SPORTOVNÍ OHLÉDNUTÍ: FLORBALISTÉ UDRŽELI NÁRODNÍ LIGU, CYKLISTIKA, SOKOL A HOKEJ

0

Dobrá zpráva pro turnovský florbal: tým mužů v pátém rozhodujícím zápase udržel příslušnost v národní lize. Máme zde výsledky z cyklistiky, vystoupení turnovských malých sokolů a ještě se jednou vracíme k hokeji…

FLORBAL

* FLORBAL, muži, národní liga, 5. utkání baráže: TJ Turnov – FbK Olymp Praha 6:4 (2:0, 2:1, 2:3). Branky: 15. Daniel Měkota, 18. Vojtěch Palatínus, 29. Štěpán Matěcha, 31. Tomáš Vitásek, 50. Tomáš Vitásek, 51. Štěpán Matěcha – 25. David Jurášek, 44. Ivan Petr, 51. Jiří Beck, 59. Ondřej Štifter; rozhodčí: Josef Monzer – Lukáš Procházka; vyloučení: 7:6; využití: 2:0; diváků: 102; zásahy brankářů: Jaroslav Švec 28 – Filip Hejtík 21.
Rozhodující utkání o udržení v soutěži. Důležitost utkání nebyla od úvodních minut znát ani na jednom z týmů a před výbornou diváckou kulisou se hrál florbal ve vysokém tempu. O něco nebezpečnější byli v první třetině domácí, ovšem důležitého prvního gólu se dočkali až na konci patnácté minuty. Druhá třetina se nesla ve znamení častých vyloučení, hned v první minutě museli početní nevýhodu ubránit domácí. To se jim sice podařilo, ale hosté se dostali do tempa a ve 25. minutě si jim, i s velkou dávkou štěstí, podařilo dostat míček o nohy domácího obránce až do branky. Povzbuzený Olymp nadále pokračoval v aktivní hře, na kterou domácí dlouho nemohli najít recept. To se nakonec povedlo a po dvou třetinách domácí vedli 4:1. Olymp však ani ve třetím dějství nesložil zbraně a ve 44. minutě se po důrazu v turnovském brankovišti prosadil Ivan Petr, který tak pro svůj tým vykřesal naději na obrat. Domácí se zapotili o dvě minuty později, kdy museli ubránit své další oslabení. Hned po něm se situace otočila a na trestnou lavici zamířil jeden z hráčů Olympu. Jeho nedisciplinovanost potrestal krásnou ranou od levého mantinelu Vitásek. O minutu později přiblížil Turnov k záchraně kapitán Matěcha, který se protáhl podél pravého mantinelu a přesnou střelou přidal šestou branku svého týmu. Pražané však ze sebe ještě dokázali dostat zbytky sil a hned vzápětí se jim podařilo snížit. Posledních deset minut pak patřilo, i díky vyloučením, náporu hostí. Na začátku 58. minuty se vyznamenal brankář Švec, který kryl nařízené trestné střílení a udržel tak tříbrankové vedené domácích. Následně za svá záda pustil již pouze jediný míček, a to až minutu před koncem; více branek už ve zbytku utkání hosté nestihli. Po výhře 6:4 a po nejlepším výkonu v letošní sezoně, ve kterém se všichni hráči obětovali pro týmový úspěch, si Turnov zajistil setrvání v národní lize také pro následující ročník.
Jan Kovář, TJ Turnov, Jan_Kovar@seznam.cz

CYKLISTIKA

Author 50 Český ráj
První letošní závod Author maraton tour se konal v sobotu 21. dubna na Branžeži a v jejím okolí. Závod dokončilo 1 096 (!) jezdců z celé republiky. Zástupci z našeho regionu: Kamil Polák, Cyklo Kampo Turnov, 2. místo v kat. 50-59 let, celkově 41. místo, Petr Bělecký, Bitters Superior Cyklofit team, 18. místo v kat. 30-39, celkově 59. místo, Jaroslav Vávra, SSC Železný Brod, 36. místo v kat. 40-49, 122. místo celkově, Ladislav Smitka, Šroubárna Turnov, 9.místo v kat. 60-69, 270. místo celkově.

TJ SOKOL TURNOV

V sobotu 14. dubna vyrazili svěřenci TJ Sokol Turnov na gymnastické závody. Černošický dvojboj pořádala v hale Věry Čáslavské domácí sokolská jednota a zúčastnilo se ho skoro 150 cvičenců od 9 let věku. Děvčata soutěžila se svými sestavami na pružném koberci a na kladině, chlapci předváděli své umění rovněž na akrobatickém pásu a na hrazdě. Pro většinu z našich 11 dětí se jednalo o jejich první soutěž v gymnastickém úboru, a tak hlavně sbírali inspiraci a zkušenosti do dalšího cvičení a závodění. Statečně předváděli, co v minulých měsících natrénovali v turnovské sokolovně. Bronzovou medaili v kategorii starších žáků vybojoval Filip Mikule – gratulujeme. Potěšením pro trenéry je také fakt, že se dětem i po skončení jejich závodu nechtělo z dresů a v rozcvičovně ještě dlouhé hodiny zkoušely cviky, které právě pochytili od ostřílených závodníků.
Za cvičitele Tereza Linhartová a Martin Klejch

NEJVYŠŠÍ POJIZERSKÁ LIGA V LEDNÍM HOKEJI

Ač se venku tráva zelená, amatérští hokejisté bilancovali
LEDNÍ HOKEJ /Přestože momentálně sport jednoznačně ovládl fotbal, vraťme se ještě krátce k nedávno ukončenému 14. ročníku Nejvyšší Pojizerské ligy. Letošní sezona, kterou zatraktivnila účast dvou nových týmů – Black Hawks a HC Raptoři, dopadla v intencích ročníků minulých, nicméně s ohledem na úsilí pořadatelů i aktérů samotných určitě stojí za shrnutí.

1. HC SDH Hnanice 21 20-0-1 228:43 40 b.
2. TJ Sokol Turnov 21 16-3-2 215:66 35 b.
3. HC Performers Turnov 21 13-1-7 178:84 27 b.
4. HC Modřišice 21 11-2-8 131:133 24 b.
5. HC Všeň Pojizeří 21 10-1-10 139:110 21 b.
6. HC Black Hawks 21 4-2-15 90:189 10 b.
7. SDH Troskovice 21 2-2-17 59:196 6 b.
8. HC Raptoři Turnov 21 2-1-18 41:260 5 b.

Vedle faktů, které lze napřímo vyčíst ze závěrečné tabulky, jako jsou např. nejproduktivnější mužstva či naopak ta nejlépe bránící, se hokej jako každý kolektivní sport hraje také pro individuální ocenění a úspěšnost. Tím klíčovým je bezesporu počet vstřelených branek, a těch se nejvíc podařilo nasbírat Lukáši Malému z Hnanic, který si jich připsal celkem 51. Sokol Tomáš Berka jich nastřílel o rovných deset míň a třetí v pořadí Alexander Khlebstov ukončil své řádění na 34 brankách. Jednoho z mála cizinců v NPL to však rozhodně nemuselo mrzet, protože s 80 kanadskými body předčil Lukáše Malého (69 bodů) a k tomu ještě od komise rozhodčích obdržel Cenu Martina Kouckého jako nejužitečnější hráč.

Oběma plejerům bez rozdílu to samozřejmě vyneslo také nominaci do All Stars teamu, který komise rozhodčích vyhlásila v tomto složení: Brankář: Jakub Kašpar (SDH Hnanice), obrana: Ondřej Jiránek (HC Modřišice) – Alexander Khlebstov (TJ Sokol Turnov), útok: Lukáš Malý (HC SDH Hnanice) – Tomáš Berka (TJ Sokol Turnov) – Martin Lamač (HC Všeň Pojizeří).

Nejslušnějším týmem ročníku byl turnovský Sokol se 146 trestnými minutami, naopak trnitý věnec získal nováček Black Hawks, který byl potrestán souhrnem 234 minut! Nejvíc trestaný hráč nesl příhodné jméno Radek KRIM (TJ Sokol Turnov) – 56 trestných minut, nicméně svatouškem není ani jeho spoluhráč Marek Jíra, jenž si na trestné lavici odseděl o pouhou jednu minutu míň. Trojku „zlobrů“ doplnil Raptor Kravec – 51 minut mimo hru.

Nejlepším brankářem soutěže byl podle zástupců týmů a komise rozhodčích sedmi hlasy vyhlášen Jakub Kašpar z vítězného SDH Hnanice, po jednom hlasu si vychytali Jan Dědeček (Všeň Pojizeří), Michal Horáček (Troskovice) a Matěj Procházka (TJ Sokol Turnov). A jestliže tito byli na tomto klíčovém postu oporami pro svůj tým, pro všechny nejdůležitější byli rozhodčí. Největší podíl z maratonu zápasů ukousli Zdeněk Texl a David Koňák – 28, David Novotný má na svém kontě 24 duelů a Jiří Šimůnek o dva méně. S píšťalkou v puse krotili hráče ještě Martin Hujer – 16x, Radek Kopecký a Jan Mikule odpískali každý 15 utkání, Daniel Ploc 12 a čtyři si hvízdnul také další hráč mistrovského HC Turnov Jakub Šimůnek.