 tisíc uživatelů karet máme 46 tisíc lidí, kteří používají časové nebo síťové kupóny. A to jsou právě ti, kteří by nyní měli zbystřit a rozhodnout se, který identifikátor budou využívat. Pokud se rozhodnou pro Opuscard, je potřeba ji vyměnit. Novou Opuscard není nutné pořizovat pouze tehdy, pokud budou zájemci využívat jiný identifikátor, ke kterému půjde kupón přiřadit. Sem patří například In-karta Českých drah, pražská Lítačka, platební karta nebo mobilní aplikace,“ zdůraznil Otto Pospíšil, jednatel společnosti KORID LK.
Změna odbavovacího systému neznamená úpravu Tarifu IDOL. „Dochází ke změně technologie odbavení v prostředcích veřejné dopravy. Díky ní můžeme zavést pro cestující žádaný předprodej časových a síťových jízdenek v e-shopu,“ doplnil Jan Sviták. „Současně bude postupně spuštěn prodej časových a síťových jízdenek v mobilní aplikaci Idolka.“

Nový systém začne fungovat od 1. září 2023. Časové a síťové kupóny v mobilní aplikaci Idolka je možné pořídit od letošního července. V e-shopu se již několik týdnů mohou cestující registrovat a zažádat o kartu Opuscard+, pokud se nerozhodnou využít ke svému kupónu jiný identifikátor. Čipová karta již nebude nutností k tomu, aby lidé mohli cestovat levněji či si museli pořizovat časový kupón. Pokud se však cestující rozhodne i nadále využívat Opuscard, bude ji muset vyměnit za nový typ Opuscard+. „Pro tento případ doporučujeme využít e-shop, kde cestující kartu pořídí se slevou, a navíc ji necháme zaslat poštou domů. Chceme tím předejít velkému náporu na kontaktní místa IDOL v kraji,“ doplnil Pospíšil.

POPIS ZMĚN

JEDNOTLIVÉ JÍZDENKY
Všechny jednotlivé jízdenky IDOL budou přestupní. Bez ohledu na způsob platby si tak cestující bude moci zakoupit jízdenku kamkoliv v rámci územní platnosti integrovaného dopravního systému IDOL. Přestupní jízdenky budou opatřeny QR kódem, který při přestupu cestující načte u odbavovacího zařízení.
Liberecký kraj podporuje bezhotovostní platbu, a tak i nadále zachová slevu ve výši 20 %. Kromě elektronické peněženky na Opuscard a možnosti zakoupit jednotlivou jízdenku v aplikaci Idolka bude možné se stejnou slevou zaplatit též bankovní kartou.
POZOR: V e-shopu není možné zakoupit jednotlivou jízdenku, ale pouze časové a síťové. Nebude ani možné v e-shopu dobít elektronickou peněženku.

ČASOVÉ A SÍŤOVÉ KUPÓNY
Zatímco v současnosti jsou všechny kupóny nahrávány pouze na Opuscard, nově bude možné je svázat s tzv. identifikátorem, kterými budou:
* mobilní telefon, resp. aplikace Idolka;
* bankovní karta;
* nový typ čipové karty – Opuscard+;
* partnerské karty: In-karta (dopravce České dráhy) a Lítačka (systému PID).
Naopak již nebude možné od 1. září nahrát kupón na starý typ karty Opuscard.
Časový nebo síťový kupón si pak cestující mohou pořídit pohodlně v e-shopu nebo přímo v mobilní aplikaci Idolka. Předprodej bude i nadále možný na kontaktních místech OPUSCARD/IDOL.
Cestující, který má nárok na přiznání státem nařízené slevy, si jej musí nechat potvrdit (ověřit) na Kontaktním místě OPUSCARD/IDOL.

VÝMĚNA OPUSCARD
„Je třeba zopakovat, že Opuscard již cestující nebudou nutně potřebovat. Bude možné využít jiný identifikátor či prostředek platby,“ dodal Sviták.
I nadále však tento systém bude zachován, a to zejména pro ty cestující, kteří nebudou moci či nebudou chtít využívat svou platební kartu či mobilní telefon.
Kartu Opuscard však bude potřeba vyměnit za novou. Za tímto účelem doporučuje KORID LK využít e-shop. Tam pořídí cestující kartu se slevou a bude mu zaslána poštou domů.

Všechny potřebné informace cestující naleznou na webu www.iidol.cz/idolplus, na Facebooku IDOL, ale také v prostředcích veřejné dopravy. S dotazy se cestující mohou obracet též na Helpdesk KORID LK info@korid.cz a na zákaznickou linku 488 588 788. (TZ LK)

VÝROBA KARET OPUSCARD NOVĚ I V TURNOVĚ!
V rámci chystaných změn v oblasti elektronického odbavovaní cestujících bylo informační centrum v Turnově na náměstí Českého ráje nově vybaveno tiskárnou, která umožnuje expresní potisk osobních karet Opuscard. Cestující tak nemusí čekat na jejich výrobu až několik dlouhých týdnů, ale s novou osobní kartou odejdou již za několik minut. S sebou již nemusí nosit průkazovou fotografii, přibyla možnost vyfotografování přímo na místě.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.