TURNOV MUSÍ MÍT V LIBERCI CO NEJREPREZENTATIVNĚJŠÍ ZASTOUPENÍ, SPOLUPRÁCE MĚSTA A KRAJE JE ZCELA ZÁSADNÍ, ŘÍKÁ KE KRAJSKÝM VOLBÁM TOMÁŠ HOCKE

0

Starostou Turnova je od března 2013, za tu dobu se mu podařilo město výrazně posunout dopředu a rozhodnout i kontroverzní věci. Třeba začlenění městské nemocnice pod Krajskou nemocnici Liberec, což tehdy málokdo tušil, že se to ukáže za pár let jako velká výhra. Nemocnice totiž byla brána jako „rodinné stříbro“. Stavba koupaliště a zimního stadionu v Maškovce, nový územní plán, postupný výkup pozemků a nemovitostí na Koňském trhu, protože jen tak lze s ladem ležící lokalitou pohnout a realizovat sen o druhém centru města. Má to ale jeden háček. Desítky milionů z rozpočtu města zaplatíme nyní, ale zisk z toho bude mít až další generace obyvatel města… „Nic z toho by nebylo, nebýt shody v zastupitelstvu. Toho si velmi vážím. Většina velkých projektů byla odsouhlasena napříč všemi stranami,“ hodnotí Tomáš Hocke.

„Potom ale existují projekty, které bez úzké spolupráce s Libereckým krajem neprosadíte. A není to vždy jen o penězích, jsou tu rozvojové plány, strategické cíle, na které už je městský rozpočet krátký. Proto jsem kývl na jedno z čelných míst kandidátky Starostů pro Liberecký kraj v nadcházejících krajských volbách. Chci v regionální politice dál fungovat a pokusit se pozitivně ovlivňovat nejen rozvoj Turnova, ale i celého kraje, se kterým se jako obyvatelé části Českého ráje myslím většinově ztotožňujeme. Liberecký kraj je příjemný co do rozlohy a atmosféry, Turnov se zde cítí komfortně,“ shrnuje Hocke.

Z věcí, které se v nedávné době povedly, dává jako příklad nedávnou rekonstrukci silnice z ohrazenického Pyrámu přes Nádražní ulici do Přepeř, Příšovic a Svijan. Tehdy to byla ukázková spolupráce obcí, jejich zastupitelstev, a kraje jako koordinátora. Tohle by samy obce nikdy nesvedly.
K tomu musíme připojit rekonstrukce komunikací, jako například z Přepeř na Podháj, či rekonstrukce mostů ve Svijanech a ve Čtveříně. Bez spolupráce s Libereckým krajem by nebyl ani sjezd a nájezd ve Fučíkově ulici a v Ohrazenicích a ani připravované výjezdové centrum záchranářů na Vesecku.

Je tu i projekt Greenway Jizera, který Liberecký kraj zaštiťuje. A přidat musíme záměr výměny školních areálů a vznik plnohodnotné základní školy u nádraží, což také bez pochopení kraje nepůjde uskutečnit. Turnov má nově zrekonstruovanou zdravotnickou školu, zahájena bude přístavba nemocnice za 156 mil. Kč.
„Tohle jsou přesně ty smysluplné projekty, na které byly poukázány veřejné prostředky kraje a města. Projekt výměny škol by měl být co do objemu dokonce největší v historii našeho města, protože bude třeba upravit a rozšířit areál u nádraží, zrekonstruovat sportovní halu, a upravit školu ve Skálově ulici. A je tu také velké téma středních škol, o kterých se málo mluví, protože se soustředíme z pohledu města na školy základní. Střední školství je velkou tradicí města, jen si vezměte, jakým fenoménem je zdejší šperkárna. A odhlédnu-li od škol, tak musím zmínit Muzeum Českého ráje. Vloni byl za peníze kraje dokončen celý areál, přibyla další budova, máme muzeum horolezectví, které je jediné v republice. Síň Viléma Heckela, Staročeské trhy. Nevím, jestli si tohle v kontextu obyvatelé Turnova uvědomují, já myslím, že bychom na to všechno mohli být pyšní, protože to nemá mnoho patnáctitisícových měst v republice. Není to samozřejmost,“ zdůrazňuje Tomáš Hocke a mimoděk přidává nadregionální podporu Cryturu a špičkového evropského vědeckého centra TOPTEC.

Pro nadcházející čtyři roky jsou pro starostu, který by měl v krajském zastupitelstvu po volbách vstoupit do již třetího funkčního období, zásadní dvě věci. Na prvním místě je to výměna škol a vznik plnohodnotné základní školy u nádraží, což městu výrazně pomůže v mnoha směrech, druhým zásadním projektem je rychlostní silnice na Jičín a jižní obchvat města. „Průchod nové silnice Českým rájem, který máme všichni rádi, nás asi nikoho netěší. Na druhou stranu bych se nerad dožil toho, že dálnice v roce 2029 skončí v Úlibicích a do Ohrazenic se bude jezdit obcemi po té stávající silnici. To by nebylo komfortní pro obyvatele obcí, kterými mezinárodní silnice nyní prochází a vedlo by pak následně k rychlým řešením, které nebudou brát ohled na krajinu, ale jen řešit společenskou objednávku. Prostor mezi Turnovem a Úlibicemi je hustě osídlen, nejsou tu volné plochy jako například na Hořicku, kde výstavba již probíhá. Bude tedy záležet na součinnosti mnoha orgánů a jednotlivců, jak bude rychlostní silnice v našem regionu vypadat. Je potřeba zastání především na centrální úrovni – na ministerstvech dopravy a životního prostředí, ŘSD, CHKO, na Libereckém kraji či ve sněmovně a senátu. Musí být co nejšetrnější k mimořádně cenné krajině Českého ráje a zdejším obyvatelům. Tohle beru jako největší úkol, který je před námi. Když nebude postavena rychlostní silnice na Jičín a jižní obchvat Turnova, nikdy se neuleví centru města a o nějakých pěších zónách se nám může jen zdát,“ uvedl Hocke. A jak k dopravě doplnil, budoucí rychlostní železnice z Prahy do Liberce Turnov sice mine, my se ale musíme snažit o atraktivní napojení na ni. Velkou výzvou je chystaná miliardová rekonstrukce turnovského nádraží, která jen potvrdí jeho nadregionální funkci.

„Je potřeba ale říci, že když se starosta Turnova stane krajským zastupitelem, tak se nebude starat jen o město. To by bylo špatně. Musíme vnímat potřeby celého kraje. My na Turnovsku se máme, ať se nám to líbí, či nelíbí, docela dobře, je tu minimální nezaměstnanost a s tím související i malé sociální problémy. Na rozdíl třeba od Frýdlantska, Českolipska, části Semilska či Jilemnicka, kde se kraj musí snažit ze všech sil zachovat lékařskou péči a podporovat rozvoj pracovních míst. Rovněž je třeba zachovat veřejnou dopravu. Tady jen na okraj – při pětimiliardovém rozpočtu dává Liberecký kraj celou pětinu na veřejnou dopravu, což je ohromná suma, a myslím, že ne vždy můžeme být se skutečností spokojeni. Do budoucna je třeba také počítat s významným posílením podpory sociálních služeb. Populace stárne a za několik let bude Liberecký kraj vydávat nejvíc peněz právě do sociální sféry. Bude třeba změnit politiku státu. Podpora se nemůže týkat šesti, osmi velkých měst, kde třeba v prstenci kolem Prahy už nevědí rady, kam se školáky a v pohraničí zejí školy prázdnotou. Regiony musí dostat centrálně větší podporu z veřejných zdrojů, musí být atraktivní, aby se tam lidé stěhovali. Když tohle nebudeme umět změnit, tak se nesmíme divit, že lidé v příhraničních oblastech budou ve volbách dávat hlas těm, kteří nabízejí jednoduchá řešení,“ dodal starosta.

A na otázku, jestli v případě úspěšných voleb se Turnované mají připravit na odchod starosty města do vedení kraje, Tomáš Hocke uvedl, že zaječí úmysly nemá. „Muselo by se stát něco zásadního, nebo by se musel uvolnit nějaký mně blízký resort. Jinak si ale myslím, že těch rozdělaných projektů je v Turnově mnoho. A od rozdělané práce se neutíká. Ostatně, vysvědčení z komunální politiky nám občané města vystaví už za dva roky,“ uzavřel Tomáš Hocke.
(PR)

Související články (celkem 10)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.