TURNOVSKÉ INFOCENTRUM, SYNAGOGA A HRAD VALDŠTEJN: JAKÝ BYL LOŇSKÝ ROK?

0

Na nezájem turistů si turnovské Regionální turistické informační centrum (RTIC) rozhodně stěžovat nemůže. Za rok 2015 pracovnice obsloužily více než celkem 48 tisíc návštěvníků, což je o téměř 1 600 více než v roce 2014. Zároveň zodpověděly velké množství dotazů a požadavků telefonicky a e-mailem. Jednotlivá měsíční návštěvnost oproti předcházejícímu roku byla rovněž vyšší. Pouze v srpnu, kdy panovalo extrémně horké počasí, využilo služeb RTIC menší počet lidí než ve stejném období v roce 2014. Mírný pokles byl zaznamenán u zahraničních turistů, kterých do RTIC zavítalo v loňském roce 2 604 (o 136 méně než za rok 2014). Nejčastějšími zahraničními hosty byli již tradičně Němci (64 %), Nizozemci (37 %) a Poláci (25 %), nezanedbatelný je i počet turistů z Ruska (23%). O tom, že Turnov a Český ráj navštěvují lidé z různých koutů země, svědčí návštěva turistů z Indie, Číny, Jižní Koreje, Japonska či Islandu. Aktuální informace na www.infocentrum-turnov.cz a na facebooku.

Hrad Valdštejn navštívilo vloni více než 56 tisíc návštěvníků. Proběhlo zde na 40 různých vystoupení. V rámci připravené letní prázdninové nabídky byly na každý prázdninový čtvrtek připraveny prohlídky pro děti s loupeživým rytířem Šofem, zájem byl i o večerní prohlídky. Kromě hudebníků a divadelníků jste se na hradě mohli setkat se samotným Albrechtem z Valdštejna či šermíři a rytíři. Hrad Valdštejn se zapojil i do republikových akcí, v květnu do Noci kostelů a v srpnu do Hradozámecké noci. Velký zájem byl o vánoční a novoroční koncerty. Na letošní rok se kromě spousty zajímavých akcí připravuje otevření Aehrenthalské konírny, kde by měly být instalovány ve spolupráci s NPÚ repliky pláten valdštejnských koní. Dojde k úpravě biliárového sálu a postupně se doplňují sbírkové předměty do jednotlivých místností. Dochází také k postupnému restaurování jednotlivých kusů nábytku. V letošním roce proběhne oprava krovu včetně střešní krytiny na kapli sv. Jana Nepomuckého. Aktuální informace a připravované akce najdete na www.hrad-valdstejn.cz a na facebooku.

Loňská návštěvnost synagogy v Krajířově ulici dosáhla zhruba 3 000 lidí. Kromě klasické prohlídky objektu se zde uskutečnilo 10 koncertů, tři zajímavé přednášky a na ženské galerii byly instalovány dvě výstavy. I na letošní rok se chystá zajímavý program, můžete se těšit na koncert klezmerové kapely SIMCHA, koncert Jana Matěje Raka či přednášku Zuzany Prudilové „Židovské ženy a Nobelova cena“ a Terezie Dubinové „ Židovský Ježíš a prvotní křesťanství“.
Na ženské galerii budete moci zhlédnout výstavu „Alfred Kantor, Terezín – Osvětim – Schwarzheide. Holocaust v deníku umělce“ a obrazy izraelské malířky Hany Alisy Omer „Pozemský a Nebeský Jeruzalém“. Další informace na www.synagoga-turnov.cz.

Jana Chabadová, info@turnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.