SOUROZENCI OMOVI PŘIVEZLI Z KOREJSKÝCH RÝŽOVÝCH POLÍ DALŠÍ CENNÉ KOVY!

0

Korea. Poloostrov známý především svou černou historií je jednou z největších absurdit současného světa. Dodnes rozdělená země, kde vládnou dva nesmiřitelné systémy, komunistický sever a kapitalistický jih. Rozdíly jsou neúprosné. Chudý sever trápí hladomor, v jižní části rostou nové továrny, staví se dálnice a výškové domy. Technický pokrok je zřejmý na každém kroku, přívětivou zeleň a lesy byste tu ale hledali jen těžko. Taková je země, která pro letošní rok hostila 14. Mistrovství světa v rádiovém orientačním běhu. To se konalo v Jižní Koreji od 2. do 7. září asi 50 kilometrů od hlavního města Soulu v městě Hwaseong.

Rýžová pole, bahno po kolena, žádné lesy, jen nepropustné křoví, horko a vlhko. S tím vším se muselo poprat 365 závodníků z 32 zemí světa, kteří se postavili na start letošního vrcholu sezony. Ani tentokrát mezi nimi nechyběli naši úspěšní čeští reprezentanti, sourozenci Jakub a Michaela Omovi z Turnova. A ani tentokrát nezklamali a potvrdili své kvality ve světové špičce tohoto sportu. Z daleké a exotické země si ze závodu za extrémně těžkých podmínek přivážejí další cenné kovy. Již pátým titulem mistryně světa se od letošního září může pyšnit Michaela, její bratr Jakub si po boji s konkurencí padesáti nejlepších mužů světa přiváží velmi cennou bronzovou medaili.

n200809201323_sport_13_08_omovi* Michaelo a Jakube, především gratulujeme k vašim medailím. S čím jste do Koreje odlétali?
Michaela: S dvěma kufry, velkým batohem a s přáním získat individuální medaili.
Jakub: Já měl kufr jen jeden… a ambice stejné.

* Mistrovství světa se mimo evropský kontinent konalo teprve podruhé v celé historii tohoto sportu. Byl pro vás závod v takto exotickém prostředí něčím výjimečným?
Michaela: Ano, byl to výjimečný zážitek, závod byl fyzicky i technicky velice náročný, mám z titulu obrovskou radost, právě proto, že bylo třeba se vypořádat s extrémně těžkými podmínkami.
Jakub: Pravda, takovou kombinaci podmínek u nás těžko najdete.

* Pravidelně se z velkých akcí vracíte s cennými kovy na krku. Nejsou pro vás takové úspěchy už trochu rutinou?
Michaela: Pro mě určitě ne, spíše okolí to vnímá už jako samozřejmost. Ale samozřejmost to není a rutina už vůbec ne. Všechny své úspěchy prožívám stále naplno.
Jakub: Když vyhraješ jednou, jsi borec, ale mistra dělá mistrem jen když dokáže svůj úspěch zopakovat. Rutina je to pak jen pro toho, kdo se na to dívá zvenčí.

n200809201323_sport_14_08_omovi* Je konec září, blíží se i konec závodní sezony. Co vás ještě letos čeká?
Michaela: Budu bojovat v oddílových barvách klasického orienťáku na Mistrovství České republiky štafet a klubů. Potom mě čeká krátký odpočinek a zahájení přípravy na novou sezonu.
Jakub: Letos ještě stihnu orienťácké i robácké závody, ale teď už bez stresu a všechny si pořádně užiju.

* Příští rok bude mistrovství Evropy hostit po třech letech Bulharsko. Jak vidíte své šance tam?
Michaela: Před třemi lety se mi v podobných terénech velmi dařilo. Letošní sezona je velkým psychickým povzbuzením, takže doufám, že se mi v Bulharsku bude dařit.
Jakub: Šance zatím neřeším. Pokud bude sloužit zdraví, tak u mě jistě budou i ambice pro příští sezonu směřující k medaili z mistrovství Evropy.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho dalších takových skvělých úspěchů.
-red TvA-

n200809201728_sport_15_08_soulSvé zážitky redakci TvA stručně sdělil i člen doprovodného týmu, fotograf a kameraman Miloš Nečas z Turnova: „Do Soulu jsme přiletěli 29. srpna. Zpočátku nám dalo hodně práce se aklimatizovat a vyrovnat s časovým posunem sedmi hodin. Šokem pro Evropana je počasí v Koreji, které připomíná prádelnu. Teplo kolem třiceti stupňů, velká vzdušná vlhkost a celkové dusno, jako u nás někdy zažíváme před letní bouří. V Koreji je ale takhle stále. Druhým šokem bylo ubytování. V hotelu na některé z nás čekal pokoj po v korejském stylu: v místnosti asi čtyři krát pět metrů nebyl stůl, židle ani postele, ale jenom na zemi položené deky s přikrývkou. Některým mladším to ani moc nevadilo, ale my starší jsme to odmítli a teprve po příslibu organizátorů, že nám pokoje doplní o stůl, židle a skládací lehátka jsme se teprve nastěhovali. Posledním šokem pro mě byly podmínky závodu. Bylo to extrémně náročné i pro mě, i když jsem jen fotografoval a natáčel na videokameru, natož pro závodníky. O to cennější úspěch sourozenců Omových je!“

200809201728_sport_16_08_korea

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.