SKÁLOVKA SMĚŘUJE „SPOLEČNĚ K ZODPOVĚDNOSTI”

0

Školní rok se přehoupl do své druhé poloviny a v turnovské Základní škole ve Skálově ulici, která se postupně dostává k hranici své kapacity, se stále dějí zajímavé věci.

„Snažíme se co nejvíce přibližovat k vizi naší školy – ´Společně k zodpovědnosti´, proto jsme v letošním roce zavedli triády (schůzky dítě-rodič-žák) a také jsme vytvořili tým, který pracuje na zavádění formativního hodnocení ve výuce,” vysvětluje ředitel školy Michal Loukota důležité kroky ve směřování školy.
Triády, neboli tripartitní schůzky, proběhly na podzim a všechny tři strany – žáci, rodiče i učitelé – si je pochvalují. Na setkání, které trvá zpravidla 15 minut, nejsou hlavními prioritami výsledné známky žáka, ale především jeho motivace k dalšímu posunu jak ve vzdělávání, tak v chování. „To, že žák je v centru triády, je velmi cenné – před rodičem i učitelem může říci, co ho baví, co ho trápí, následně si stanoví cíl a vidí, že rodiče, učitelé, ale i spolužáci mu mohou v plnění cíle pomoci,” vysvětluje podstatu změny klasických třídních schůzek Michal Loukota.

S triádami se úzce pojí formativní hodnocení, jednoduše řečeno hodnocení individuálního pokroku žáka. I to se ve škole dostalo letos do popředí. Ředitel vysvětluje, jak zavádění hodnocení, které staví i na sebehodnocení a vzájemném hodnocení mezi žáky, funguje: „Vytvořili jsme skupinu pedagogů, která se pravidelně schází, sdílí své nápady a zkušenosti v rámci hodnocení a společně plánuje zavedení formativního hodnocení jako součást známkování.” To, že se dají věci i na klasických školách dělat jinak, učitele motivuje a stmeluje. „Rozvoji pedagogů na naší škole určitě přispívá i tandemová výuka, kdy jsou ve třídě dva pedagogové. Vznikají tak skvělé projekty, učitelé plánují, spolupracují, vyhodnocují, žáci mají více individuálního přístupu a rozvíjejí se dle svých možností,” dodává ředitel školy.
A co ještě? Třeba již tradiční oborové dny, které proběhly na sklonku kalendářního roku pro 7. a 8. třídy – žáci trénovali parkour, vyráběli budky, „podívali” se do Indie a mnoho dalšího. Anebo tradiční masopust na 1. stupni, který se uskuteční ve středu 26. února od 10.00 hodin před Billou, tancování a zpívání, spousta masek a radosti.
Těšíme se také na všechny budoucí prvňáčky, které rádi společně s jejich rodiči přivítáme v úterý 3. března od 16.00 hodin na našem odloučeném pracovišti na „integrovce” – Alešova 1723 (2. patro střední školy, vchod zezadu, bude označeno).

Pokud vás zajímá, co dalšího máme připraveno nejenom pro žáky naší školy, ale i pro veřejnost, sledujte stránky www.zsskalova.cz či sociální sítě Facebook a Instagram. –jp-

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.