CO NÁM JEŠTĚ PŘINESE ZA PŘEKVAPENÍ KONČÍCÍ LÉTO?

0

Letošní léto je na Turnovsku prozatím bohaté na srážky a celkově poměrně teplé. Do poloviny srpna jsme měli v Turnově 15 tropických a 23 letních dnů, chladné periody byly pouze krátkodobé a přechodné a rychle se obnovil teplý charakter počasí.

A podobný ráz počasí by měl převládat i nadále, pouze s tím rozdílem, že pozvolný sestup teplot již bude kopírovat průběh konce léta a počátku podzimu. Tedy klasická křivka bez výraznějších anomálií. Zajímavostí letošního léta bylo pozorování několika bouřkových formací s vertikální (supercelární) rotací, které přinášely ojediněle i nebezpečné jevy. V naší lokalitě byla pozorována ve dvou případech u těchto bouřek malá výšková tornáda (tuby), což jsou malé rotující výčnělky bod bouřkovým oblakem, které se ale nespojily se zemským povrchem (Český Dub, Všeň), a řada lokálních hůlavových nárazových větrů při přechodu bouřek s výrazně vyvinutým čelem systému (shelf cloud).

Tedy poněkud živější průběh léta, nicméně buďme rádi za vláhu a užijme si více klidnějšího léta babího a podzimu bez výraznějších meteorologických anomálií. Je k tomu nakročeno a charakter cirkulace nad Evropou a Atlantikem je přívětivý k podobnému průběhu počasí následujících týdnů až měsíců.

Vlastík Brůček Plamínek, APC Turnov, www.brucektarot.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.