BRUSLAŘSKÁ SEZONA V TURNOVĚ SKONČILA

0

V neděli 24. února byl ukončen provoz kluziště s umělým ledem u turnovského nádraží. O jarních prázdninách tedy již fungovat nebude. Podle jednatele Městské sportovní s.r.o. Jindřicha Kořínka byl důvodem uzavření především menší zájem ze strany veřejnosti, který je vždy největší o vánočních a novoročních svátcích a čím více se blíží jaro, tím více zájem upadá. „Dalším důvodem bylo, že kluziště je nekryté a v průběhu zimy neustále narůstala tloušťka ledu, zvláště pak díky opakovaným dešťům, a to až na 20 centimetrů. Tuto výšku ledu už není možné v době, kdy stoupají teploty nad nulu, smysluplně udržovat. Kromě vysoké ekonomické náročnosti je nízká i kvalita ledu,“ vysvětlil Jindřich Kořínek.

V letošní sezoně se začalo bruslit 10. prosince, otevřeno bylo 77 dnů, což je o jeden den méně než vloni. Prodáno bylo celkem 4 922 vstupenek (v minulé sezoně 3 978). Na hokej a pro organizované skupiny bylo vyčleněno 84 hodin, 105 hodin využily školy – nejvíce ZŠ ve Skálově ulici (35), následovaná Střední odbornou školou (32), gymnáziem (18), ZŠ v Mašově (5) a ZŠ v Žižkově ulici (5). Nejvíce lidí v jeden den přišlo podle statistik Městské sportovní 29. prosince 2012 – 271 bruslařů! Kluziště u nádraží má za sebou již osmou sezonu.
 
n201302261428_sport_30_013_brusle„Venkovní sportoviště jsou vždy závislá na počasí. Bohužel jinak tomu není ani u kluziště u nádraží. Tím, že není pod střechou, dopadají na jeho plochu veškeré rozmary počasí, kterých není v průběhu zimy málo. Pokud zrovna neprší, tak sněží, pokud nesněží, tak svítí slunce, a ani jedno z toho není pro údržbu a kvalitu ledu dobré,“ zamýšlí se nad současným stavem Jindřich Kořínek. Podle něho má samotný systém chlazení, zvláště pak pryžové chladicí hadičky, už nejlepší roky za sebou, ale měly by ještě nějakou dobu vydržet.
I přesto, že kluziště za 77 dní navštívilo 4 922 (!) lidí, lední plocha byla pronajata školám a na večerní bruslení pro skupiny, je kluziště v provozní ztrátě.

„Největší nákladovou položkou jsou elektřina a voda – zhruba 400 tisíc korun, celkové náklady na sezonu bez odpisů jsou okolo 650 tisíc korun. I z tohoto důvodu je snaha kluziště provozovat co možná v nejoptimálnějším režimu, aby úsilí pracovní i ekonomické bylo vyváženo zájmem veřejnosti či škol. Ten už je však ke konci února výrazně omezený. I samotná údržba kvalitního ledu není možná, led v průběhu zimy výrazně narůstá a velkou vrstvu již není možné uchladit. Přesto jsem přesvědčen o tom, že kluziště u nádraží má v Turnově své pevné místo. A není to pouze sportoviště. Pro mladší generaci je kluziště také místem pro vzájemné setkávání,“ uzavřel Kořínek.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.