FOTOKLUB SAFÍR MĚNÍ DOMOVSKOU VÝSTAVNÍ SÍŇ, ZA FOTOGRAFIEMI SE NYNÍ VYDEJTE NA STŘELNICI

0

Je to již 37 let, kdy turnovský fotoklub Safír uspořádal první výstavu v prostorách Muzea Českého ráje. „S malou přestávkou jsme v muzeu ve výstavní chodbě, která tvoří spojnici mezi vstupní halou a galerií u Sasíků, vystavovali až do letošního roku,“ přibližuje předseda fotoklubu Břetislav Jansa. Jak dodává, vzhledem k připravované rekonstrukci se již v muzeu nenašel prostor pro pokračování této činnosti. „Máme přislíbeno, že se tam možná po nějaké době budeme moci vrátit. Ale do jiných prostor, které po dokončení stavebních prací v muzeu vzniknou,“ doplnil Jansa.

n201612140811_vakci_265_2016_pilarFotoklub proto své pravidelné výstavy začal pořádat na Střelnici. První výstavu zde mají členové fotoklubu ze své aktuální tvorby instalovanou do konce letošního roku. „Po rozeslání fotografií z první vernisáže na Střelnici se nám ozvala spousta autorů od nás i ze zahraničí, kteří by zde rádi vystavovali. Prakticky již máme pokrytý celý příští rok,“ uvádí Jansa. Výstavy probíhají ve foyeru v prvním patře, členové fotoklubu zvažují nabídku pořádat ještě další komornější výstavy v prostorách kavárny KUS.

ŘÁDKY Z HISTORIE
Traduje se, že se turnovští fotografové scházeli k výměně zkušeností již krátce po první světové válce. Tato aktivita přetrvala s několika přestávkami až do padesátých let, kdy patronát nad fotografy převzal tehdejší národní podnik Dioptra Turnov.
O málo let později se skupina rozdělila na filmovou a fotografickou sekci a přešla pod Okresní kulturní středisko. Fotografové stáli v roce 1961 u zrodu mapového okruhu Český ráj. V roce 1970 se fotoklub osamostatnil a již pod názvem SAFÍR založil Turnovský mapový okruh. Tehdy se stal jeho vedoucím Jiří Baudyš, který se staral, aby činnost kroužku alespoň neoficiálně dále pokračovala.
Do jisté míry zlomovým se stal rok 1979, kdy se ujal vedení Karel Kulhavý, který kolem sebe seskupil skupinku několika nadšených fotografů-amatérů, aby se společně pokusili oživit dlouholetou tradici fotoklubu v Turnově. V roce 1980 skupina fotografů přešla pod tehdejší Jednotný klub pracujících ROH v Turnově. Vedení se ujal Břetislav Jansa spolu s Ladislavem Randákem. Kroužek po svých předchůdcích převzal název SAFÍR. Fotoklub začal spolupracovat s Okresním muzeem Českého ráje v Turnově, kde začal pravidelně vystavovat nejen fotografie ze soutěží a mapových okruhů, ale představovat i jiné kluby a autory. V roce 1981 klub vyhlásil 1. ročník fotosoutěže věnované krajinářské fotografii nazvané „CHKO Český ráj ve fotografii“ (později ZEMSKÝ RÁJ).

201612140811_vakci_266_2016_jansa

Od roku 1993 působí fotoklub jako samostatné sdružení s právní subjektivitou. Od téhož roku provozuje ve vlastní režii v pronajatých prostorách Muzea Českého ráje GALERII SAFÍR. Fotoklub má své členy nejen v srdci Českého ráje, ale i na dalších místech republiky a v zahraničí. Fotoklub je spoluzakladatelem KONTAKTU – sdružení fotografů Euroregionu Nisa. Od loňského roku je fotoklub zapsán u Krajského soudu v Hradci Králové jako FOTOKLUB SAFÍR TURNOV, z. s.
Více na http://fotoklubsafir.webnode.cz/o-nas/.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.