TURNOVSKÝ HOKEJ ATAKUJE SVĚTOVOU ŠPIČKU!

0

Giganti světového hokeje – Kanada, Rusko či USA – mohou jen tiše závidět. Ač se právě v těchto dnech na světovém šampionátu perou o mety nejvyšší, puk umějí přece jen nejlépe prohánět v srdci Českého ráje. A to si přitom Turnovští o zimním stadionu mohou zatím jen nechat zdát. Jako každý sport, tak i hokej má totiž několik variant, ať už vzpomeneme bandy, který se hraje v keckách bez ledu a s míčkem či stále oblíbenější florbal. My se však dnes podíváme na hokej táhlový, tzv. STIGA hokej, pojmenovaný podle švédského výrobce těchto miniarén. Vznik se datuje někdy k počátku 30. let ve Švédsku a Finsku. Jeho plechové začátky jsou už dávno zapomenuty, kouzelné atmosféře nad plastovou hrací deskou nicméně už na světě propadly statisíce lidí.

Světová federace ITHF sdružuje v 25 státech 318 klubů, z toho nejvíce se jich může pyšnit Švédsko (59 klubů), jemuž na paty šlape Rusko, které eviduje jen o 2 kluby méně. V „bodované“ evidenci (red. pozn.: klub získal alespoň 1 bod ve světovém žebříčku klubů) třetím Německu se této hře věnují ve třiceti klubech. Kanada, kolébka této ledové hry, se spolu s Lotyšskem krčí až na 10. místě s 12 kluby. Česku patří 6. příčka, takže lze říct, že se svými 20 kluby patří ke světové špičce. Jen pro zajímavost, po jednom klubu funguje například v Japonsku, Indii, Pákistánu či Austrálii.

O to víc těší fakt, že momentálně druhý tým světového žebříčku, který se téměř půl roku usadil i na samé špici pořadí, má sídlo v Turnově. Celorepublikově úspěšný klub Spiders Turnov, fungující v letech 1995 – 2007, se v roce 2008 přetransformoval v THC STIGA ELITES, jenž měl poněkud vyšší cíle. A právě o jejich plnění jsme si povídali s jeho předsedou, manažerem a stále ještě aktivním hráčem Milošem Ševrem a jednatelem klubu Petrem Dvořákem.

 

n201105110840_sport_053_011_stiga„V našem táhlovém hokejovému klubu nehrají samozřejmě jenom místní hráči, ale klademe důraz na to, že sídlíme v Turnově. Díky našim sponzorům se sic můžeme účastnit i turnajů ve světě, ale pořád nám chybí sponzor generální, který by nám umožnil alespoň jeden historický výjezd na turnaj do zámoří. Stále ještě dost totiž doplácí hráči z vlastního, takže pokud by měl někdo zájem, byli bychom jen rádi,“ vybídl jednatel klubu Dvořák případného sponzora. Tomu mají Turnovští věru co nabídnout. V jejich dresu nejenže hraje třeba loňský vítěz světové ligy Petr Tměj, jenž dokázal zatím jako jediný český hráč tuto soutěž vyhrát, ale družstvo samo má další výborné hráče, bez kterých by klub nebyl tam, kde se v současné době nachází. Hned dva hráči totiž figurují v první světové desítce!

 

n201105110840_sport_054_011_stiga„V posledních dvou domácích sezonách jsme se v rámci České asociace Stiga game stali dvakrát mistry České republiky. Český pohár se hraje od Chebu po Třinec, kde řádí fenomén a král Českého poháru Lukáš Turoň. V naší lize se všichni už natolik známe, že o taktice hry víme jeden o druhém skoro vše. O to větší je motivace jezdit ven. Světová liga nabízí šest velkých turnajů ročně, hraje se v Norsku, Lotyšsku, Finsku, Švédsku či Rusku, přičemž poslední turnaj velké šestky (tzv. „BIG 6“) se hraje u nás v České republice. Jako ve všem, tak i v našem sportu šlo původně především o hru, ale jako všechno, tak i Stiga hokej zažívá pozvolnou profesionalizaci. Právě proto už třeba Rusové díky své píli v trénincích a veliké hráčské základně přeskočili v minulosti suverénní Švédy a na mistrovství světa, Evropy i klubových turnajích sklízejí ovoce za svoji práci v podobě zisku spousty medailí,“ přiblížil současný vývoj Miloš Ševr.

 

Jako ve všem, dosáhnout mistrovství nepřijde samo od sebe. Podle Miloše Ševra jeho hráči trénují individuálně (také on má hrací stůl přímo v kuchyni!), ale po dohodě se několikrát za měsíc u někoho sejdou pěstovat kolektivního ducha. Jak dále prozradil, existují borci, kteří různé fígle trénují i deset hodin denně. I když Stiga hokej lze hrát prakticky v každém věku, ideálním věkem pro cestu k mistrovství je prý začít tak někdy v 10 letech. Vybavení není až tak drahá záležitost jako u opravdového hokeje, a jste-li registrovanými členy České asociace Stiga game, nějakou tu korunu i ušetříte. Jste-li hračička, své hráče nebo gólmana si můžete tzv. „vytunit“ sami…  Pro seznámení s vlastní hrou stačí kliknout na www.stolnihokej.cz

 

Prozatímním vrcholem tříleté snahy THC STIGA ELITES Turnov jsou nejen domácí mistrovské tituly a současné 2. místo na světě, ale také další aktivity, které vyvrcholily uspořádáním MS klubů a turnaje světové ligy CZECH OPEN 2010 v Tipsport aréně v Liberci! V klubech byli hráči THC třetí, na turnaji světové ligy byl jejich hráč Michal Hvižď v jednotlivcích stříbrný, když nestačil pouze na Rusa Zacharova, kterému podlehl ve vyrovnaném souboji až 4:3 na zápasy (hraje se na čtyři vítězná utkání)! Ještě víc však organizátory potěšila slova chvály a díků za koncept a zvládnutí celého tohoto vrcholového podniku od všech zúčastněných.

n201105110841_sport_055_011_stiga„Vše načal Pepa Pluhař, za což mu mockrát děkujeme, který nám zprostředkoval prvotní kontakt s libereckými Bílými Tygry. Téměř rok trvalo namlouvání, ale pak především díky pochopení pánů Jana Rachoty a Tomáše Vozky (PR manager a tiskový mluvčí libereckého klubu a vedoucí organizačního úseku) je naše nynější spolupráce na té nejvyšší úrovni. Dokonce máme smlouvu o vzájemné spolupráci a na našich dresech můžete vidět logo Bílých Tygrů společně s našimi sponzory,“ pochlubil se předseda THC Miloš Ševr.

 

A symbióza Bílých Tygrů a táhlových hokejistů ze srdce Českého ráje pokračuje. „O druhé přestávce extraligového utkání Liberce s Plzní si to náš hráč stolního hokeje rozdal s hráčem Plzně, takže 5831 diváků mělo možnost sledovat exhibici na kostce nad ledem. Jednalo se o historicky první propojení zápasu ledního hokeje a STIGA hokeje v České republice. Jelikož zápas Tygrů s Indiány vysílala televize Nova Sport, byla možnost sledovat přestávkový program ŽIVĚ i na internetových stránkách, což je dle našeho soudu ta nejlepší propagace tohoto sportu u nás,“ doplnil jednatel Petr Dvořák.

 

Připravil Karel Vodrážka

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.