MUŽ, O KTERÉM SE MLUVÍ: TOMÁŠ HOCKE

0

Vedoucí turnovského skautského střediska Štika, které patří co do počtu členů mezi největší a nejagilnější v zemi, jeden z tvůrců konečné podoby známých turnovských staveb jako jsou hotelová škola v kasárnách nebo synagoga v Krajířově ulici. Navíc velmi aktivní zastupitel, který doslova jako svěží vítr před třemi lety vlétl na zdejší komunální scénu a už z ní nezmizel. A patrně ani nezmizí, protože jeho mateřský Nezávislý blok, za který v komunálních volbách v roce 2010 kandidoval, ho nominoval na starostu města. Tomáš Hocke.

Ve funkci má nahradit stávající starostku Hanu Maierovou z téhož uskupení, která se po loňských krajských volbách stala náměstkyní hejtmana Libereckého kraje a na únorovém veřejném zasedání turnovského zastupitelstva rezignuje na funkci starostky. A zastupitelé na veřejném zasedání 28. února budou volit jejího nástupce. S největší pravděpodobností Tomáš Hocke nebude mít protikandidáta. Proto jsme se ho zeptali:

* Kdy jste vzal poprvé na vědomí, že se v souvislosti s nástupcem paní starostky hovoří právě o vás?
Začalo to velmi záhy, v listopadu loňského roku. Moje první reakce byla vcelku pochopitelná. Mám profesi, která mě baví a naplňuje, k tomu je tu rodina s malými dětmi, navíc nejsem v komunální politice zase tak dlouho. Nejzásadnější v tomto směru byla pro mě předvánoční schůzka Nezávislého bloku. Chtěl jsem si s kolegy vyjasnit, jestli si myslí, že jsem opravdu ten správný kandidát a jestli není někdo lepší. Na přímou otázku přímá odpověď. Mám chuť to zkusit? Ano, mám. To rozhodlo.

* Jen to rozhodlo?
Když jsem se dal na kandidátku Nezávislého bloku zapsat a šel do voleb, šel jsem tam s tím, že chci něco změnit, chci pomoci město dále rozvíjet, i třeba podle toho, jak si myslím já, že by to bylo nejlepší. Tady je samozřejmě post starosty tou ideální platformou. Komunální politika reprezentovaná současnou starostkou je mi velmi blízká, ale jsou některé oblasti, kde si představuji, že bychom to mohli dělat trochu jinak. A o to se chci pokusit.

* Při pohledu zvenčí není atmosféra v současném městském zastupitelstvu ideální. Vypadá to, že jsou vykopány někdy až příliš hluboké zákopy. Budete ten, kdo bude ty zákopy zasypávat?
Byl bych rád, kdyby se nám podařilo je alespoň z části zasypat. Domnívám se, že Turnov není tak velké město, abychom si mohli hrát na velkou politiku. Někdy jde o spory, jejichž počátek já už nepamatuji a které i odvál čas. Bylo by dobré zkusit přes ně přejít a utvářet současnost města společně.

* Nedávno jste prohlásil, že schvalovat důležité body pro život obyvatel města nejtěsnější většinou v zastupitelstvu, tedy 14 hlasy, vás moc netěší…
Je to tak. Když se pro důležitý bod zvedne jen 14 rukou zastupitelů, je to má černá můra a přiznám se, že jsem vždy velmi nesvůj, když jdu potom ze zasedání domů. Někde se stala chyba, říkám si. Je třeba víc vysvětlovat a komunikovat jak mezi koaličními, tak mezi opozičními zastupiteli. Nenechat problém vyhrocený bez komunikace až do závěrečného hlasování a tam návrh prosadit silou těsné většiny.

* Jak tohle změnit?
Každý, kdo se nechal napsat na nějakou kandidátku a šel do voleb, šel do toho s tím, že by se rád spolupodílel na tváři tohoto města. Každý by se rád v tom důležitém rozhodnutí našel. Každý zastupitel chce realizovat své sny a cíle. Začíná to v jednotlivých komisích města, kde by měla mít každá strana svého zastupitele, ten by pak měl těm svým sdělovat co, jak a proč se řeší. Tady by diskuze měla začít a hlavně citlivé materiály předkládané zastupitelům by už měly být vydiskutovány v opozici i koalici. A nemusí to nutně znamenat, že pro návrh se zvedne 27 rukou, to aby mně bylo dobře rozuměno. Pro tenhle postup jsem připraven udělat cokoli, nemám problém zajít na setkání jakékoli strany, nebo jít s dotyčným na pivo.

201302200930_zap_71_2013_hocke

* Jste týmový hráč?
Jistě. Pracuji jako projektant a architekt. Stavbu domu mohu navrhnout sám, ale musím komunikovat se zadavatelem. Když najdeme společnou řeč, musí někdo nakreslit sítě, zpracovat podklady pro stavební povolení a tak dál. Musíme pracovat v týmu, aby dům byl nejen hezký, ale i fungoval. Jinak to nejde.

* Jste vy tím hybatelem, který dokáže ostatní pro třeba netypický dům nadchnout?
Dům navrhnu, snažím se všem vysvětlit jeho pozitiva a potom v projekčním týmu většinou bývám jakýmsi koordinátorem, aby tam měl každý to své, aby se v tom domě našel, aby nikdo nebyl uzurpován, aby to celé do sebe pěkně zapadalo.

* V současnosti jste nejznámější turnovský skaut, i vaše manželka pochází ze stejného prostředí. Souzní nějak skautské myšlenky a třeba i řízení skautské organizace s vedením města?
Fungování turnovských skautů, to je taková malá zkouška demokracie, myslím, že i dobře přenosná na město. Máme osm skautských oddílů – čtyři chlapecké, tři dívčí a jeden oddíl dospělých, dohromady přes 300 členů. Každý oddíl má svého vůdce, ti mají další přátele ve vedení oddílu. Všichni spolu musí umět spolupracovat, i když má třeba každý trochu jiné představy. Práce ve skautu je výbornou školou demokracie hlavně pro ty mladší činovníky v oddílu, učí je tříbení myšlenek, argumentaci…

* Berete zvolení starostou, i kdybyste prošel jen 14 hlasy?
Nabídl jsem setkání všem stranám zastoupeným v zastupitelstvu, nebráním se zajít i za kýmkoli dalším a popovídat si o tom. Většina setkání již proběhla, nemám z nich špatný pocit. Byl bych rád, aby nový starosta měl větší podporu než 14 zastupitelů…

* …a kdyby přece jen?
Asi bych to zkusil překousnout, je tu spousta věcí, především ve vztahu k novému územnímu plánu nebo Libereckému kraji, které stojí za tu výzvu. A snažil bych se ve zbývajícím čase přesvědčit i ty, kteří pro mě nehlasovali, aby změnili názor.

* Do příštích komunálních voleb zbývá rok a půl. Co se dá za tu dobu stihnout?
To zjistíme za rok a půl (smích). Ale vážně. Já bych rád, abychom především schválili nový územní plán a stanovili si investiční priority konsenzuálně napříč celým politickým i názorovým spektrem v zastupitelstvu. I když nerad, ale budu se muset postavit čelem k budoucnosti turnovské nemocnice, protože se zdá, že nás zdravotní pojišťovny donutily k nějakému kroku, který budeme muset dobře prodiskutovat.  A pak bych rád řešil spoustu drobných věcí, které tíží občany a které nestojí tolik peněz. V neposlední řadě je to lepší komunikace úředníků města s občany.

* Pojďme se ještě vrátit k těm prioritám.
Z těch, které si zastupitelé před časem zvolili, se jich příliš nepodařilo realizovat. Mohou za to výpadky ve výběru daní, museli jsme splácet úvěry za stavby z minulých let. Až letos jsme ve fázi, kdy bychom si měli říct, jestli do něčeho chceme jít a za jakých podmínek.

* Nedávno jste také prohlásil, že chcete hledat řešení vnitroměstské dopravy…
Jde o Achillovu patu Turnova. Nejdřív bychom si měli obecně říci, jestli s tím chceme něco udělat. Můžeme zůstat zakopáni ve svých pozicích a nedělat nic. I tak doprava bude fungovat. Pojedeme sice přes náměstí o 10 minut déle, a když dojde k nehodě, tak vymyslíme krizový plán, kudy tam dostat sanitku a hasiče. Nemyslím ale, že je to dobré řešení pro naše potomky. Viděl bych to tak, že nyní poctivě zmapujeme všechny nápady a návrhy, které se tu v posledních dvaceti letech objevily, najali jsme si odbornou firmu, která by nám s tím měla pomoci. Vyzveme občany, aby sami přicházeli s nápady. Vše probereme na několika veřejných jednáních a možná dospějeme k nějakému řešení. Nebo taky ne.
A je ještě jedna věc, která mě trápí. Z různých důvodů tady vázla komunikace s Libereckým krajem. Došlo ke schválení několika materiálů, které jsou v přímém rozporu s tím, co Turnov potřebuje a na čem se usnesli zdejší zastupitelé. Proto bych chtěl využít nové situace, která nastala po loňských krajských volbách. S pěti krajskými zastupiteli máme velkou šanci některé věci změnit. V prvé řadě jsou to Zásady územního rozvoje Libereckého kraje, které nám stanovují jak trasu R35, tak třeba obchvat na Semily.

* Není toho zrovna málo na rok a půl…
Není, ale stojí za to, pokusit se stihnout toho co nejvíc!

* Děkuji za rozhovor.
Pavel Charousek

Ing. Tomáš Hocke (*1975 v Turnově) je absolventem ČVUT, stavební fakulty, je projektantem a architektem. V regionu realizoval několik významných staveb, jako jsou například hotelová škola v kasárnách, synagoga, sportovní areál v Sedmihorkách, penziony pro seniory v Radvánovicích a v Bakově nad Jizerou, a také spoustu drobných staveb typu rodinných domů či administrativních budov. Tomáš Hocke je ženatý, má dvě děti.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.