POCTA MISTRU HOUSLAŘI

0

V sobotu 20. května se v turnovské Komenského ulici u domu, kde žil a tvořil mistr houslař František Xaver Drozen, uskutečnilo setkání pod patronací Spolku rodáků a přátel Turnova u příležitosti odhalení jeho pamětní desky.

U mikrofonu O. Grund a V. Hnízdo

Předseda spolku Otakar Grund poděkoval všem, kteří se na akci podíleli, především starostovi města a hejtmanovi Libereckého kraje, kteří převzali záštitu, dále mj. Haně Srbové za umělecký návrh pamětní desky k 45. výročí úmrtí umělce a zejména majiteli Komerční slévárny Turnov Henrymu Kynclovi, který rodáky zaskočil nejen tím, jak kvalitně byla desky odlita, ale že všechny náklady na pořízení vzala firma na sebe.

Na odhalení pamětní desky se podíleli zástupci spolku, slévárny Kyncl, města a obce Tatobity

O mistru Drozenovi (1898 – 1972) pohovořil historik dr. Vlastislav Hnízdo. František Xaver Drozen se narodil v Tatobitech do muzikantské rodiny. Jeho otec byl kapelníkem souboru, který od jara do podzimu vystupoval v různých cirkusech, lázeňských orchestrech a divadlech po celé Evropě. Maminka hrávala na sychrovském zámku. Již jako chlapec se František rozhodl věnovat se nejen hře, ale i výrobě houslí. Vyučil se u známých pražských houslařů. V Turnově začal pracovat nejdříve v ateliéru mezi mosty a od poloviny dvacátých let ve vlastní vile v tehdy vznikající nové čtvrti u kasáren. Za svůj život vytvořil na 700 houslí, velkou většinu mistrovských. Na jeho nástroje hráli významní světoví houslisté, jako byl Jan Kubelík, skladatel Josef Bohuslav Foerster či světově proslulý virtuos David Oistrach. „František Xaver Drozen byl velmi milý a vstřícný ke všem lidem. I přes své výjimečné umělecké kontakty zůstával vždy skromným venkovanem tělem i duší,“ řekl mj. Vlastislav Hnízdo.
V krátkém programu vystoupila houslistka České filharmonie v Praze Jana Kubánková.

Pamětní deska

Rodáci nezapomněli ani na občerstvení, které připravili studenti „hotelovky“ ze Zborovské ulice

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.