TURNOV ZAŽIL MIMOŘÁDNOU SITUACI, V BYTĚ NA VÝŠINCE BYL NEVYBUCHLÝ GRANÁT

0

Kolem půl dvanácté dopoledne ve čtvrtek 18. dubna došlo k mimořádné události na turnovském sídlišti Výšinka. „Jeden z policistů, který měl v té době volno, se dozvěděl, že v panelovém domě v Granátové ulici má jedna osoba nevybuchlý protipancéřový granát z druhé světové války. Dotyčný policista jednal přesně tak, jak mu ukládá zákon. Učinil veškerá opatření, aby nebyly ohroženy životy a majetek občanů,“ uvedl k mimořádnému případu velitel turnovských policistů Milan Drahoňovský. Bezprostředně po oznámení byla spuštěna ostrá akce, jakých v posledních letech Turnov mnoho nezažil. Na místo se sjely všechny dostupné policejní a hasičské vozy, okamžitě na místě byly dvě hlídky městských strážníků. Extrémně nebezpečná situace si vyžádala rychlou evakuaci celého panelového domu, jehož polovina slouží jako dům s pečovatelskou službou pro seniory.

„Považuji v tomto případu za pozitivní, že se nám pečovatelský dům podařilo evakuovat za čtyřicet minut. Moc děkujeme za spolupráci s pečovatelkami, které situaci zvládly velmi profesionálně. Nebylo to lehké, některé starší klienty přesvědčit, že opravdu nejde o cvičení, ale o ostrou akci,“ přiblížil zásah velitel městské policie Luboš Trucka. Součinnost všech složek integrovaného záchranného systému ostatně chválí všichni. „Evakuace probíhala bez chaosu a v klidu, obyvatelé pečovatelského domu postupně nastoupili do autobusu, který je odvezl do domova Pohoda, na místě nebyl žádný chaos, každý, ať policisté nebo hasiči, věděl, co má dělat. Opravdu smekám před pečovatelkami, které ještě seniory stihly zásobit hygienickými potřebami a pitím. Tohle ocenili i zasahující pyrotechnici, a ti se při své práci setkávají s hodně psychicky náročnými případy,“ zhodnotil místostarosta Otakar Špetlík, který akci koordinoval za město.

n201304181944_zap_158_2013_vysinka„Na místě jsme měli deset policistů a dva pyrotechniky, byla tu městská policie, čtyři jednotky hasičů včetně městské hasičské jednotky. V minulosti již jsme nějaké evakuace v Turnově provádět museli. Vždy to ale bylo na anonymní oznámení o uložení bomby, což se naštěstí nikdy neprokázalo,“ připomněl Milan Drahoňovský akce z minulých let, kdy byla evakuována Komerční banka, spořitelna, dvakrát dokonce Obchodní akademie a Hotelová škola, když ještě sídlila na náměstí. Tohle ale bylo přece jenom něco jiného. V případě exploze nevybuchlého granátu by byly následky nedozírné. „Událost je v šetření, když to zobecním, každému, kdo si přisvojí podobnou věc jako granát z druhé světové války, může hrozit obvinění z nedovoleného ozbrojování a v tomto případě i z obecného ohrožení,“ uzavřel Drahoňovský.

Mimořádná opatření v Turnově na Výšince 18. dubna trvala od půl dvanácté do půl druhé. Nevybuchlý granát naložili pyrotechnici do speciálního vozidla a v koloně s policisty a hasiči (mimochodem – této akce se přímo zúčastnila městská poloprofesionální hasičská jednotka!) vyrazila na cestu směr Milovice, kde měl být granát zneškodněn. V Granátové ulici byl evakuován panelový dům o pěti vchodech, evakuováno bylo celkem 120 lidí, většinou klienti pečovatelského domu. K žádnému zranění osob nedošlo. Před 14. hodinou se obyvatelé vrátili do svých bytů.

n201304181944_zap_160_2013_vysinka

n201304181944_zap_161_2013_vysinka

n201304181944_zap_162_2013_vysinka

MRAZIVÁ PŘIPOMÍNKA TRAGICKÝCH UDÁLOSTÍ VE FRENŠTÁTU POD RADHOŠTĚM (POZNÁMKA)
V neděli 17. února t. r. došlo k tragické události ve Frenštátu pod Radhoštem. Výbuch plynu v jednom ze zdejších panelových domů byl dle všeho způsoben úmyslně. Kromě pachatele zahynulo ještě dalších pět lidí, včetně tří dětí. Dům již neexistuje. Tragédie otřásla městem a potažmo celým národem. Nechce se ani domyslet, jak jsme v Turnově 18. dubna k tomu měli blízko… (pch)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.