ŽELEZNIČNÍ ZASTÁVKA, JEDNA Z BRAN DO TURISTICKÉHO CENTRA, NÁVŠTĚVNÍKY SPÍŠ ODPUZUJE, NEŽ LÁKÁ…

0

Na počátku byl povzdech čtenářky TvA Ivany Müllerové z Tanvaldu. Na redakční mail napsala: „V poslední době jsem dost často vystupovala, nebo nastupovala  v železniční stanici Turnov-město. Nepořádek, který zde je pravidelně, dělá ostudu nejen Českým drahám, ale i Turnovu, vyhledávanému turistickému centru. Nepořádek obtěžuje cestující, kteří čekají na vlak či z vlaku vystupují. Stejnou zkušenost jako já má i mnoho mých známých…“

Čtenářka svůj příspěvek doplnila opravdu odpudivými snímky přeplněných odpadkových košů, které pořídila 1. srpna. K nim netřeba cokoli dodávat, takto vstupní brána do srdce Českého ráje prostě vypadat nesmí! Lokálka mezi Turnovem a Jičínem je mezi návštěvníky stále velmi vyhledávaná, ročně tu projdou tisíce turistů. Že nepořádek vadí i našinci, je samozřejmé.

Přitom ještě nedávno naopak zastávka byla až na suché záchody z doby Rakouska-Uherska, které hlavně v létě silně zapáchají, útulná a čistá. V zimě byla čekárna příjemně vytopena, prostě: Radost, čekat tu na vlak. Situace se radikálně zhoršila před dvěma lety. Na přejezdu se objevily automaticky jízdou vlaku spouštěné závory, jejich obsluha, která současně prodávala i jízdenky, zde již nebyla potřeba. Služební místnosti byly uzamčeny, zastávka se z příjemného místa stala problematickou, a to i z pohledu bezpečnosti v nočních hodinách.

 

n201008251225_zap_265_010_zastavkaPodle přednosty turnovské železniční stanice Jiřího Bubáka je situace na zastávce opravdu na hranici únosnosti. Jak uvedl, snažil se opakovaně úklid řešit, což však nepodléhá Českým drahám jako takovým, ale Správě železniční dopravní cesty, která za budovy a úklid kolem nich zodpovídá. Zde se nám podařilo získat stanovisko Stanislava Šéfra, přednosty správy budov Správy dopravní cesty v Liberci. Z jeho vyjádření vyplývá, že smluvně úklid zastávek v celém Libereckém kraji včetně té turnovské zajišťuje firma ROKO service z Turnova.

 

„Protože z ekonomických důvodů nemůžeme objednat na všech sto deseti zastávkách v kraji každodenní úklid a svoz odpadků, hledáme společně optimální řešení, aby úklid na zastávkách probíhal v rozumných intervalech. Bohužel ale žijeme v Česku. V mnohých případech jsou zastávky využívány jako sběrné místo pro domovní odpad. Zejména jsou to plné igelitové tašky napěchované do odpadkových košů. To platí samozřejmě i pro zastávku Turnov-město. Vrcholem všeho zde byl nález zbytků kůže a vnitřností z ovce v jednom z odpadkových košů,“ přiblížil Šéfr.

 

Po zrušení obsluhy zastávky se podle něho začínalo s týdenní frekvencí úklidu. Když se zjistilo, že je to nedostatečné, uklízí se dvakrát týdně s tím, že úklidová služba ještě provádí občasný úklid při průjezdech touto lokalitou a občas provede úklid i nájemník bytu na zastávce.

 

„Po posledních stížnostech jsme se dohodli na následujícím opatření: Ke stávajícím třem odpadkovým košům přidáme další dva, sousední novinový stánek bude mít koš samostatný. S nájemníkem bytu na zastávce byla uzavřena dohoda o výpomoci při likvidaci odpadků. Doufám, že se situace na zastávce zlepší,“ uvedl Stanislav Šéfr. Ten závěrem připomněl, že na veřejné vlakové zastávce platí zákaz kouření, což kuřáci nerespektují, o přístupu veřejnosti k tomuto prostoru hovoří i fakt, že bylo ukradeno i litinové umyvadlo umístěné na zdi pod přístřeškem.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.