SPORTMIX: FOTBAL, ORIENTAČNÍ BĚH A ROB

0

Do letní přípravy se pod vedením trenéra Tomáše Noska už obuli také hráči čerstvého přeborníka Libereckého kraje a opět divizního FK Turnov. Posily se rýsují, ale konečná podoba kádru bude známa teprve až před podzimní startem a měnit se může ještě v rozehrané soutěži. Turnovský orientační běh má nejenom dlouhou tradici, ale dlouhodobě také skvělé výsledky, a to i v ROBu! Bohatou sbírku medailí teď rozšířili v dresu Libereckého kraje také olympionička Mati Tomášková a na vlnách MHz „robisté“ Kája Novotná a David Zajger.

FOTBAL

* Divizní letní příprava
Po letech strávených v nejvyšší soutěži Libereckého kraje se fotbalisté FK Turnov opět chystají na divizní soutěž. Ta pro ně začne v neděli 7. srpna, kdy na městském fotbalovém stadionu přivítají „skorojmenovce“ z Trutnova. V dalších kolech pak na ně budou čekat Dvůr Králové n. L. a Hlinsko, z ČFL spadlí Ústí n. O. a Liberec B. Pojizerská derby přinesou duely s Benátkami a Velkými Hamry. Většinou tradičními soupeři z nedaleké minulosti pak budou Náchod, Chrudim B, Vysoké Mýto, Brandýs n. L., Čáslav, Letohrad, Nový Bydžov a Dobrovice.
Turnov i ve vyšší soutěži nadále povede úspěšný trenér Tomáš Nosek, který bude sázet hlavně na kádr, jenž divizi vrátil zpátky do srdce Českého ráje. „Samozřejmě však musíme také posílit, na čemž se momentálně usilovně pracuje. Bohužel stále ještě nemohu uvést konkrétní jména, protože vše je teprve ve fázi vyjednávání. Zatím jsme oslovili Jablonec a Liberec, a dál se snažíme prohloubit spolupráci s Přepeřemi. Jediné, co víme, je, že u nás končí Bernát a Beneš. Odchází také gólman Kuba Filla a na vysokou školu do Prahy odchází jeho kolega Kalous. Další brankář Binder si utrhl meniskus, ale do přípravy by se měl k Francovi připojit uzdravený Kopal. Do přípravy, kterou jsme začali v pátek, naskočili vedle mladíků Falkenberga, Parsiho a Rozkovce také dorostenci přecházejících do dospělých – Joshua Marek a Roman Myslivec,“ prozradil aktuálně turnovský kouč.
Mužstvo pod jeho vedením trénuje třikrát týdně plus víkendový zápas. První herní příprava je domluvena už na tuto sobotu (16. 7.), kdy FKT od 10.30 hodin změří síly s třetiligovou rezervou pražské Dukly. „Bohužel moc času nám krátké léto nedává, tak uvidíme, co přinese hned tohle utkání. Očekávám pěknou lítačku a sám jsem zvědav, kdo všechno bude k dispozici,“ je před velkou výzvou Tomáš Nosek. Za týden v neděli jeho svěřence v dalším přípravném měření sil čeká Dobrovice.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

ORIENTAČNÍ BĚH

* Letní olympiáda dětí a mládeže

Na jubilejním X. ročníku, který se konal v Olomouci, se v 73 disciplínách dvaceti sportů představilo na konci června 3 539 sportovců z celé republiky! Skvěle Liberecký kraj i město reprezentovala na vrcholném letním podniku turnovská orientační běžkyně Matilda Tomášková. Na LODM pro ně naše olympionička v kategorii starších žákyň získala hned dvě zlaté medaile, ke kterým přidala i jednu placku stříbrnou, takže bodovala v každém závodě, který se na moravské olympiádě běžel.
Nejprve se ve sprintu, který hostil sportovní areál TJ Lokomotiva Olomouc, stříbrným časem 11:42 minut vklínila mezi Báry – vítěznou Štěpovou z Prahy a třetí Strýčkovou z Jihomoravského kraje, aby pak obě soupeřky na krátké trati v Helfštýně dostala časem 26:24 minut na bedně za sebe. Druhé zlato jí přineslo vítězství ve smíšených štafetách, které u Základní školy na Tererově náměstí Liberecký kraj časem 50:56 minut vyhrál před Královéhradeckým a Moravskoslezským krajem.
Jindřich Kořínek, jindrich.korinekgmail.com

ROB

* Mistrovství světa mládeže

Mladí rádioví orientační běžci z Turnova navázali na tradici úspěchů v mezinárodních soutěžích. Na přelomu června a července se v rumunském Târgu Jiu v jejich disciplíně uskutečnilo MS žáků a dorostu, určené chlapcům a dívkám ve věku do 14 let a 16 let.
V českém národním týmu měl turnovský oddíl ROB dva zástupce a rozhodně je čím se chlubit. V kategorii D14 nás reprezentovala Karolína Novotná a v kategorii M16 závodil David Zajger. Posledního června se běžel „dvoumetr“, tedy pásmo 144 MHz. Kája v něm vybojovala 3. místo, což ve finále přispělo k 1. místu v soutěži národních družstev! Její oddílový kolega David obsadil 9. místo a podílel se tak na 2. místě v družstvech.

První červencový den byl na pořadu sprint, který Káje Novotné přinesl 2. místo a Davidovi Zajgerovi 5. místo. Posledním závodem byla 2. 7. „osmdesátka“ (pásmo 3,5 MHz). Karolína se v ní stala mistryní světa, když jí patří i 1. místo ve družstvech! David doběhl na 10. místě a chlapecké družstvo tak opět získalo stříbrnou medaili. Celkem si tedy turnovští reprezentanti do srdce Českého ráje přivezli sedm medailí z cenných kovů – Kája pět a David dvě. I díky jim se proto česká reprezentace stala nejúspěšnější v zisku medailí.

Na světovém mistrovství se kromě České republiky a domácího Rumunska utkaly výpravy z Ukrajiny, Maďarska, USA, Slovenska, Moldávie, Polska a Srbska. Je více než pochopitelné, že se MS letos nezúčastnila jindy velmi úspěšná reprezentace Ruské federace. Určitě není bez zajímavosti, že se na jednom ze tří prvních míst v kategorii D14 vždy umístila Iryna Polubentseva v barvách Ukrajiny, jejíž rodina našla v Turnově dočasný domov. Bylo velmi sympatické, že během vyhlášení výsledků Iryna veřejně poděkovala České republice za možnost u nás trénovat i účastnit se závodů.

Rádiový orientační běh má v Turnově tradici mnoho desítek let. Počet členů se sice měnil, ale vždy se dařilo a daří neztratit se na republikových i mezinárodních soutěžích. Po letech covidu plánujeme od září 2022 doplnit své řady o nové členy. Zveme proto všechny kluky, holky a třeba i jejich rodiče, kteří by rádi běhali s rádiem po lese. Přijďte se podívat na trénink a vyzkoušet si, jak rádio funguje. Začínáme ve středu 7. září v 16.00 hodin na Vesecku u rybníčku. Ideálním věkem začátečníka je 8 až 10 let. Nebráníme se ovšem ani šikovným dětem ve věku od 6 let a samozřejmě všem starším. Zástupce oddílu můžete e-mailem kontaktovat již nyní na adrese: mladez@foxteamturnov.cz. Vše potřebné najdete na webu oddílu.
https://www.foxteamturnov.cz/

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.