30 LET FC DALMACH: VE STRUHÁCH TEKLY PŘI OSLAVÁCH SLZY…

0

V těchto dnech se završila tři pestrá desetiletí od doby, co se v srpnu 1991 začal psát příběh o partě, kterou až do dnešní dnů spojuje vedle lásky ke kulatému nesmyslu v několika jejích podobách také něco mnohem cennějšího – opravdové přátelství. Spojením Daliměřic s Máchovou ulicí tenkrát Lubomír Mráz, Roman Šafář, Karel Palounek, Jaroslav Čepelík a Fred Merwald stvořili FC Dalmach. Jeho bohatá historie se narodila na turnajové premiéře v nedalekém Žďáru.

Červeno-bílé klubové barvy oblékla za tu dobu neskutečně dlouhá řada hráčů, kteří se společně podíleli na neustále narůstajícím počtu krásných branek a slavných vítězství. Mnohem důležitější je však fakt, že nad nevídanými fotbalovými bilancemi vždy převažovala vzájemná pospolitost tohoto sportovního uskupení, ke kterému se všichni hrdě hlásí už hezkou řádku let. Nastupující generace členů se spolu s oddílovými legendami sešla v sobotu 19. června v turnovském lyžařském areálu Struhy, kde společně se svými rodinnými příslušníky všech věkových kategorií oslavila 30 let založení populárního Dalmachu. Vzpomínky oživila také videoprojekce sestřihu několika mistrovských sezon, tlustá alba (dnes už historických) fotografií a ručně psané i tištěné kroniky.

Z těch se dalo mj. vyčíst, že v roce 1992 FC Dalmach z 13 turnajů jich vyhrál hned sedm! O rok později načal své pravidelné starty ve vzdáleném Vilémově, rodišti to jednoho ze zakládajících členů – Freda Merwalda. Rok 1994, v němž řady klubové rozšířil nenahraditelný Radek Mencl, pak přinesl rekordní účast na 16 turnajích, z nichž FCD celou čtvrtinu vyhrál. Řadu úspěchů přinesla „red-white boys“ – jimi mnoho let pořádaná Turnovská liga (TL), hraná na Daliměřicích na tamní „šotolině“ od roku 1995. Největší konkurencí byl pro pořadatelský mančaft po celou tu dobu tým FC Kozel. Dalmach se tak prvního vítězství v TL dočkal o dva roky později. Rivalita se později přenesla také do haly ve Skálovce, kde se začala hrát futsalová obdoba této amatérské, avšak velice kvalitní soutěže. Na důkaz toho v roce 1999 přichází hráč s exligovými zkušenostmi – David Sládeček, který spoluhráčům pomohl hlavně v hale, kde s ním FCD turnovskou futsalovou ligu vyhrál! Tato éra s sebou přinesla přihlášku do krajského přeboru ve futsalu a v kádru se objevují další hvězdná jména jako Josef „Petras“ Petřík a Petr „Kiki“ Jirásko, oba původem z ligového Hradce Králové. Vedle TOP hráče tří slavených dekád a současného trenéra třetiligových Přepeř Josefa Petříka mladšího a dalších plejerů červeno-bílý dres přetáhli přes hlavu také cizinci. Po Slováku Jožkovi Kožinkovi to byl třeba Tran Tien Thanh.

Mimo balon jenom kvete také bohatý společenský život – mančaft si to mezi sebou rozdává i v jiných sportech jako např. v tenise na kurtech Srbska a později Dnebohu, hraje se pinčes, ale též i mariáš… Svých 15 let společného života slaví FCD v daliměřickém Alcronu, a také výletem na Slovensko. Futsalová euforie graduje v sezoně 2006–07, po které Dalmach postoupil z vítězného finále KP s libereckým Hostrem do futsalové divize A. Ač mnozí rádobyodborníci nováčkovi přisuzovali okamžitý sešup z vyšší soutěže, opak je pravdou a mančaft kolem bojovníka Járy „Nigela“ Mencla s famózním Bursou v brance divizi vyhrává na úkor exligové Čechie Slaný a postupuje do II. ligy! Na zázraku se podílejí mj. také Jirkové Šteffanové, ať už herně v případě toho mladšího, či díky sponzorské podpoře toho staršího. To už zde působí Aleš Krejčík a Honza Škréta. Střelecky tým táhne především Jan Zdražil s ligovými nabídkami. Zdatně si počíná také Michal „Kulhas“ Kulhánek a kádr doplňují i známá sourozenecká fotbalová dvojčata Dáda a Vojta Hurtovi.

FC DALMACH SE VRACÍ DO DRUHÉ NEJVYŠŠÍ FUTSALOVÉ SOUTĚŽE (2019)

V letech 2011–2012 střídá v roli hrajícího kouče Nigela Mencla díky akreditovanému kurzu Aleš Krejčík. Kapitán Ali se po přechozích předsedech – Stanislav Hlubuček, Roman Šafář a Petr Koubus – stává posléze i dalším vůdcem této úspěchuchtivé vícehlavé smečky. Svou práci pro klub opírá především o svého místopředsedu Jiřího Šimka v tandemu se strojvedoucím a topičem nezastavitelné mašinky Markem Banghou. Ti měli spolu s pomocníky sobotní oslavu na triku se vším všudy. Náročná páteční příprava byla znát. Sám Aleš Krejčík se pak v sobotním parnu projevil jako brilantní spíkr hlavního bodu programu, v němž toto trio předávalo čestná uznání a upomínkové taštičky hned třinácti zasloužilým členům FCD.

Obrovský potlesk si (abecedně bráno) vysloužil nejprve legendární čapák Vladimír Bursa, který za svou kariéru posbíral stovky míčů a ocenění. Jen dodejme, že po něm se mezi tyčemi vystřídali rovněž oceněný Petr Koubus, další Petr – opora Prokopec, Honza Horáček, Martin Semenský, Matěj Procházka, Majer ad. Finance a obranu FCD dlouho držel ze svého bazénu nad vodou Jaroslav Čepelík. Tleskalo se i muži mnoha tváří – Tomáši Gallemu – a z klanu Menclů si čestná uznání odnesli truchlící pozůstalí Jaroslav a Vlastimil. Speciální dík a poté i přípitek putoval do nebe nedávno zesnulé ikoně klubu Radkovi, který stejně jako jeho bratři fotbalem až do své poslední chvíle naplno žil. Dojemnost okamžiku a tíhu této obrovské ztráty jenom podtrhly slzy, které se většina účastníků ani nesnažila skrýt…

Ředitel klubového zařízení Lubomír Mráz si poté vedle společných darů přibalil pro svou provozovnu také hodiny, jak jinak, s logem FCD. Mráz běhal po zádech i jeho bratrovi Stanislavovi. Svůj díl mimoslužební slávy si vychutnal také jinak neúplatný policista Luděk Nezdara. Mezi jeho kolegu ve stejnokroji Josefa Pecku se vešel za silného aplausu ještě Karel Palounek, několikanásobný to nejlepší střelec TL a vůbec legenda skromná ve všech směrech i po třiceti letech… „Kluci (rozuměj Mára Bangha, Jirka Šimek, Aleš Krejčík a spol.) mi udělali radost,“ prohlásil v děkovačce.

Tentokráte šťastnou třináctku doplnili ještě exprezident Roman Šafář a hrající MUDr. Jiří Trněný. Za nepřítomného dalmáckého „primáře Sovu z nemocnice na kraji města“ zvláštní ocenění převzala jeho na akci přítomná žena Lucie. Zvláštní dík a lahvinku s dobrým vínem si za vynikající spolupráci odnesly také s administrativou pomáhající Lenka Menclová a oddílová zdravotnice Jája Mařanová. V závěrečném projevu prezidenta AK došlo také na díky příznivcům, podporovatelům FCD a lidem, bez nichž by Dalmach nebyl Dalmachem jako je např. „profi“ hlavní pořadatel Jirka Krejčík.

Obzvlášť dechberoucí bylo veřejné vyznání Luboše Mráze: „Je to kus života s mou druhou rodinou, za kterou jsem vděčný. Rád teď umřu a dík, že jste to vzali po nás. Nicméně doufám, že nám to vydrží ještě dlouho,“ uzavřel neformálně oficiality způsobem sobě vlastním. A pak už příjemný podvečer probíhal cele v režii Duo Big Bandu v čele se svou ohromnou zpěvačkou Sávou B., myšleno samozřejmě pěvecky! Na své si přišli také kojenci hovící si na dekách, děti na skákacím hradu, různými živými hrami zabavená mládež a všechny hráčské generace jejich otců. Pivo, limo a sem tam něco ostřejšího teklo proudem, grilované krůty a kýty voněly široko daleko, takže se nikomu dlouho nechtělo jít spát…

POZVÁNKA
Sobotní oslavy budou mít ještě svou dohru, když si legendy FC Dalmach připomenou svou hráčskou slávu na hřišti pod halou TSC v Turnově II, kde v úterý 22. června budou od 17.15 hodin hostit ženský kosmopolitní celek TJ Čert Fénix. Na zajímavou konfrontaci fotbalového kumštu staré gardy FCD s půvabem mladých a neklidných fotbalistek zveme!

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.