Jedna, dva, tři. Pondělí, úterý středa. Březen, duben, květen. Dobrý den, na shledanou, děkuji. Jak se máš? Obrázky s českými a ukrajinskými popisky. Tak to nyní vypadá v Kontaktním a adaptačním centru Kotva v turnovské Žluté ponorce každé všední dopoledne. „Pracuji jako vychovatelka Základní školy Skálova – na pracovišti v Alešově ulici. Mám vystudovanou speciální pedagogiku. Kromě toho jsem také logopedkou v kurzech pro jazykovou přípravu cizinců, které byly při ZŠ Skálova před lety zřízeny. A proto, když vznikalo adaptační centrum pro ukrajinské děti ve Žluté ponorce, byla jsem oslovena ve smyslu, že mám jako vychovatelka dopoledne volno, a jestli bych nemohla pomoci,“ přibližuje Hana Mizerová, jak se dostala k práci učitelky dětí, které přicházejí z válečné Ukrajiny. Člověk by měl pomáhat, když je to potřeba a může, dodala k tomu. Ve třídě jí jako tlumočnice pomáhá Alina Bondarenko, která do Turnova přišla již před osmi lety. Tehdy ji přilákal oddíl radiového orientačního běhu.
„Na internetu dnes existuje celá řada materiálů pro základní výuku s překladem do ukrajinštiny. Pracuji hlavně s obrázky, v něčem si s dětmi rozumíme hned, někdy je to pro ně na pochopení složitější. Pak jsou tady takové zajímavosti, jakože my máme zeleninu a oni pro stejné produkty používají název ovoce, ale domluvíme se. Známkování mají od jedničky do dvanáctky, ale obráceně než u nás. Některé děti vůbec neznají naši latinku, v těch případech je to složité, takže procvičujeme hlavně mluvené slovo,“ doplňuje Hana Mizerová.
Do adaptačního centra dochází každý den většinou do patnácti dětí, nejvíc jich zatím přišlo najednou třicet. Jsou tu dvě skupiny, jedna pro menší – „školkové“ – děti, druhá pro školní děti.
„Zatím to funguje tak, že tady jsou dva týdny, kdy se naučí základy a aklimatizují se, pak postupně přecházejí do základních škol. Nově funguje i výuka v ZUŠ na náměstí. Někdy je ta adaptace složitější, děti ze západní Ukrajiny jsou celkem v pořádku, ty z Charkova nebo Kyjeva, které prošly hrůzami války, jsou zamlklé, uzavřené do sebe, snažíme se výuku proložit různými hrami a co nejvíce je rozptýlit, ale ta špatná zkušenost v nich bohužel je. Jsou za všechno vděčné. Za oblečení, za pastelky, některé s maminkami a babičkami dorazily jen v tom, co měly na sobě. Jinak jsou ale stejné jako děti všude na světě, v dětském kolektivu se cítí dobře a uvolní se,“ doplňuje Hana Mizerová s tím, že věří, že budou schopné se do českých škol většinou dobře začlenit. Možná by jim prospěly dvě tři hodiny s ukrajinským učitelem, třeba on-line. Ale to je budoucnost. Všechny děti by si přály, aby válka na Ukrajině co nejdříve skončila a ony se s rodiči a prarodiči mohly vrátit domů…
KONTAKTNÍ A ADAPTAČNÍ CENTRUM KOTVA DĚKUJE!
Centrum zahájilo činnost 14. března a do konce měsíce jím prošlo přes 100 dětí a rodičů.
Kapacita prostoru, která je pouze 30-35 osob, tak byla z počátku značně překračována. Děti do 6 let zde mohou trávit čas pouze s rodiči, starší ale často přichází samotné. „Kotva“ funguje od pondělí do pátku od 8.00 do 12.00 hodin, a kromě výuky češtiny dává dětem prostor na hry a zájemcům zařizuje obědy v jídelně ZŠ Skálova.
Jménem Žluté ponorky Turnov chci poděkovat všem dobrovolnicím, bez kterých by nebylo možné centrum otevřít a udržet v současnosti jeho provoz. Jedná se zatím o 16 učitelek a maminek ochotných trávit dopoledne s dětmi, které na tom zatím nejsou tak, aby bylo možné je začlenit do škol. Vaší ochoty si hluboce vážíme. Tomáš Zakouřil, ředitel SVČ
PRVNÍ ZKUŠENOSTI Z TURNOVSKÝCH ŠKOL
* Michal Loukota, ředitel ZŠ Skálova: Po dohodě se zřizovatelem jsme požádali o mimořádné a dočasné navýšení kapacity školy o 30 žáků, tedy na 710. Toto navýšení je na základě tzv. „lex Ukrajina“ a je určeno pouze pro ukrajinské žáky. Toto navýšení jsme schopni zvládnout formou integrace žáků do stávajících tříd.
* Jaromír Frič, ředitel ZŠ 28. října: K 31. březnu jsme přijali z adaptačního centra 10 ukrajinských dětí. Budou se u nás hlavně učit dále česky, postupně se budou adaptovat na školu. Český jazyk je budeme učit tři hodiny denně, budou umístěny do jednotlivých tříd podle věku. Stravování zajistíme ve školní jídelně.
* Renata Šulcová, ředitelka ZŠ Mašov: V současné době navštěvuje mašovskou školu jedna ukrajinská žákyně.
Naše škola je schopna přijmout ještě deset ukrajinských žáků. Pedagogický sbor se na přijetí žáků s odlišným mateřským jazykem aktivně připravuje dalším vzděláváním. Na nové spolužáky se těší i naši žáci.