SPORTOVNÍ OHLÉDNUTÍ: ATLETIKA, CYKLISTIKA, JUDO, KULTURISTIKA, TURNOVSKÝ TROJBOJ

0

Tentokrát se nám sešly informace z klání mladých turnovských atletů, máme výsledky turnovského závodníka v cyklistice, mladí judisté jsou slušnou nadějí pro další pokračování tohoto oblíbeného sportu v Turnově. Představujeme dva kulturisty a v závěru přehledu se vracíme k Turnovskému trojboji, který se konal uprostřed května ve Struhách.

ATLETIKA

Ve dnech 1. až 3. června měli turnovští atleti nabitý program. Jakub Šafář, Cyril Žerava a Radim Kysela se vydali do Kolína na MČR ve vícebojích. Jakub Šafář obsadil výborné 7. místo a mezi chlapci stejného ročníku skončil dokonce druhý. Dobře si vedl i v tyči (3,30 m), výšce (163 cm) a dálce (564 cm). I Cyril Žerava překonával osobní rekordy. Závěrečný kilometr i 100 m př. mu vyšly skvěle, stejně tak skok o tyči a do dálky. Radim Kysela obsadil v pětiboji pěkné 12. místo a překonal všechny své osobní rekordy – v běhu na 60 m, 60 m př., 800 m, hodu kriketovým míčkem a ve skoku dalekém.
V sobotu 2. června se konaly i krajské přebory jednotlivců mužů a žen, kde se představilo mnoho našich závodníků, kteří si odvezli 10 medailí, z toho 6x titul přeborníka kraje. Dvě medaile si odvezl sprinter Ladislav Víla, který vyhrál běh na 100 m v osobním rekordu 10,63 s, bohužel však s nedovolenou podporou větru. Zlato a bronz získal i Michal Hanyk, který ovládl závod na 800 m ve výborném čase 1:59,74 s a v běhu na 1500 m doběhl třetí časem 4:23,55. V závodě žen na 3000 m jsme měli medailistky dokonce dvě. Jana Pekařová vyhrála a Michaela Vundererová skončila na 3. místě a vylepšila si svůj osobní rekord. Muži skvěle běželi štafetu na 4×100 m. Ve složení Jan Bílý, Josef Havrda, Filip Horký a Ladislav Víla si doběhli pro zlatou medaili. Tu získal i Josef Egrt, který vyhrál hod kladivem výkonem 60,90 m, což je o 34,71 m více, než druhý závodník. Dvě medaile získal Jan Hájek, který vyhrál hod oštěpem a druhý skončil v hodu diskem.
V neděli se vypravila skupina atletů do Mladé Boleslavi bojovat o co nejlepší umístění v krajském přeboru starších žáků a žákyň. A dařilo se jim skvěle! Odvezli si 8 medailí a mnoho osobních rekordů. Lucie Sajdlová se nenechala nikým předběhnout a doběhla si pro zlatou medaili. Stejně si počínal Jakub Šafář v běhu na 100 m př., který na sobě nedal znát únavu z absolvovaného devítiboje a nechal za sebou všechny soupeře. Dobře běželi naši vytrvalci, kteří obsadili shodně třetí místa a oba si zlepšili své osobní rekordy. Chodec Roman Hanyk si tentokrát zaběhl 800 m a Karolína Kautzká startovala v běhu na 1500 m. Nela Vaníčková se vrací po nemoci ve skvělé formě. Získala stříbro v běhu na 100 m př. a časem 15,70 s si vylepšila osobní rekord. Stejně se umístila i štafeta dívek na 4×300 m ve složení Andrea Fotrová, Amélie Hobelantová, Karolína Kautzká a Lucie Sajdlová. Třetí místa obsadily Anna Vašínová v běhu na 300 m a Amélie Hobelantová ve skoku vysokém.

VÍTĚZSTVÍ NEJMLADŠÍCH TURNOVSKÝCH NADĚJÍ
Ve sportovní hale TSC Turnov se konal v sobotu 26. května Pohár Českého ráje judo sedmi až dvanáctiletých.
Turnaj probíhal formou soutěže jednotlivců a výsledky všech tří kategorií se započítávaly do výsledků družstev. Naše nejmladší žákyně a žáci získali opět zlatý pohár za vítězství v 6. ročníku Poháru Českého ráje. Celkem se tohoto turnaje zúčastnilo 100 žákyň a žáků z judistických přípravek 11 oddílů a klubů. Z domácího oddílu Judo se pralo 22 dětí.
Výsledky umístění družstev po součtu všech tří věkových kategorií:
1. místo: TSC Turnov 59,5 bodů, 2. místo: SKJ Liberec 52 bodů, 3. místo: Sokol Vršovice 30 b, 4. místo: SKP Judo Jičín 29,5 b, 5. místo: JC Liberec 24,5 b.
Jiří Vydra, TSC Turnov, vydra.judotu@quick.cz

KULTURISTIKA
Oddíl Silového trojboje a kulturistiky TJ Turnov představuje dva úspěšné závodníky, Jitku Šipošovou a Daniela Šilhána. Oba trénují i vlastní skupiny pod Redgym a TSC.

* Jitka Šipošová (30), na snímku vpravo, pracuje jako trenérka kulturistiky a instruktorka fitness. Působí hlavně v posilovně RedGym, kde pod jejím vedením probíhají i kruhové tréninky. Závodění se věnuje druhým rokem v kategorii Bodyfitness nad 164 cm. Předmětem této kategorie je vypracovaná sportovní postava, hodnotí se především tělesná stavba s nikoli přehnanou celkovou muskulaturou, ale se zřetelným vyrýsováním, dobrou symetrií a vyváženou horní a spodní polovinou těla.
„Tento rok jsem začala s mistrovskými soutěžemi. Mojí první soutěží bylo mistrovství Čech mužů a žen, které se konalo 15. dubna v Uhlířských Janovicích. V mé kategorii startovalo 16 závodnic a podařilo se mně dosáhnout na třetí místo.“ Na následujícím mistrovství ČR v Lysé nad Labem obsadila 7. místo. Třetí soutěží, a tento rok i poslední, byla pohárová mezinárodní soutěž BFC Cup, která se konala 6. května v České Lípě. „Na tuto soutěž jsem se těšila nejvíce. Je zde úžasná atmosféra. Závodníci mají, dle mého názoru, velmi dobré zázemí a i o obecenstvo je dobře postaráno. Tímto bych chtěla poděkovat řediteli této soutěže Petrovi Březnovi a jeho pořadatelům. Zde jsem obsadila 2. místo a tím pro tento rok má závodní sezona spokojeně končí. Pokračovat budu v příštím roce, moc děkuji všem, kteří mně pomohli a pomáhají.“

* Daniel Šilhán (22) studuji TUL v Liberci obor zdravotnický záchranář a přivydělává si jako certifikovaný osobní trenér v posilovně TSC Turnov v Alešově ulici. „Se závoděním jsem začal až v osmnácti. Letošní sezonu jsem započal v květnu na BFC cupu v České Lípě, kde se mi podařilo vyhrát kategorii klasické kulturistiky mužů nad 180 cm. Stejnou kategorii jsem vyhrál i na mistrovství Čech dorostu a juniorů v Mladé Boleslavi. Velké poděkování patří všem mým podporovatelům.“ (Kategorie klasické kulturistiky je určena pevnou vazbou v poměru výšky a limitní váhy závodníka.)

TURNOVSKÝ TROJBOJ
2. ročník amatérského štafetového závodu smíšených trojic se konal na sjezdovce ve Struhách ve středu 16. května. Závody pořádala TJ Turnov a firma Staněk sport.
Přihlášené týmy (vždy minimálně s jednou ženou) postupně absolvovaly štafetovým způsobem výběh sjezdovky, jízdu terénem na kole a krosový běh podle Stebénky, a to každý člen všechno. Na úvodní výběh sjezdovky odstartovalo v příjemném počasí šest štafet včetně loňských vítězů „No name“. Loňské vítěze porazili nejen mladí vyzyvatelé z oddílu OB ve složení M. a T. Thořovi, K. Hájek (Youth team), ale i rodinná štafeta Čermáků (Slimáci). Na loňské vítěze ve složení J. Kořínek, M. Omová a D. Wolf zbylo tentokrát 3. místo.