„NEBUĎ BLBÁ“ – TO SE HODNĚ POVEDLO!

0

Když jdou školy, resp. školáci do divadla na nějaký vzdělávací pořad, je to vždy ošidné a učitelé to zrovna moc nemilují. V případě, že to děti nebude bavit, je na nich, aby je „umravnili“, aby alespoň neřvaly a moc se necouraly na záchod. Bohužel takto probíhá hodně vzdělávacích pořadů, hlavně těch prvoplánově mravokárných. Jsou ale světlé výjimky. Jednou z nich je kampaň „Nebuď blbá“, která vznikla z iniciativy turnovského parlamentu mládeže. Ten sdružuje zástupce všech turnovských škol pod vedením Báry Havlátové z Informačního centra pro mládež, sídlícího v městské knihovně.

Mám, nebo nemám ty fotky poslat?

„Prvním impulzem bylo zadání lidí z parlamentu mládeže, že by se mělo reagovat na události, které se staly (před časem například Turnovem na sociálních sítích proběhly fotografie školaček, na které zpětně nejsou pyšné – pozn. aut.). Nejdříve jsem myslel, že udělám sérii přednášek, potom ale vznikl základní scénář, Bára Havlátová získala ke spolupráci zdejší mladé divadelníky a vznikly tři povídky, které přinášejí pohled do života současných teenagerů, kteří jsou vystaveni různým zkouškám,“ představuje projekt Vladimír Hladík, metodik prevence Městské policie Turnov. V představení sám hraje, a to – jak jinak – muže zákona, který vždy ve chvíli, kdy by mohlo dojít k trestnému činu, hru zastaví a mladým divákům nevtíravou formou vysvětlí, co by se dál mohlo stát z pohledu zákona. „Mladí herci, kteří pro tuto sérii představení přijali název Trojúhelník, si původní scénář předělali k obrazu svému, dali do toho hodně ze sebe, děti a dospívající v hledišti se v tom poznávají. Proto to má takový úspěch, proto se o projektu v Turnově a okolí teď hodně mluví,“ dodal Hladík.

Nebuď blbá

„Představení má také svoji doprovodnou kampaň. Na různých místech ve městě jsou k vidění plakáty s názvy Nebuď blbá a Kámo, zamysli se. Udělali je studenti šperkárny, myslím, že se hodně povedly a člověka nutí k zamyšlení. Samotné divadlo už překročilo hranice města, v průběhu jednoho představení pro školy zde natáčely dva televizní štáby, v pátek 22. září od 18.40 hodin poběží reportáž z Turnova v České televizi na Déčku. Ohlas je opravdu velký, je to divadlo, které vzniklo odspodu, je autentické, a proto i pravdivé,“ doplňuje Bára Havlátová. Nejbližší představení projektu Nebuď blbá pro veřejnost se uskuteční v městské knihovně v neděli 8. října odpoledne.

Jedná se o tři příběhy. První je o Lucce, která je ochotná i něco ukrást, a to jen proto, aby obstála v partě. Druhý příběh je o Jonášovi, který je trochu zakřiknutý, a když se mu zalíbí holka, tak udělá cokoli, třeba se na diskotéce opije a „něco“ si vezme. Ve třetí povídce vystupuje v hlavní roli Viktorka, která by ráda měla staršího kluka, a když se na internetu seznámí s někým, kdo jako takový vystupuje, neváhá mu poslat i choulostivé fotky.

V. Hladík vysvětluje úskalí jednotlivých příběhů

Má tohle představení smysl? Odradí školáky od nástrah, které jsou všude okolo nich? „Úplně si to nemyslím, mladí prostě musí všechno vyzkoušet. Dělaly to tak i generace před námi. Ale možná se zamyslí, když jim třeba někdo něco nabídne na koncertě či na diskotéce, nebo když budou chtít odkliknout nějaké fotky. To bychom rádi, kdyby je naše představení v tu chvíli zastavilo,“ říká jeden z trojice herců, Vojtěch Franců z turnovského gymnázia. Spolu s ním hrají ještě Ulyana Pestová a Anežka Charousková, absolventky turnovské „dívčajdy“, aktuálně studentky pražské Střední umělecké školy Václava Hollara, resp. Waldorfského lycea v Semilech (všichni tři původně hráli v souboru Kámoš drámoš turnovské ZUŠ).

„Podle mě je každý ze tří příběhů zajímavý a snad i nenásilně poučný. Kdybych ale měl jednu část vypíchnout, tak je to jednoznačně internet. Tam na dnešní děti číhá asi nejvíc rizik. Když jako preventiva obcházím s přednáškami místní školy, mívám k internetu nejvíc dotazů. Děti se zajímají, protože nevědí, že třeba stahování filmů není legální, ptají se na rizika sociálních sítí, chtějí vědět pravidla chování a jak se bránit, když je na internetu někdo cizí anonymně pod smyšleným jménem oslovuje. Tady bych rád požádal i rodiče, aby věnovali pozornost a měli představu, kde se jejich děti na internetu vlastně pohybují. Většina rodičů to bohužel bagatelizuje, ale kyberkriminalita je jedno z největších ohrožení dneška a děti jsou nejrizikovější skupina!“ uzavřel Vladimír Hladík.

Mladí herci na společném snímku s Bárou Havlátovou a Vladimírem Hladíkem

PODĚKOVÁNÍ
Bára Havlátová děkuje za podporu všem organizacím, které se zapojily a pomohly ke vzniku této akce (město Turnov, Místní agenda 21 Zdravé město, Informační centrum pro mládež, Městská policie Turnov, Kulturní centrum Turnov, Technické služby Turnov a Tiskárna Apromotion. Ze škol pak ZŠ Žižkova, ZŠ 28. října, SUPŠ a VOŠ Turnov a Gymnázium Turnov). Další informace na www.icm.turnov.cz.

Plakáty doprovodné kampaně z dílny turnovských špéráků nemají chybu!

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.