OČNÍ LÉKAŘ VARUJE: VYŠETŘENÍ ZRAKU VE ŠKOLCE NENÍ ŘÁDNÉ OČNÍ VYŠETŘENÍ!

0

V řadě mateřských školek je rodičům každoročně nabízeno provedení tzv. screeningového vyšetření zraku jejich dětí. Zeptali jsme se očního lékaře MUDr. Igora Víchy, Ph.D., který má ordinaci na Frýdštejně, na jeho názor, neboť vyšetření stojí 150 Kč a není hrazeno zdravotními pojišťovnami. „Obě mé děti ještě nedávno navštěvovaly mateřskou školku a z vlastní zkušenosti vím, že minimálně devadesát procent rodičů věří, že toto vyšetření zraku dětí ve školce je odborné oční vyšetření. Bohužel není to pravda. Jedná se o pouhé změření dioptrií a několika dalších veličin – vzdálenosti zorniček, odchylky pohledu a rohovkových odlesků – pomocí přístroje Plusoptix. Vyšetření neprovádí lékař, ale zdravotní sestra. Pokud přístroj naměří nějaké neobvyklé hodnoty, doporučí firma, která měření provádí, návštěvu očního lékaře,“ uvádí MUDr. Vícha. Bohužel však platí, že i když přístroj Plusoptix naměří hodnoty v normálních mezích, vůbec to nemusí znamenat, že jsou oči dítěte v pořádku. Existují desítky očních onemocnění, která tento přístroj vůbec není schopen rozeznat.

* Proč je vyšetření zraku u dětí důležité?
Novorozenec vidí velice špatně a během prvních šesti let života se zrakové schopnosti postupně vyvíjejí. Mozek se zjednodušeně řečeno učí, jak oči používat a jak koordinovat činnost obou očí dohromady. Pokud se během tohoto důležitého období objeví nějaká oční vada nebo onemocnění, začne mozek hůře vidoucí oko používat méně a méně, až jej nakonec zcela vyřadí z činnosti. V důsledku toho pak jedno oko po celý zbytek života vidí velmi špatně. Po šestém roce věku dítěte již tento stav nelze nijak ovlivnit. Této poruše zraku se říká tupozrakost neboli amblyopie. Naším cílem je tuto oční vadu odhalit co nejdříve, nejpozději do šestého roku věku, dokud se ještě dá vyléčit.

* Jak je tedy péče o zrak dětí v naší zemi organizována?
Kontroly zraku u předškolních dětí jsou prováděny na plánovaných preventivních prohlídkách u dětských lékařů. Vyšetření zraku je tam součástí mnoha dalších předepsaných vyšetření. Dětští lékaři však mají pro vyšetření zraku zpravidla jen velmi omezené vybavení, často jen klasickou tabuli s obrázky různých velikostí. Přístrojové vybavení pro vyšetřování dětí je tak nákladné, že jej bohužel nemá ani většina očních lékařů. Toho využívá firma Prima Vizus, o. p. s., která v mateřských školkách nabízí za 150 Kč screeningové vyšetření zraku pomocí přístroje Plusoptix.

* Podle vašeho názoru je ale pouhé vyšetření přístrojem Plusoptix nedostačující?
Vyšetření zraku Plusoptixem je každopádně lepší než nic. Avšak není to žádné zázračné ani komplexní oční vyšetření. Často ve své ordinaci vysvětluji rodičům, že skutečné oční vyšetření je daleko podrobnější a složitější. Při vyšetřování dětí v mé ordinaci Plusoptix také denně využívám, ale je to jen jeden z mnoha přístrojů, které mám pro vyšetřování dětí k dispozici. Bohužel většina rodičů věří, že pokud jejich dítě bylo změřeno ve školce Plusoptixem, tak absolvovalo oční vyšetření. Přirovnal bych to k situaci, kdy si objednáte v autoservisu kompletní servisní prohlídku auta a pracovníci servisu by vám pouze změřili tlak v pneumatikách a podívali se, kolik máte oleje v motoru. 

* Co tedy můžete rodičům předškolních dětí doporučit?
Pokud mají jakoukoli pochybnost o zraku svého dítěte anebo pokud se v rodině vyskytla jakákoli oční vada, je nejlepším řešením nechat dítě vyšetřit u očního lékaře. Z hlediska závažnosti vady, jako je třeba tupozrakost, je zcela zásadní provést vyšetření nejpozději do šesti let věku dítěte, protože později se již vyléčit nedá a dítě si tak po celý život ponese trvalé následky, které ho budou omezovat ve výběru povolání, nebo mu znemožní věnovat se některým zájmům a koníčkům.

* Sehnat očního lékaře, který vyšetřuje malé děti, je ale hodně těžké…
Ano, je to velký problém. Většina očních lékařů se vyšetřování malých dětí vyhýbá. Vyšetřování dětí je oproti vyšetřování dospělých pacientů obtížnější, zdlouhavější a někdy se ani po mnoha pokusech vyšetření vůbec nepodaří. Navíc většina očních lékařů nemá ani potřebné přístrojové vybavení, které se liší od přístrojů pro dospělé a jeho pořízení znamená pro ordinaci další nemalé náklady. Přístroje na vyšetřování dětí jsou velmi drahé a investice do nich vložené se bohužel nikdy nevrátí.

* Proč nemůže školky objíždět oční lékař a děti kompletně vyšetřit přímo ve školce?
Nebyl by to žádný technický problém, ale z důvodu platných právních předpisů nesmí lékař provozující zdravotnické zařízení provádět žádná vyšetření mimo prostory své ordinace. Výjimka platí jen pro lékaře záchranné služby a pro návštěvní službu praktických lékařů. Vyšetřování očí a zraku lékařem mimo prostory oční ordinace je tedy zakázáno.

* Jak je tedy možné, že firma Prima Vizus, o.p.s., ve školkách screeningová vyšetření zraku dělá?
Je to dáno právě tím, že vyšetření Plusoptixem není žádné odborné oční vyšetření, je to pouhé screeningové měření, neprovádí jej lékař a na rozdíl od řádného očního vyšetření není hrazeno zdravotními pojišťovnami.
(PR)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.