OPĚT HROZÍ SUCHO ANEB PÉČE O MĚSTSKOU ZELEŇ

0

Letošní jaro bylo z části nebývale suché a začíná trápit zemědělce a všechny, kdo se s následky úbytku srážek musí každodenně vypořádávat. Suchem trpí příroda, lidé i zvířata. Pro zeleň ve městech je to ještě složitější, tady bez pomoci lidských rukou by stromy a keře mezi asfaltem a žulovými chodníky přežily jen stěží. Město Turnov se poučilo z výrazných suchých let a v roce 2019 zakoupilo 44 závlahových vaků. Ty jste mohli vidět v akci nedávno v ulici 5. května těsně nad náměstím. „V roce 2020 jsme pořídili ještě dalších 48 vaků z dotace v rámci projektu Městské sady Hruštice a vloni bylo zakoupeno 70 vaků z rozpočtu města,“ shrnuje Hana Malá z odboru životního prostředí zdejší radnice.

Vaky se používají prioritně pro stromy ve zhoršených růstových podmínkách (např. rostoucí v zadláždění právě v ulici 5. května) a dále jsou používány u nově vysazených stromů. K jednomu stromu se připevňují vždy dva vaky, které pojmou až 190 litrů vody. Ta je pět až devět hodin postupně uvolňována do kořenového systému stromu. „Voda tak nestéká po povrchu, ale dostává se hluboko do země. Plnění vaků se opakuje dle potřeby a průběhu počasí. Třeba v extrémních podmínkách ulice 5. května se plnění opakuje dvakrát za sebou, poté jsou vaky přesunuty do jiné části města,“ vysvětluje Hana Malá.

Náklady na použití závlahových vaků jsou součástí celkových nákladů na zálivku zeleně ve městě, protože dále se zalévají dle potřeby i trvalkové záhony a keřové výsadby. V letošním roce je na zálivku na území města vyčleněno v rozpočtu 200 tisíc Kč.

Vaky u stromů v ul. 5. května

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.