VĚTRNÁ SMRŠŤ SE PROHNALA TURNOVEM

0

Aktualizováno
Vítr o rychlosti hodně přesahující 100 kilometrů v hodině řádil kolem desáté hodiny dopoledne ve čtvrtek 14. prosince v Turnově a na dalších místech regionu. Přímo ve městě se jednalo o pás od Přepeřské a dolní část Nádražní ulice směrem do centra města. Smršť trvala několik minut, škody napáchala poměrně velké. Například Nádražní ulicí létaly květiny z květinářství, zejména starší lidé se nemohli udržet na chodníku.

Polámaných stromů budou desítky. Na parkovišti u Cryturu mezi mosty strom leží na Škodě Fabii, na komunikaci podél Jizery další stromy poškodily zaparkovaná auta jen lehce. Větvemi uražená zrcátka vozidel jsme zaznamenali ve Skálově ulici. V parku v Metelkových sadech leží vyvráceno hned několik stromů, jeden bohužel poškodil na podzim otevřené nové dětské hřiště. Podle Luboše Trucky, velitele městské policie, pomáhají strážníci a hasiči městské jednotky na několika místech současně. Nejhorší situace před polednem byla v Jiráskově ulici, kde se uvolnila plechová střecha na domě přímo pod kostelem sv. Mikuláše. Po dohodě hasiči uvolněné plechy rozřezaly a spustili postupně dolů.

Strom na Fabii na parkovišti před Cryturem

Jak uvádí mluvčí hasičů Pavlína Bílková, několik výjezdů zaznamenali hasiči na území celého kraje. Kvůli silnému větru spadly na řadu komunikací stromy a za relativně krátký časový úsek (během jedné hodiny) museli hasiči do terénu hned patnáctkrát. Technická pomoc byla nejčastěji žádána na Semilsku a Turnovsku, kde v Jesenném spadl strom na střechu rodinného domu. Nebo ve Všeni, kde vítr sebral střechu na jednom objektu a telefonní sloup. K popadaným stromům jeli hasiči také do Jablonce nad Jizerou, Železného Brodu, zasahují v na několika místech v Turnově, Slané-Borkově, či v Dolním Bozkově. V těchto lokalitách je omezena průjezdnost místních komunikací, protože stromy zatarasily celou silnici.

Popadané stromy poškodily i auta zaparkovaná podél Jizery

Parkoviště u Cryturu

Další strom padl na parkovišti u autobusového nádraží

Hasiči také zabezpečovali uvolněnou střechy v penzionech v Žižkově ulici

Metelkovy sady

Strom padl přímo do v září otevřeného dětského hřiště

Uvolněná plechová střecha v Jiráskově ulici

Zasahující hasiči

Uvolněná střecha byla svému okolí hodně nebezpečná

Hasiči připravují části střechy na spuštění

Další porce plechů je slaněna ze střechy

Aktualizace (14.50 hodin)

Odpoledne se lidé postupně začínají vracet domů ze zaměstnání, městská policie a hasiči monitorují desítky oznámení  – spadlé antény, uvolněné okapové svody… „Snažíme se všem vyhovět, ale musíme to dělat postupně. Hodně nás zaměstnaly události v Jiráskově ulici a v parcích na Šetřilovsku, přednost mají samozřejmě případy, kde dochází k ohrožení života a majetku,“ přibližuje velitel městské policie Luboš Trucka.

POZOR! Občané jsou důrazně žádání, aby nechodili do městských parků a do lesů a nepobývali pod vysokými stromy!

Poryvy větrů jsou hlášeny ještě i na zítřek, je dost pravděpodobné, že padnou další stromy, nebo se uvolní části střech, jak tomu bylo třeba v domě naproti Baťovně s potravinami Domino, kde se uvolnil celý svod. Jeden z dalších případů je hlášen z Přepeřské ulice, kde vítr poškodil plechové garáže. Městští hasiči a policisté prakticky křižují město a odstraňují větší či menší závady.

Aktualizace: podvečerní souhrn

Nejvíce ohlášených událostí zaznamenalo operační středisko hasičů mezi 10. a 14. hodinou. Hasiči na Turnovsku a Semilsku likvidovali v tuto dobu 35 technických událostí. Stromy padaly na zaparkované automobily, dětská hřiště v parcích i na střechy domů. Také omezily provoz na řadě komunikací. Celkový počet zásahů spojených s větrným počasím byl ve čtvrteční podvečer v našem regionu 42 událostí.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.