DĚTSKÉ HŘIŠTĚ V SÍDLIŠTI U NÁDRAŽÍ? HUMUS!

0

Odpadky v písku, plastové lahve, kusy skla z rozbitých lahví, papírky, kusy hadrů, tisíce drobných kuliček polystyrenu z blízké stavby zateplení paneláku, občas prý i použité injekční stříkačky. Čeština na to má trefné, byť nespisovné slovo: Humus. Tady ale nejde o zásobu zeleného hnojiva na zahrádku, tady jde o dětské hřiště! Krásný dřevěný hrad uprostřed sídliště u nádraží se pomalu mění v turnovský Bronx jako park u letního kina.

I v parku u kina si přes den JEŠTĚ děti hrají – je tam ale nepoměrně čistěji – a večer a v noci se tu schází party teenagerů. V lepším případě popíjí laciné víno, v horším vyzkouší drogy. Už se to běžně v Turnově ví! A co nestačí udělat mládež, „dojedou“ po půlnoci bezdomovci. Navíc se uprostřed sídliště u nádraží daří zeleni, stromy a keře pomalu zarůstají do stavby dřevěného hradu, do jedné části už zvenčí prakticky není vidět. Zkrátit si tu za svitu měsíce cestu je nebezpečné i pro chlapa… Je to ještě dětské hřiště? Ještě ano.

V této souvislosti je zaznamenání hodná aktivita místního Mateřského centra Náruč. V rámci kampaně „Dětská hřiště dnes a příště“ dámy z tohoto občanského sdružení zmapovaly stav jednotlivých dětských hřišť ve městě. K tomu udělaly malou anketu mezi maminkami dětí, které si na hřištích hrají. Výsledky jsou víc než zajímavé:

n200706072353_zap_143_07_hriste► Hřiště u ZŠ v Žižkově ulici – podle o.s. Náruč asi nejlepší v Turnově. Je oplocené, dá se zamykat, plno prolézaček v dobrém stavu (jen by chtěly natřít), všude čisto, udržovaný trávník.
► Metelkovy sady. Hřiště je oplocené nízkým plůtkem, takže toulaví psi sem nezavítají, lavičky, udržovaný trávník, příjemné prostředí, vadí snad jen železné atrakce pro děti a nezakryté, malé pískoviště.
► Hřiště v parku u letního kina. Velká dřevěná prolézačka je spíš pro starší děti, když prší, je tu bláto, po nočních dýcháncích tu jsou občas rozbité lahve a nedopalky cigaret (to v lepším případě).
► Hřiště na sídlišti Výšinka. Malý plůtek, dvě skluzavky… Není to na tak velké sídliště málo? Vybavení je navíc železné, což je dnes pokládáno za nebezpečné. Na tomto sídlišti je ještě hřiště na volejbal a u něho volně stojící skluzavky.

► Sídliště Jana Patočky u nádraží. Zde je moderní „dřevěné“ nedávno postavené hřiště. Pískoviště je ale podle maminek už hodně špinavé, je tu vysoká železná nebezpečná prolézačka a v domečku u skluzavky se večer schází mládež, kouří a popíjí alkohol. Maminky pak ráno uklízí, aby se dětem nic nestalo.
► Sídliště u nádraží, hřiště za Delvitou. Opět moderní, nově vybavené, hojně využívané, povrch je řešen místo písku nebo dlažby silnou gumovou fólií, pro bezpečnost dětí nejde udělat o moc víc. Pouze snad skluzavku by bylo třeba lépe ukotvit, protože se kývá ze strany na stranu, dřevěné stavby volají po nátěru.
► Sídliště u nádraží – velký dřevěný hrad. Podle maminek z Mateřského centra skvělá myšlenka, bohužel ale hřiště za pár let neúdržby zchátralo, je tu hodně špíny a odpadků, pro malé děti je tu nebezpečno.

n200706072353_zap_144_07_hristeTolik tedy současný stav dětských hřišť v Turnově. Stav jednoznačně neuspokojivý. Na jednu stranu radnice investuje do nového vybavení, to ale není řádně a dostatečně kvalitně udržováno a rychlému chátrání napomáhají party mladistvých, pro které skluzavky a dětské domečky už opravdu nejsou.
Otázkou tak je, co by se mělo stát nyní? Neukazuje skutečnost pustošení dětských hřišť teenagery náhodou na neexistenci nějakého klubu, kde by se tahle skupina lidiček cítila dobře? Nebo má nastoupit represe?, má tu udělat „šťáru“ policie a opilé a zfetované mladistvé naložit do autobusu a rozvést rodičům? A je to vůbec na represi? Není něco špatně? Neměl by se třeba nabídnout někdo z rodičů a na minimální úvazek (nebo zadarmo? – to dnes už asi ne!) za technické služby hřiště udržovat, když už asi není žádná větší rezerva v městském rozpočtu? Nebo by měla v některých částech města vzniknout domobrana, která by večer hřiště vždy „uklidila“ od nezvaných hostů? Co vy na to? Snad to tak ale nenecháme a neotočíme hlavu na druhou stranu, když náhodou kolem nějakého hřiště půjdeme, že?

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.