VÝSTAVA ERBŮ Z ODPADOVÝCH MATERIÁLŮ V LIBERCI

0

Až do konce března potrvá v obchodním centru Plaza ve středu Liberce výstava erbů měst a obcí Libereckého kraje, zhotovených žáky základních a středních škol z odpadových materiálů určených k recyklaci. „Návštěvníci výstavy shlédnou 34 z celkových 61 znaků, které vznikly v našem kraji a zasloužily se tak o český světový rekord,“ uvedl k výstavě radní Libereckého kraje Jaroslav Podzimek. Ten připomněl, že erby byly nedávno představeny v Brně na veletrhu GO a RegionTour 2011. Tam se expozice z našeho kraje spojila v jednu galerii se znaky z ostatních krajů. Celkem vzniklo 1025 znaků obcí a měst České republiky o rozměrech metr krát metr.

„Hlavním cílem téměř ročního projektu bylo informovat širokou veřejnost o tom, že kvalita třídění má vliv na možnost dalšího zpracování odpadu, protože materiál na výrobu znaků si museli všichni velmi pečlivě vytřídit sami,“ vysvětlil Jaroslav Podzimek.

V Liberci můžete vidět také dva znaky Turnova. O tom, který je dílem žáků Základní školy v ulici 28. října jsme již psali (ZDE), nyní tu máme ještě příspěvek z druhé zúčastněné školy, Střední zdravotnické školy Turnov:

 

n201101251647_oso_09_011_znakKdyž do naší školy přišla nabídka, zda se chceme zúčastnit pokusu o světový rekord ve výrobě největší galerie znaků měst a obcí ČR z recyklovatelných odpadových materiálů, byl jsem poměrně skeptický. Uvědomoval jsem si, že je to pro žáky práce „navíc“ a k ní se valná většina staví negativně. Přesto však existují výjimky. Jednou z nich je i Nikola Mazačová, žákyně druhého ročníku Střední zdravotnické školy v Turnově, obor zdravotnické lyceum. Práce to nebyla jednoduchá, avšak výsledná podoba městského znaku je více než zdařilá, o čemž se ostatně mohou čtenáři přesvědčit sami na přiložené fotografii.

Znak je nyní k vidění v Liberci, poté bude s největší pravděpodobností umístěn v prostorách naší školy. Přestože Střední zdravotnická škola byla jedinou střední školou v Turnově, která se pokusu zúčastnila, myslím, že akce tohoto druhu má smysl. Stále je třeba připomínat nutnost třídění odpadu a ukázat, že i z odpadu se dají vyrobit užitečné a krásné věci. Mimochodem – na škodu není ani to, připomenout si, jak vlastně znak města, ve kterém žijeme, vypadá.

Mgr. Michal Loukota

třídní učitel 2. ročníku zdravotnického lycea na SZŠ Turnov

www.szsturnov.cz

 

Více informací o úspěšném pokusu a hotové znaky můžete nalézt na www.znakymestaobci.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.