PO TRAKTORIÁDĚ MÁ NÁŠ REGION DRUHOU PRESTIŽNÍ AGROAKCI!

0

V sobotu 12. září se na pozemcích u polního letiště mezi Všení a Žďárem uskutečnilo historicky první otevřené mistrovství v orbě Libereckého a Středočeského kraje. Ve třech kategoriích se ho zúčastnilo se svými stroji 11 oráčů, na jejich umění se přišlo podívat asi 250 lidí. Podobná soutěž se tady ještě nikdy nekonala, dosud soutěž probíhala pouze v celostátním kole. Letos se konala v některých místech republiky kola krajská, celostátní bude 10. října v Litomyšli. Podle Jana Kozáka ze spolupořádajícího AMK Vyskeř se už předběžně počítá s tím, že by se podobná soutěž u nás konala každoročně. Byla by to druhá podobná akce společně se známou a oblíbenou vyskeřskou Traktoriádou.

„Byli jsme se podívat jinde a myslím, že jde o zajímavé klání, které je atraktivní i pro diváky. Oráči musí během dvou hodin zorat plochu velkou dvacet krát sto metrů. Hodnotí se hloubka orby, která byla stanovena na 18 centimentrů s tolerancí dvou centimetrů a také kvalita orby, rovina a další skutečnosti. Není to vůbec jednoduché, od všech to vyžaduje maximální soustředění, rozhodují maličkosti,“ uvedl Jan Kozák.

201509161045_sport_149_015_orba

Mezi startujícími byl nepřehlédnutelný Pavel Kocourek z Příšovic s historickým strojem značky Svoboda z roku 1939. Toho si oblíbili zejména návštěvníci jarních vyskeřských Traktoriád, kterých se pravidelně účastní. „Dříve jsem jezdíval motokros, to už nyní bohužel nejde, proto jsem před lety začal jezdit na Traktoriády. Potom mě přemluvili, abych zkusil i soutěž v orbě. Baví mě to, už jsem se zúčastnil několika republikových setkání, vloni ve Znojmě jsem byl druhý,“ přibližuje Kocourek. Ten i se svojí „Svobodovkou“ odjíždí aktuálně na mistrovství světa v orbě, která se uskuteční o nadcházejícím víkendu v Holandsku!

201509161045_sport_150_015_orba

Výsledková listina:
V kategorii dvouradličního pluhu vyhrát Rudolf Draštík, druhý byl Josef Hloucal (oba na moderních strojích Zetor), třetí byl tomáš Müler s traktorem značky New Holland. V kategorii otočný oboustranný pluh zvítězil Michal Ondra s traktorem Kubota. V kategorii historické techniky byl nejlepší Pavel Kocourek, startující se strojem Svoboda DK 12 z roku 1939 (firma sídlila v Kosmonosích), druhý skončil František Suk se Zetorem Z 3511 z roku výroby 1969 a třetí byl kacanovský Vratislav Krbeček se strojem domácí výroby. Krajské mistrovství spolupořádaly: Společnost pro orbu ČR, Automotoklub Vyskeř a společnost Agroben Kacanovy.

201509161045_sport_151_015_orba

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.