DLAŽEBNÍ KOSTKY NA NÁMĚSTÍ ANEB KDYŽ LIDÉ ČTOU JEN TITULKY…

0

Rozruch vyvolal článek publikovaný nedávno ČTK a převzatý dalšími periodiky. Píše se v něm, že centrum Turnova bude tišší, dlažební kostky na rušné komunikaci druhé třídy nahradí speciální tichý asfalt. Důvodem je překročení hygienických limitů.

„Dlouhodobě tam nevycházely limity a nebyla jiná cesta, jak to upravit. Řešili jsme to s památkáři, nakonec se je podařilo přesvědčit, jinak bychom pořád dokola platili pokuty,“ uvedl pro ČTK náměstek hejtmana Jan Sviták. Na náměstí a pod ním v Hluboké ulici kostky zůstanou. Asfalt nechá Liberecký kraj položit na silnici v ulici 5. května od informačního centra okolo kostela svatého Františka zhruba do prostoru vstupu do dvora pošty. Jedná se tedy pouze o tento krátký úsek komunikace. Součástí projektu, jehož náklady projektanti odhadli na necelé tři miliony, by měla být i úprava přechodu pro chodce a veřejného světlení.

Někteří čtenáři, kteří četli jen titulek, ale dospěli k názoru, že z náměstí dlažební kostky zmizí úplně. Není tomu tak.

Pravdou je, že v minulosti tady už tyto snahy byly, výměna kostek za asfalt v celé délce náměstí byla projednávána i na zastupitelstvu, ale nebyla odsouhlasena. Proti jsou i památkáři. Starosta Turnova Tomáš Hocke je také spíše pro zachování dlažebních kostek. Jeden pohled je, že se jedná o městskou památkovou zónu, druhým argumentem je i bezpečnost, řidiči vjezdem na náměstí zvolní. Kdyby tady byl asfalt, projížděli by větší rychlostí. Uvažovat by se do budoucna ale podle starosty mohlo třeba o položení velkoplošné dlažby, která by snížila hlukovou zátěž a byla vhodnější i pro projíždějící cyklisty.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.