ROVENSKO NA NOHOU: HOSPODSKÝ DOPADL LUPIČE, POLICISTÉ MU PŘIJELI PODĚKOVAT

0

„Do Rovenska jsme přijeli proto, abychom ocenili mimořádný čin, který by mohl být příkladem ostatním. Není běžné, že by občan nejen dostihl nebezpečného lupiče, ale ještě ho odzbrojil a zpacifikoval do příjezdu policie. Možná by takto nedokázali vždy reagovat ani samotní policisté, kteří to mají v náplni práce,“ přiblížil velitel územního odboru Policie ČR v Semilech Libor Nižník událost, ke které došlo ve čtvrtek 26. května hodinu po poledni v Rovensku pod Troskami. Ostatně, ve městečku se od té doby o ničem jiném nemluví a ještě dlouho to tak zůstane. Nestává se často, aby byla za bílého dne přepadena pošta a aby zloděje zadrželi občané.

n201105312336_oso_38_011_rovenskoJak poznamenala rovenská kronikářka Kateřina Matysová, jednou už k přepadení zdejší pošty došlo, bylo to ve 30. letech minulého století, a zloděje také dopadli samotní občané. Nyní byla ale situace přece jen trochu jiná. Zloděj si poštu dlouhodobě vyhlédl na internetu, zmapoval si okolí a vyrazil najisto. Své auto odstavil v Semilech a do Rovenska přijel na kole. Hodina po poledni ve všední den je, zdá se, ideální dobou na loupež. Lidé jsou většinou v zaměstnání, důchodci odpočívají po obědě, pošta je vylidněná. A protože dotyčný měl za sebou kromě několikaletého vězení za loupeže a násilné trestné činy i výcvik v cizinecké legii, nedělalo mu problém nasadit si uvnitř pošty kuklu na hlavu a překonat asi dva a půl metru vysoké hrazení nad přepážkami. Rázem se ocitl mezi pracovnicemi pošty, které stačily duchaplně utéct do vedlejší místnosti. Cesta k penězům byla volná.

n201105312336_oso_39_011_rovenskoPřesto zloději nevyšlo vše, jak si naplánoval. Na poštu totiž také dorazila místní občanka Jana Lhotáková. Ta když viděla, co se děje, na nic nečekala a utíkala do hospody na radnici a volala, že pošta byla přepadena. Byla natolik věrohodná, že ji to štamgasti uvěřili a vyběhli ven. To už viděli lupiče ujíždět na kole směrem k nádraží. Hospodský se svojí matkou skočili do auta a jali se ho pronásledovat. Dostihli ho v polích za městem. Když zloděj na hospodského vytáhl pistoli, ten duchapřítomně zakročil a zpacifikoval ho dřív, než se lump stačil vzpamatovat. „Bylo to krušných patnáct minut, kdy jsme na místě čekali, než přijedou policisté. Až doma, když jsem se podíval na svého devítiměsíčního synka, mně došlo, co se také mohlo stát. V té chvíli jsem o tom nepřemýšlel,“ uvedl Lukáš Mazánek, nájemce rovenské Restaurace Radnice.

 

n201105312336_oso_37_011_rovenskoJak zaznělo na společném setkání v úterý 31. května v obřadní síni rovenské radnice, jde o ojedinělý čin občanské statečnosti. Podle přítomných zástupců policie opravdu není běžné, aby se někdo tváří v tvář střelné zbrani takto zachoval. Statečný čin ocenilo také město Rovensko v čele se starostkou města Zdeňkou Nejedlou. Paní Lhotáková a Lukáš Mazánek s maminkou obdrželi drobné dárky od vedení územního velitelství policie i od obce s tím, že tento statečný čin se možná dočká ještě dalších ocenění.
České poště byla vrácena uloupená částka ve výši 65 tisíc korun.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.