ONTEX SLAVÍ DVACET LET, MŮŽETE BÝT PŘI TOM

0

O dvacetiletí fungování v Turnově, o vizích firmy do budoucna, o péči o zaměstnance, o motivaci a o dnu otevřených dveří jsme si povídali s ředitelem výrobního závodu Ontex CZ Martinem Hyškou.

Před více než dvěma lety byla k turnovskému závodu přistavěna nová kantýna s administrativními prostory

* Pane řediteli, co před 20 lety rozhodlo o investici v Turnově?
Před víc než 20 lety belgická firma Ontex koupila malou firmičku Miltex v Chrastavě a poté i rozšířila výrobu ve Zlaté Olešnici. Bylo to na zkoušku, jestli se s novým zbožím uchytí ve střední Evropě. Tehdy trh ještě nebyl nasycen a moderní hygienické potřeby se tady nevyráběly. Bylo to v roce 1994, výroba se rozjela a velmi brzo začalo být jasné, že bude nutné instalovat novou linku, která by měla stát na dostupnějším místě než je Chrastava nebo Zlatá Olešnice. Vybírala se lokalita u dálnice blízko Praze a současně i blízko Polsku a Německu. Volba padla na Turnov. Od roku 1997 tedy Ontex funguje právě tady.

* Bylo to dobré rozhodnutí?
Turnov je dnes jeden z největších závodů celé skupiny a jeden z nejstrategičtějších. To je odpověď na vaši otázku.

* Kolik v Turnově před 20 lety pracovalo lidí?
Asi 120. Plocha závodu byla 10 tisíc metrů čtverečních, dnes máme výrobní závod na ploše 42 tisíc metrů a distribuční centrum na dalších 25 tisících metrech čtverečních. Zaměstnanců máme aktuálně 850. Jsme jedním z největších zaměstnavatelů v regionu.

Zásadním výrobním artiklem jsou jednorázové dětské pleny

* Co tvoří hlavní část výroby?
Naše firma stojí hlavně na výrobě jednorázových dětských plen. Ty představují z finančního hlediska asi 80 % objemu výroby, následují dámská hygiena a od roku 2013 jednorázové pleny pro dospělé.

* Obrat firmy?
Zhruba 6 miliard korun ročně.

* A celé skupiny Ontex?
Naše divize dosahuje obratu ve výši asi 900 milionů euro ročně, zhruba 25 % z tohoto obratu je tvořeno v Turnově, což nás řadí mezi nejvýznamnější závody nejen divize, ale i celé skupiny Ontex. Výrobních závodů v rámci skupiny je na celém světě 17, jsme na všech kontinentech. Centrum firmy je stále v Belgii.

* Dnes se firmy předhánějí v benefitech, lákají nové zaměstnance, co vy?
I u nás je zaměstnaneckých benefitů, jak říkáte, spousta, a firmy se v jejich nabídce předhánějí. Pro mě je nejdůležitějším benefitem stabilita firmy. I v době krize se naše výrobky budou prodávat a budou na trhu potřeba, to třeba u firem vyrábějících pro automobilový průmysl říct nemůžete. Z dalších benefitů bych rád uvedl 13. a 14. plat bez rozdílu profese, penzijní připojištění, rehabilitační masáže přímo ve firmě a další. K dnešnímu dni poskytujeme 34 benefitů. Více než dva roky v nové přístavbě funguje komfortní kantýna s bohatým výběrem jídel…

Pracovnice v jedné z výrobních hal

* A s jakou výplatou odchází domů třeba výrobní dělník?
Výše výplaty je závislá na odpracované době. Lidé, kteří u nás pracují déle, mají více peněz než nově příchozí. Největší poptávka je po operátorech, tady je nástupní plat od 22 tisíc – po zapracování 26 tisíc korun hrubého, průměrný výdělek v dělnických profesích je kolem 30 tisíc hrubého. Jsme lehce nad celostátním průměrem, letos navíc všichni naši zaměstnanci dostali přidáno 7 procent.

* V září slavíte 20 let působení v Turnově, jak by firma měla vypadat za dalších 20 let?
Moje vize a vize celé skupiny je být preferovanou firmou pro naše zákazníky, koncové spotřebitele, zaměstnance a samozřejmě investory. Dále pak jsou to rychlé, výkonné a kvalitní stroje s velkým podílem automatizace, kde obsluha již jen dohlíží a sleduje celý proces. Zaměstnanecký tým bude z větší částí tým specialistů. Výrobní náplň se asi nezmění, naše výrobky budou na trhu stále potřeba.

* A o tom, jaká je současnost, se lidé budou moci přijít přesvědčit v sobotu 9. září…
Ano, začínáme v 9.00 hodin krátkým uvítáním. Setkání je koncipováno hlavně pro zaměstnance a jejich rodinné příslušníky jako poděkování za jejich skvěle odváděnou práci, přijít ale může kdokoli z veřejnosti. V nabídce jsou prohlídky výrobních prostor, atrakce pro děti, představeno bude všech šest kontinentů, na kterých naše firma působí. Každý návštěvník dostane drobné dárky. Podobnou akci jsme pro veřejnost pořádali před deseti lety, tak se na reakci příchozích těšíme.

* Děkujeme za rozhovor.
Pavel Charousek

Martin Hyška, ředitel turnovského závodu firmy Ontex

Martin Hyška (43), ředitel turnovského závodu firmy Ontex. Ve firmě pracuje 12 let, nastoupil jako projektový inženýr, následně vedl technické oddělení, ředitelem závodu se stal vloni v lednu. „To je právě to, co se mně na naší firmě líbí. Sází na své zaměstnance, dává šanci lidem profesně růst a ukázat své schopnosti,“ odpovídá na otázku, co rozhodlo o jeho jmenování do čela závodu. A jak dodává, změna je to pro něho velká, v případě vedoucího technického oddělení je to z 80 % o technice a zbytek o řízení lidí, zde je to obráceně. „Učím se za pochodu, chci být spravedlivý ke všem, ale i náročný, přeji si, aby zaměstnanci na všech pozicích věděli, kam chci, aby firma směřovala, jaký máme cíl.“ Martin Hyška žije v Bozkově, je ženatý, má dvě malé děti a dospělou dceru, koníčkem kromě práce je mu cestování a sport, volný čas nejraději tráví s rodinou.

ONTEX CZ s. r. o. Turnov zve veřejnost na DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
Sobota 9. září 2017 od 9.00 hodin
Prohlídky výrobních a skladovacích prostor, ukázky a představení nových strojů a zařízení, seznámení s výrobky firmy. Bohatý doprovodný program pro celou rodinu s řadou atrakcí pro děti i dospělé.
PŘIJĎTE S NÁMI OSLAVIT 20 LET OD OTEVŘENÍ ZÁVODU V TURNOVĚ!

Zaměstnanci v jednom z provozů firmy

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.