VLASTÍK 2011 ANEB DOMOV JE MÍSTO V SRDCI

0

Ve čtvrtek 12. a v pátek 13. května se v Masarykově základní škole v Tatobitech konal čtvrtý ročník regionální vlastivědné soutěže Vlastík 2011. Letos se opět podařilo zcela naplnit možnou kapacitu soutěže – přivítali jsme celkem deset týmů chtivých vlastivědného poznání. Je dobře, že si Vlastík vybudoval pevné místo v kulturním kalendáři spřátelených škol a ty se k nám rok co rok vracejí. A co že to ten Vlastík je?

Jen pro připomenutí – jedná se o soutěž čtyřčlenných týmů (jeden druhák, třeťák, čtvrťák a páťák), kdy po dva dny děti plní různé úkoly z prvouky, přírodovědy a vlastivědy. Mottem soutěže je Domov je místo v srdci, takže všechny úkoly směřují k poznání místa, ve kterém žijeme.

n201105241013_oso_35_011_tatobityPrvní den po slavnostním zahájení na děti čekaly cyklické úkoly, při kterých musely osvědčit postřeh, pohotovost a smysl pro orientaci, a scrabble. Oblíbenou písmenkovou hru jsme zpestřili v duchu Vlastíka – podařilo-li se týmu složit slovo s historickým podtextem, dostal dvojnásobek bodů. Jako každý rok ani letos soutěžící neminuly také protokoly – všeobecné testy z vlastivědy, prvouky, přírodovědy, ale třeba i z matematiky – vždyť Vlastík je chlapec komplexně zdatný. Po obědě jsme pro děti připravili dvě větší hry v blízkém i vzdálenějším okolí školy – obě hry rámovala postava císaře Rudolfa II., neboť jsme pobývali na jeho dvoře coby alchymisté a plnili různé úkoly.

Po celodenním soutěžení děti i doprovázející pedagogy čekala i relaxační část – místní divadelní soubor MÁJ nám sehrál hru O Lípě, kterou na motivy Lucerny A. Jiráska napsala J. Staňková. 

 

Druhý den děti čekala třetí, závěrečná část protokolů, bitva se štíty na školním hřišti a hlavně závěrečný blok inspirovaný pověstí O Bruncvíkovi. Všechny týmy měly za úkol vytvořit kramářskou píseň na toto téma.

 

jak vše dopadlo? Celkové pořadí bylo následující – vítězem dvoudenního klání se letos stali Mašovští. Dále se poskládaly týmy z Přepeř, Turnova – Žižkovy ulice, Příšovic, Turnova – Skálovy ulice, Velkých Hamrů, Mírové pod Kozákovem, Tatobit, Rovenska pod Troskami a Dobrovice. Každý účastník obdržel pamětní medaili a glejt. Kromě toho díky vstřícnosti sponzorů (Česká spořitelna, VZP aj.) ještě každý účastník dostal tašku propagačních materiálů.

 

Na akci se podíleli, sponzorsky do soutěže přispěli a velký dík patří zejména obci Tatobity v čele s paní starostkou Lenkou Malou, KÚ Libereckého kraje za přímou finanční podporu, divadelnímu souboru MÁJ, paní Jolaně Mazánkové za pamětní medaile a výborné ranní probuzení v podobě zákusků, koláčů a různých sladkých pokušení, Tomáši Kubíčkovi za poskytnutí nápojů pro děti, finančně nám dále přispěli Kovo-Mazánek s. r. o., S.H. TINY, pánové Miroslav Kořínek, Martin Jaroš, Libor Vild a senátor našeho regionu PhDr. Jaromír Jermář. Velký podíl na zdaru celé akce mají všichni pracovníci naší školy, neboť bez kuchyně, úklidu a pomoci by to určitě nešlo.

 

Pavel Vaněk, ředitel školy

www.skola.tatobity.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.