ZVÍTĚZÍ VE FOTBALE VIRY, NEBO VÍRA!?

0

Jak známo, profesionální týmy I. a II. fotbalové ligy se o konečné umístění, postupy a udržení se v našich nejvyšších soutěžích snad v tzv. anglických týdnech ještě porvou, ale v krajích a okresech to bude všelijaké. Jediným plusem koronavirového konce letošního historického ročníku jsou potěšeni snad jenom správci travnatých hřišť, které neměl dlouho kdo dusat. Činovníci naopak hlásí očekávaný propad klubových akcií na fotbalové burze, a tudíž vyhlídky nejsou nikde zrovna optimistické. Fotbal totiž netrápí agresivní viry jako spíše dlouhodobé dění v něm.

O tom, že budoucnost nebude pro výkonnostní a masový fotbal jednoduchá, už určitě vědí všichni bez rozdílu. Bude se muset šetřit a doufat, že se k nim neobrátí zády stávající sponzoři a partneři, takže víc než kdy jindy budou muset spoléhat na své příznivce, a hledat další způsoby svého samofinancování. Klíčovou otázkou tak bude mj. také přístup Fotbalové asociace ČR, resp. jeho výkonných krajských a okresních orgánů. Rozhovor a vyjádření manažera LKFS Jana Königa přineseme v samostatném článku v nejbližších dnech.

ČFL

Přepeřský nováček České fotbalové ligy byl po prvním jarním utkání s Pardubicemi B a po koronavirové STOPce na pěkném 10. místě šestnáctičlenné tabulky. Více než sportovní stránku teď musí řešit především nejbližší budoucnost a hlavně nepříjemné komplikace s některými sousedy, které prezidentu M. Kupkovi přidělávají vrásky na čele a hlavně zbytečně vyčerpávají již tak pandemií oslabenou imunitu klubové kasy. FKP musí mj. zvýšit ochrannou síť u zadní branky, a zajistit výšku 10 metrů nebude technologicky ani materiálně rozhodně jednoduché. „Trénovat jsme začali hned po uvolnění vládních opatření ve skupinkách v jakémsi úsporném režimu alespoň dvakrát týdně. V Lomnici jsme teď vyhráli svou první herní přípravu 0:2, když góly dali Vojta Horáček a Kuba Synek. Na středu máme domluvené béčko v Liberci. Přechodné období zakončíme 20. června zápasem s Jabloncem B, pak si dáme čtrnáct dní pauzu a 7. července začneme s letní přípravou na podzimní rozjezd ČFL,“ říká trenér Josef Petřík jr. Realizační tým si je předem vědom dvou až tří eventuálních hráčských pohybů v obou směrech, ale konkrétní jména zatím nepadají. „Například takový Petrlák v současnosti trénuje víc s žižkovskou Viktorkou, takže uvidíme,“ dodává přepeřský kouč.

KRAJSKÝ PŘEBOR

1. Doksy 13 10 1 2 25:17 31
3. FK Turnov 13 8 1 4 48:23 25
12. Sedmihorky 13 3 2 8 18:31 11
14. Rovensko 13 0 2 11 10:36 2

V nejvyšší krajské soutěži zajímala fotbalovou veřejnost především otázka okolo dalšího působení Turnova, který byl dlouhá léta baštou regionální kopané a v minulém ročníku přišel o svůj divizní statut. Sousedská derby se Sedmihorkami či Rovenskem, jež mají zcela opačné starosti, jsou nato pro příznivce modro-bílých barev jen slabou náplastí. „S postupným uvolňováním se pomalu vracíme do běžného tréninkového rytmu. Hráči A týmu se scházejí zatím dvakrát týdně, ale ve vedení FK jsme rádi hlavně za rozjezd mládeže. Naše obavy z jistého propadu se naštěstí nepotvrdily, naopak čísla tréninkové docházky jsou potěšitelně vysoká. Los A týmu a jeho další vývoj prozatím není na pořadu dne, a spíš se snažíme zkonsolidovat kádr a klub. Až na výjimky se mančaft dal zdravotně do pořádku. Jinak prozradím, že pracujeme na příchodu gólmana Kopala ze Železného Brodu, ostatní vyplyne ze situace,“ říká manažer FK Turnov Petr Koubus. Také zde nucená přestávka prospěla hlavně travnatému tréninkovému hřišti za tratí, jehož pažit si nyní v ničem nezadá s hlavní plochou. Turnovští, kteří mají v rozpisu celkem 12 přátelských utkání, doma přivítají ve středu 3. června od 18.00 hodin Slovan Liberec B, v sobotu 6. června pak v 10.30 hodin Mnichovo Hradiště a v sobotu 27. června Velké Hamry.

Rovněž Karlovičtí hlásí zvelebení a dovybavení svého již tak útulného areálu, v němž se nejvíc angažovali Petr Bajer a trenér Džimis Bekakis. Ten si slovo a dozor nad svými svěřenci převzal zpátky hned po rozvolnění vládních opatření. Také tady se mezitím dali dohromady dlouhodobě se zraněním laborující Ložek a Močkovský, takže velká účast na trénincích je samozřejmostí. „Z divizního hostování se navíc vrací Kája Urbánek. Na příští sobotu (31. května) máme na 17.00 hodin dohodnutý přátelák s Pěnčínem, pak tam máme Rovensko a Bakov. To vše už bude odehráno s novými střídačkami a sítěmi. Radost máme také z nové lajnovačky a dalších vylepšení našeho zázemí,“ je spokojena hlava FKS – Ondra Staněk.

Po zázračné záchraně s dvoubodovým podzimním ziskem se na fotbal moc těší i v Rovensku pod Troskami. „Bylo nám shůry dáno udržet se v krajské špičce, tak teď musíme udělat vše proto, abychom tuhle důvěru nezklamali. Začali jsme trávníkem, který teď nerozeznáte od toho na Slávii. Do toho průběžně posilujeme hráčský kádr, který se úspěšně rozšiřuje, ale hlavně, má chuť na fotbal,“ pochvaluje si prezident Marek Náhlovský, jinak též hráč béčka, které se mobilizuje paralelně. Podle něj i jeho ovečky trénují dvakrát týdně, a to prý často dokonce i ve dvaceti hráčích! Před těmi jsou teď alespoň přípravné zápasy, v kterých se postupně postaví Hodkovicím, Sedmihorkám a tradičně také „spřáteleným“ pražským Chabrům.

I. A TŘÍDA

1. Lomnice n. P. 13 10 2 1 46:14 32
6. Sokol Pěnčín 12 6 3 3 31:22 21
11. Jenišovice 12 4 2 6 21:31 14
H. Branná 13 2 1 10 22:53 7

Druhé „bratrovražedné“ derby dvou našich zástupců v této třídě, které měly hostit Jenišovice, se již nikdy neodehraje, a tak už navěky zůstane raritou „ne-uzavřené“ mistrovské tabulky mistrovské sezony 2019–2020, protože všechny ostatní celky odehrály „nešťastných“ 13 kol…

„V kádru koronavirus nemáme, takže na výborném place trénujeme od povolení každý čtvrtek minimálně ve čtrnácti lidech. S radostí vítáme především uzdravení se vážně zraněného gólmana Martina Semenského, a taky zdravý kolektivní duch, který tu už leta panuje. V kádru zůstává brankář Štěpán Lamač, fit už je také střelec Vít. Jaro oficiálně zapíchneme 13. června soubojem našich generačních hráčských mixů,“ sdělil TvA za lépe umístivší se a vloni jubilující pěnčínské sokoly jejich lodivod Radoslav Kotrman. Toho spolu s týmem čeká letní minisoustředění na Moravě, které má před podzimem a pohárem přinést nový impuls do dalších mistrovských bojů.

S jeho optimismem zásadně rezonuje pesimismus jenišovického kolegy Petra Randáka. Proběhlé dva tréninky prý potvrdily, že mužstvo bude mít problémy hlavně s fyzickou připraveností. To se sice dá dohnat, ale větší obava panuje z psychického stavu některých hráčů. „Přemýšlím nad tím pořád a po odehrané zavirované sezoně se mně spousta věcí nelíbí. Je smutné, kam nižší výkonnostní fotbal spěje. Nahlášenu mám celou řadu odchodů, takže jen těžko budu hledat motivaci k další práci, obzvlášť, když se takové řeči občas ozývají z druhé strany,“ nezastihli jsme jenišovického činovníka zrovna v dobrém rozpoložení. To, jak se věci budou vyvíjet dál, hodně napoví smluvené přípravné utkání s Rozstáním, které se má hrát 30. května.

I. B TŘÍDA

1. V. Hamry B 13 10 1 2 56:22 31
2. Přepeře B 13 9 2 2 47:24 29
14. Jablonec 13 2 0 11 13:61 6

Ambice přepeřské rezervy zůstanou též navždy nepotvrzeny, a je evidentní, že její další cesta bude lajnovaná ligovou squadrou, okolo které se vše točí… Většina jejích hráčů je momentálně v masivním pracovním zápřahu. „Co já vím, tak si kluci spolu s kolegy z céčka chodí jednou za týden zahrát fotbálek,“ popsal legendární kanonýr Přepeř Viktor „Rossi“ Bakoš.

OKRESNÍ KOPANÁ

Čutaná se pozvolna probouzí i na okresech, ovšem místy ještě budík nezazvonil, takže do některých oddílů jsme se vůbec nedovolali. Nikdo totiž pořádně neví, co přinesou další měsíce a účastníci „Přeboru továren“ musí momentálně spíš makat v těch opravdových – když to vůbec jde…

OP-Jablonecko:
1. Mšeno B 10 9 0 1 58:12 27
9. Jenišovice B 10 2 2 6 18:35 8
11. M. Skála 10 1 0 9 17:51 3

Jestliže v bengu Jenišovic je stále ještě všechno v „umělém spánku“, tak na Skale už nastal hlad po fotbale. „Každou středu máme takové volnější tréninky, kde v podstatě hrajeme jen fotbal. Poprvé přišli snad všichni, na druhé pokračování se dostavila relativně jen jedenáctka,“ poznamenal hrající trenér Petr Volek.

OP-Semilsko:
1. Mírová p. K. 11 10 1 0 51:15 31
12. Vysoké 11 1 1 9 14:41 4

OS-Semilsko:
1. Tatobity 11 8 0 3 35:25 24
5. Rovensko B 11 5 4 2 31:23 19
6. Přepeře C 11 6 0 5 39:37 18
12. Future 11 1 2 8 17:40 5

V přeboru vedoucí Mírové p. Koz. nám telefon nezvedli, o to větší radost nám však udělali v Tatobitech. Euforie z historického 1. místa 1. FC po posledních třech letech strádání tu naštěstí ještě nevyprchala, když ji navíc umocnila sobotní výhra nad libereckým Vescem v poměru 6:3 (2 Cimbál a Kordutch, Kunst a Máka). „Samozřejmě nás pandemie mrzí i fotbalově a očekáváme alespoň nějakou cenu útěchy. Kluci jsou natěšeni a nažhaveni i na další pokračování soutěže, kde cílem je do dvou let postup. Dnes jsme do hry a resp. do každého poločasu poslali prakticky dvě jiné jedenáctky, a to je věc tady dlouho nevídaná. Jen tak tak jsme se vešli do povolené stovky lidí,“ je z tamního obratu k lepšímu a konečně nových dresů od sponzora Stavby Mizera nadšen matador a prezident klubu Jirka Malý. S udržením fotbalu na vsi teď pomáhá především obecní úřad a je tudíž naplánována postupná rekonstrukce areálu, ať už jde o zdejší svérázné hřiště či kabiny.

Tak si všichni držme palce!
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.