NEPŘEHLÉDNUTELNÉ SPORTOVNÍ VÝSLEDKY, ALE TAKÉ RŮZNĚ VELKÉ TŘECÍ PLOCHY

0

Sportbar Sportovního centra ve Skálově ulici hostil ve středu 8. března valnou hromadu (dále jen VH) jedné z největších krajských organizací – TJ Turnov. Jednání delegátů přišli pozdravit starosta Turnova Tomáš Hocke, místostarostka Jana Svobodová, šéf turnovských sokolů Milan Hejduk a Jan Boháč ze servisní liberecké České Unie Sportu (ČUS). Za dosavadní spolupráci přišel poděkovat Karel Štrincl z Asociace školských sportů. Zahájení a závěr dvouhodinového programu obstaral předseda TJ Pavel Svatoš, jenž přednesl také zprávu o činnosti v loňském roce.

Zde vyzdvihl některé úspěchy, ale neopomenul zmínit ani specifickou činnost a úlohu „Rekreačního sportu“ v Mašově, v Daliměřicích a v dalších okrajových částech města, stejně jako úspěšný rozjezd tzv. příměstských letních táborů. „Plně si uvědomuji, že za řadou vynikajících sportovních úspěchů je skryta především dobrá práce dobrovolných trenérů. Velmi potěšující je také nárůst členů, který v rámci samostatné TJ dosáhl svého historického maxima, téměř půl druhé tisícovky členů. Klíčová pro naši budoucnost však i nadále bude práce s mládeží,“ ví nejvyšší představitel TJ Turnov.

Ta čítá dvě desítky oddílů, přičemž ty jsou dále členěny na další družstva, kterých v mistrovských soutěžích startuje na padesát! Jenom takový florbal má celkem 12 týmů! Všem k dispozici jsou pak areály jako víceúčelové hřiště s umělým povrchem v Daliměřicích s přilehlou tělocvičnou, volejbalové kurty se zázemím, loděnice a hřiště na házenou mezi mosty nebo turistická ubytovna v Kořenově. Sem musíme počítat rovněž Sportcentrum s halou ve Skálově ulici. To vše je využíváno nejen turnovským školami, ale také širokou veřejností.

Hospodaření TJ Turnov shrnul ve své zprávě její vedoucí Filip Stárek, z jehož slov vyplynulo, že financování provozu je dlouhodobě vyvážené bez větších otřesů, a to především díky podpoře města Turnova, která je pro TJ zcela zásadní. Jedním dechem však zároveň dodal, že i přes několikero jednání o dlouhodobé koncepci správy sportovních zařízení v majetku TJ, nebyla zatím nalezena oboustranně přijatelná shoda. Jednou z třecích ploch je tak například oprava střechy na turistické chatě v Kořenově, kde podle Stárka došlo ke zbytečně vyhrocené konfrontaci názorů a stanovisek. „Sportovní komise města nejdříve podpořila náš návrh opravy vlastními silami, a podporu dvě stě tisíc korun z městského rozpočtu, ale pak se rada města k našemu překvapení během pár dní rozhodla jinak a naše snaha o opravu střechy svépomocí přišla vniveč,“ vysvětlil Stárek.

Po odlehčení ve formě krátké zprávy revizní komise, která v průběhu roku zjistila pouze pár drobných nedostatků v kontrolovaných oblastech a ústy svého mluvčího Jiřího Matějce kvitovala zlepšení dodržování termínů daných úkolů ze strany oddílů, byli vyhlášeni a symbolicky oceněni nejlepší sportovci TJ Turnov. Nadějnou mládež tu zastupovala všestranná orientační běžkyně Jana Pekařová a krása přišla s Agátou Eršilovou a Eliškou Chytrovou z oddílu aerobicu. Trenér a manažer úspěšného volejbalového A-týmu mužů Jan Šimůnek vyzval k co nejpočetnější návštěvě třetího finálového zápasu postupové baráže, který se v srdci Českého ráje bude hrát proti celku Black voley Beskydy v pátek 24. března od 19.30 hodin ve sportovní hale.

Jak podotkl Filip Stárek, po útěku zpod zřícené střechy haly při turnaji v České Třebové, o čemž informovala mnohá naše média, si ocenění převzal florbalový brankář Turnova i krajského výběru Jan Hladík. Za štafetu orientačního běhu mužů byl přítomen Filip Wolf a již téměř stohlavé mushery tu zastupovali Veronika Navrátilová, Václav Vančura a Pavel Červenka. Ten se může pyšnit hned třemi zlatými medailemi a jedním bronzem z náročného canicrossu.

Své poslední slovo rozhodně neřekly legendy turnovského ROB Jana, Jakub a Míša Omovi, kteří ze zářijového MS v Bulharsku dovezli každý ve své kategorii zlato! Totéž v bleděmodrém platí i o Láďovi Paseckém, jehož profil TvA přineslo v loňském roce. Novopečený mistr světa veteránů si ve váze do 90 kg a věkové kategorii do 59 let v mrtvém tahu připsal úžasných 240 kg, a ke světovému rekordu mu chybí pouhých 8 kilo – jak dodal, těch nejtěžších. Dalšími oceněnými stálicemi nejenom turnovského, ale i českého sportu byli kickboxeři Jan a Petr Kazdovi, za které promluvil člen TJ Impact Marcel Nesvadba. Vodáckého veterána a mistra ČR J. Millera a jeho úspěchy krátce představil Martin Goruk.

Za házenou, která vloni mj. také pohárovým zápasem s pražskou Slávií oslavila 90 let od svého založení, vystoupily dvě Lucky – symbolickou štafetu přebírající Ševrová a gólmanka Podhajská, která po nestárnoucí B. Kučerové teď hájí její důležitý post, když dříve koketovala s působením v brance dnes již zaniklých turnovských fotbalových „divoženek“.

Poté se vše vrátilo k diskuzi, v níž starosta Hocke obhajoval stanoviska města s tím, že na probíhající informace nelze pohlížet jen jednostranně. „Tělovýchovné jednotě přispíváme více než dvěma miliony, a dáváme je opravdu rádi, protože věříme v jejich smysluplné využití. Jen pro srovnání, komunikace nás ročně přijdou na tři miliony. V našem hospodaření a investičním plánování se však musíme ohlížet na celou řadu hledisek, a to včetně majetkového vlastnictví,“ uvedl s dodatkem, že jednoduchý není ani výklad ostře sledované tzv. veřejné podpory. „Za optimální považuji vzít si na požadované investice úvěr, ten do deseti let umořit, a teprve potom se můžeme bavit o finanční pomoci na údržbu,“ nastínil Hocke jedno z možných řešení.

S problematikou znovuotevření oblíbené restaurace Sokolovna pak do diskuze přispěl starosta Sokolů Milan Hejduk, ale mnohem víc přetřásaným tématem se stala nafukovací hala, kterou by TJ chtěla zastřešit víceúčelové sportoviště v Daliměřicích. Vedoucí TJ Filip Stárek nejprve souhlasil s většinou argumentů pana starosty Hockeho, ale byl poměrně skeptický k dalšímu posunu vztahů s městem. „Chceme se spíše konstruktivně bavit o tom, jak to všechno udělat, než věčně řešit proč to nejde. Výzvou do dalších let pro nás musí zůstat nalezení společné vize v rozvoji sportovních areálů a udržení dobrých podmínek pro sportování,“ prohlásil turnovský sportovec a činovník.

Podle místostarostky Jany Svobodové, která nejprve všem poděkovala za dosažené sportovní úspěchy, chybí Turnovu další velká hala. „To ze svého pohledu považuji za svou prioritu, ale souhlasím s panem starostou, že do hry tady vstupuje i otázka majetkového vlastnictví a dalších aspektů,“ zdůraznila. S nadhledem dlouholetých zkušeností zastupitele a radního jí oponoval místopředseda TJ Otto Jarolímek. „Já v této problematice vidím diametrální rozpory. Vlastnictví sportovišť řešíme už od 90. let, a věřte, že stále zůstává v platnosti, že silný subjekt rovná se výborná péče o provozní majetek! V případě kořenovské chaty je třeba si uvědomit, že tato je nejen zázemím pro naše outdoorové sporty, ale slouží také rekreačním či výukovým pobytům žáků turnovských základních škol. A co se týká nafukovačky, je evidentně dané, že i taková házená už je klasickým halovým sportem.“

A jestliže v samotném závěru středečního rokování byla přítomným Ottou Jarolímkem připomenuta pravidla fungování oddílů v rámci TJ Turnov platná od 1. února 2011, tak VH v usnesení, předneseným Janem Kovářem, schválila mj. nové vnitřní předpisy – pracovní a organizační řád, které vstoupí v platnost 1. dubna roku 2017. Nejpodstatnější ovšem bude, jak se dynamické a silné organizaci dál podaří udržet nastavenou ekonomickou laťku. „V loňském roce došlo k poměrně zásadním změnám, co se týká financování oddílů TJ Turnov a jejich zařízení ze strany státu a Libereckého kraje, a s mírným zpožděním se z obou center postupně hledají cesty, jak podpořit dlouhodobě podfinancovaný sport. I přes počáteční porodní bolesti se nám dařilo získat z různých krajských grantů velmi významné částky,“ říká Filip Stárek, byť jedním dechem tak trochu žehrá na enormní nárůst s tím spojené administrativy, v důsledku to podle něj znamenalo výraznou finanční podporu zejména pro oddíly dlouhodobě se starající o mládež. Největší slabinou tak i nadále zůstává nedostatek investičních prostředků TJ na větší opravy stárnoucích zařízení, a tím samozřejmě také na vlastní rozvojové projekty.
Zaznamenal Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.