HAVAROVANÝ AUTOBUS, ČTYŘICET ZRANĚNÝCH A ŠEST MRTVÝCH

0

Byl to možná pro některé obyvatele Turnovska šok, když dopoledne 22. září slyšeli o vážné dopravní nehodě u Frýdštejna. Naštěstí to bylo pouze cvičení, byť si hlavní organizátoři ze složek integrovaného záchranného systému Libereckého kraje dodatečně pochvalují, že tentokrát o tom opravdu nikdo nevěděl, takže záchranáři, policisté i hasiči vyjížděli k ostré akci. Cvičení se neprovalilo ani do řad novinářů, takže zasahujícím jednotkám po příjezdu chvíli trvalo, než zjistily, jak se věci mají. O věrohodnosti svědčí i velké množství velmi dobře „namaskovaných“ figurantů, resp. zraněných cestujících autobusu.

n201009231015_rep_241_010_nehoda„Námětem cvičení byla dopravní nehoda s velkým počtem zraněných. Podle předem připravovaného scénáře došlo na okraji Frýdštejna ke střetu osobního vozu s autobusem, jenž se při nehodě převrátil na bok. V době nehody v autobuse sedělo 43 lidí, část z nich utrpěla závažná poranění,“ přiblížila mluvčí hasičů Iva Michalíčková.

 

n201009231015_rep_242_010_nehodaJako první na místo nehody dorazili dobrovolní hasiči z Hodkovic nad Mohelkou s technickým vozem a za nimi v těsném závěsu profesionální jednotka z Turnova s rychlým zásahovým vozem určeným pro pomoc při odstraňování následků dopravních nehod. Oběma jednotkám se podařilo na místo dojet asi pět minut po nahlášení události. O několik minut později na místo dorazil vrtulník letecké záchranné služby, první sanitní vůz a hlídka Policie ČR. Jako další dojel osobní vůz dobrovolných hasičů z Hodkovic nad Mohelkou, rychlý zásahový vůz z Liberce a cisternové vozy ze stanic v Turnově, Jablonce nad Nisou a Liberce. Zároveň na místo nehody dojelo několik dalších sanitních vozů a policejní hlídky.

 Hasiči ve spolupráci se záchranáři zdravotnické služby začali z autobusu i osobního vozu vyprošťovat zraněné osoby a třídit je metodou „STAR“, která slouží k rychlému a jednoduchému roztřídění podle stupně závažnosti poranění do čtyř skupin.

 

n201009231016_rep_243_010_nehoda„Podle prvotních informací se podařilo splnit časy dojezdů a počty potřebné techniky. Šestnáct minut po ohlášení dopravní nehody byla na místě čtyři hydraulická vyprošťovací zařízení, šest vozidel dobrovolných i profesionálních hasičů, vrtulník letecké záchranné služby a sedm vozidel zdravotnické záchranné služby. Zároveň bylo policisty uzavřeno místo dopravní nehody a řízena doprava. Vyprostit 43 osob, z nichž jich šest podlehlo na místě následkům zranění, a odvézt 37 zraněných z místa nehody se hasičům a záchranářům podařilo v průběhu 50 minut od nahlášení dopravní nehody na tísňovou linku,“ shrnula velmi uspokojivé výsledky cvičení Michalíčková.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.