TICHÝ HRAD ROTŠTEJN: MÁME HOTOVO (ZATÍM)

0

V neděli 4. června se hrad Rotštejn otevřel neslyšícím prostřednictvím videí ve znakovém jazyce. Na hradě není elektřina, proto jsou videa „schována“ a lze je vidět po načtení QR kódů umístěných na informačních tabulích v prostoru památky. Tento pilotní a v Česku i na Slovensku ojedinělý projekt jsme mohli uskutečnit díky finanční podpoře programu „ČSOB pomáhá regionům“.

Projekt se zrodil na semináři „Památky pro každého, Písek 2015“, který pořádal mezinárodní vzdělávací projekt „Hugo na cestách“ ve spolupráci s Památkovou komorou ČR, Prácheňským muzeem Písek a městem Písek. Partnery projektu Tichý hrad Rotštejn jsou Tichý svět, o. p. s. a spolek Ochrana Klokočských skal. Děkujeme tímto všem, kteří se na realizaci tohoto projektu podíleli.

Slavnostní otevření hradu Rotštejn neslyšícím byla velmi příjemná akce za účasti dobrovolníků ze spolku OKS, kastelánky hradu Rotštejn, která je duší celé aktivity, vedení Tichého světa z centrály v Praze, pracovníků liberecké pobočky, ředitele globálního Geoparku UNESCO Český ráj, zástupce Správy CHKO Český ráj, tlumočníka do českého znakového jazyka a přihlížejících diváků.

V roce 2018 bychom rádi zpřístupnili také naučnou stezku v podobě pěti panelů umístěných na Klokočských skalách. Pokračovat chceme postupně také na hradě – popisem rozhledů z paláce hradu v českém znakovém jazyce a umístěním plastických tabulek s reliéfem a popisy v hmatové latince a Braillově písmu. To ovšem závisí na finančních prostředcích, které se nám na tyto aktivity povede získat.

Ondřej Rajcsányi, jednatel OKS, z. s., hrad.rotstejn@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.