STAROSTOVÉ PŘEDSTAVILI KANDIDÁTY PRO KRAJSKÉ A SENÁTNÍ VOLBY

0

V pátek 14. června odpoledne v Malé Skále na Žluté plovárně představilo hnutí Starostové pro Liberecký kraj (SLK) kandidátku pro podzimní krajské volby. Představili se zde i kandidáti, kteří se v našem regionu za toto hnutí budou ucházet o senátorský post.

Hned za lídrem kandidátky krajských voleb, hejtmanem Martinem Půtou, je na druhém místě respektovaná starostka jabloneckého Sokola Jitka Skalická, třetí je radní pro dopravu Jan Sviták. Do Senátu kandiduje v obvodu Jablonec nad Nisou semilská starostka Lena Mlejnková, v obvodu Mladá Boleslav, do kterého spadá i oblast Turnovska, se bude o post senátora ucházet poslanec a dlouholetý starosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman.

Další zlepšování stavu krajských silnic, dostupná a kvalitní zdravotní péče, moderní středoškolské vzdělání po celém kraji, rychlé vlakové spojení z Liberce do Prahy nebo pokračování v modernizaci a rozvoji sítě zařízení sociální péče. To jsou hlavní priority Starostů pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby. „Podobně jako mnoho dalších pohraničních regionů v naší zemi zůstává i náš kraj v mnoha oblastech dlouhodobě přehlížen a na okraji zájmu,“ uvedl lídr kandidátky. „Zdravotnictví, kvalitní vzdělávání nebo sociální služby jsou tak hůře dostupné než ve velkých městech.“

Kandidáti SLK do krajských a senátních voleb

„Proto ve všech těchto oblastech už dvanáct let pracujeme na tom, aby se život lidí v našem kraji měnil k lepšímu,“ řekl dále Martin Půta. „V Liberci stavíme nový pavilon urgentní péče a investujeme i do dalších nemocnic v kraji. Navyšujeme kapacitu lůžkové i domácí sociální péče. Měníme školy na moderní instituce, které připraví děti a studenty na budoucnost. Podporujeme ale také zemědělce, inovace v malých a středních firmách, energetickou nezávislost nebo kulturní a sportovní instituce. A v neposlední řadě pracujeme na moderním a rychlém silničním propojení našeho kraje s Hradcem Králové a Ústí nad Labem, stejně tak jako na nové železniční trati z Liberce do Prahy, která zkrátí cestu na 69 minut. Starostové pro Liberecký kraj jsou i nadále připraveni bojovat ze všech sil za zájmy našeho kraje a všech lidí, kteří v něm žijí.“

Na kandidátce SLK pro krajské volby se kromě hejtmana Martina Půty objevují další zkušené a úspěšné tváře. Tradiční číslo 8 má oblíbený senátor a starosta Chrastavy Michael Canov. V první desítce jsou také současní krajští radní – Jan Sviták (číslo 3), Květa Vinklátová (4) a Jiří Ulvr (9). Na pátém místě bude kandidovat turnovský starosta Tomáš Hocke, šestá je semilská starostka Lena Mlejnková. Prostor ale dostávají také nové tváře, které se díky svým četným aktivitám těší ve svém okolí velkému respektu. Proto na druhém místě najdete již zmíněnou starostku jabloneckého Sokola. Číslo 7 patří Markétě Červinkové, krajské a českolipské zastupitelce.

O důvěru voličů se budou zástupci SLK ucházet také v senátních volbách. V obvodu č. 35 – Jablonec nad Nisou bude kandidovat semilská starostka Lena Mlejnková, v obvodu č. 38 – Mladá Boleslav, do kterého spadá i část Turnovska, poslanec a někdejší dlouholetý starosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman (oba na snímku se senátorem Canovem). Také mezi jejich hlavní cíle patří boj za zájmy obyvatel Libereckého kraje. (Zdroj: TZ SKL)

PRO TURNOV BUDE ZÁSADNÍ ZAHÁJENÍ VÝSTAVBY RYCHLOSTNÍ SILNICE NA JIČÍN
Jak v krátké tiskové konferenci na místě sdělil hejtman Martin Půta, SLK budou považovat za úspěch ve volbách zisk stejného počtu mandátů, jako v minulých volbách, tedy 22, ideálně 23. Že by ale chtěli vládnout na kraji sami, to hejtman odmítl. Zástupci SLK preferují současnou koalici, tedy s ODS a Piráty.
„Chceme se dále podílet na správě kraje a rozvíjet ho. Chceme pokračovat v projektech, které již fungují, jako jsou Křišťálové údolí, Liberecký kraj sobě, dostavba krajské nemocnice, chceme více investovat do středních škol, protože vzdělanost je naše budoucnost,“ shrnul Půta.
Na padesátičlenné kandidátce najdete desítku nových jmen, je na ní patnáct žen a také hodně mladých lidí. Co se týká předvolební kampaně, bude jako vždy kontaktní, kandidáti budou region objíždět a setkávat se s lidmi. Hlavní část kampaně začne ve druhé polovině srpna. Co se týká nákladů, tak by se Starostové pro Liberecký kraj v případě krajských voleb měli vejít do sedmi milionů korun, v případě senátní kampaně Leny Mlejnkové do dvou milionů. Na dotaz TvA na turnovská témata hejtman odpověděl, že i občany Turnova budou Starostové zastupovat stejně jako občany všech 215 obcí kraje. Jako zásadní pro region Turnovska považuje hejtman v příštím funkčním období zahájení stavby rychlostní silnice na Jičín a stavbu jižního obchvatu města.

JE DŮLEŽITÉ VNÍMAT POTŘEBY KRAJE JAKO CELKU
„Přímo v Turnově a v našem regionu máme desítky velkých i drobných věcí, které bychom bez úzké spolupráce s Libereckým krajem nemohli uskutečnit,“ uvádí starosta Turnova Tomáš Hocke (na snímku s nedávno zvoleným europoslancem Janem Farským). V současnosti probíhá soutěž na dostavbu turnovské nemocnice, ve stejném stádiu příprav je stavba budoucího výjezdového centra záchranářů, hasičů a policie na Vesecku. Byla přiznána dotace na stavbu dalšího úseku Greenway Jizera z Turnova do Svijan, Liberecký kraj převezme do své správy dvě lávky v Rakousích a v Malé Skále na Greenway Jizera z Líšného do Turnova.
Za velmi důležitou považuje starosta spolupráci s krajem na téma budoucnosti vědeckého pracoviště TOPTEC v našem regionu. Dalšími velkými tématy jsou výměna školních budov a vznik plnohodnotné základní školy u nádraží či výstavba rychlostní silnice na Jičín. Potom jsou tu drobnější projekty, jako třeba opravy krajských silnic nižších tříd, jako třeba nedávná rekonstrukce silnice z Přepeř na Podháj. Dále pak podpora cestovního ruchu a další a další projekty, jejichž úspěšnost je přímo odvislá od spolupráce s krajem. „Je také důležité, aby spolu dokázali spolupracovat všichni zastupitelé za Turnovsko zvolení na různých kandidátkách. Že se to dnes prakticky děje, za to jsem moc rád,“ zdůraznil starosta.
„A je tu ještě jedno důležité téma. Turnov byl v historii součástí různých krajů a vždy byl na jejich hranici. Nyní myslím, že v rámci Libereckého kraje se můžeme cítit dobře, náš hlas je slyšet, obyvatelé Turnovska se víceméně se svým krajem ztotožnili. Je ale třeba vnímat kraj jako celek. Turnovsko je rozvinutou oblastí, nemáme tolik problémů, jako mají lidé a starostové v příhraničních oblastech, kde řeší zaměstnanost, nebo docházku dětí do školy či zdravotnictví. Proto je nutné, aby dobře fungovala nemocnice ve Frýdlantu, aby i v odlehlých regionech mohly fungovat školy a další služby pro obyvatele, aby odtud neodcházeli. To je velké krajské téma,“ uzavřel starosta Hocke.

Krajské volby a první kolo voleb senátních se konají 20. a 21. září 2024.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.