PRKNA, KTERÁ PRO VODÁKY ZNAMENAJÍ SVĚT, OVLÁDNOU JIZERU

0

O tom, že srdce Českého ráje je baštou mnoha sportů na té nejvyšší úrovni, asi žádná. Přece jen tak trochu stranou všech jsou ale turnovští vodáci. Na vodě jsou ve svém živlu, ovšem není to jen o tom, skočit do lodi a projet se po řece. Jak jsme již psali, do síně slávy českého vodáctví se už propádloval Jan Miller, kterého jistě budou následovat i další.

Nedávno nově upravená loděnice s nejbližším okolím totiž teď dává turnovským vodákům nové možnosti, a to např. hostit i prestižní akce vodních sportů. Jako první v pořadí je teď novinka, která si od počátku 90. let získává čím dál víc obdivovatelů, a Česko si v ní připsalo už i několik mezinárodních úspěchů. „Paddelboarding je zdravý sport, který v doslova aerobním náporu posiluje celé tělo,“ vysvětluje vodácký matador Jiří Matějec s přiznáním, že mu propadnul i on sám.

Po loňských prubířských závodech „nultého“ ročníku, kterého se zúčastnily na tři desítky jezdců, se o víkendu 5. – 6. září do Turnova sjede špička České republiky v paddelboardingu, aby si to mezi sebou rozdala o pohárové body. V kategorii open jich na vítěze čeká rovný tisíc, hobby jezdcům musí jako odměna stačit polovina. Očekávána je také mezinárodní účast, protože zahraniční závodníci neměli kvůli koronoavirové pandemii letos příliš možností závodit. „Třeba vloni tu byli paddelboardisté až z Drážďan, kterým se u nás moc líbilo. Proto jsme se závod 12 MILES – SUP RACE snažili připravit co nejlíp, takže než na sportovní výsledky samotné jsme zvědavi především na reakce účastníků,“ předesílá za pořádající CANOE KAYAK CLUB Turnov Jiří Matějec.
Důvěra české federace v postoupení organizace jednoho ze závodů Českého poháru pro rok 2021 těší celý klub. Do příprav blížícího se sportovního podniku jsou zapojeni takřka všichni jeho členové, protože k řešení je spousta věcí – od parkování účastníků až postarání se o ně v době víkendu alespoň informací o ubytování či jinou radou.

„Na náš popud muselo třeba Povodí Labe zkontrolovat řečiště v místech závodní dráhy, zajistit musíme dezinfekci a hygienická opatření pro všechny, obsadit musíme pozice časoměřičů a rozhodčích, a přestože každý startuje na vlastní nebezpečí a musí být dobrý plavec, budeme jistit i případné kolize, protože se pojede za běžného provozu,“ říká Jiří Matějec z pozice ředitele pohárového závodu.
Do toho se může přihlásit každý, a to dokonce ještě v den závodu přímo na místě! Kdo nemá odvahu se vydat do startovního pole samotného, může si právě za asistence členů vodáckého klubu jízdu na vratkém plavidle vyzkoušet mimo soutěžní kategorie.

Program v areálu loděnice v ulici Palackého 183 (50.586627, 15.149542) začíná v sobotu 5. 9. v 8.30 hodin registrací a výdejem startovních čísel. Long distance po výkladu trati startuje ve 12.00 hodin. Hobby a junioři pojedou v součtu 3,2 km a v hlavním závodu open napádlují závodníci celkem 9,6 km. „Start je samozřejmě v loděnici a otočka bude někde v místě kynologického cvičiště. Diváci mohou vše sledovat jak v prostorách startu, tak samozřejmě i z obou břehů Jizery nebo přímo z mostu,“ nabádá hlavní pořadatel, podle kterého bude divácky určitě zajímavější nedělní Technical Race. Závod se pojede tratí vymezenou osmi bójemi na řece v úseku mezi loděnicí a firmou Juta, mládež si tu střihne jeden okruh, hobbíci dva a v soutěžní kategorii open se stejně jako v prvním případě dle pravidel ČF SUP pojede okruhů pět. Start je stanoven na 10.30 hodin. Vyhlášení výsledků proběhne každý den s patřičným časovým odstupem po ukončení a vyhodnocení jízd.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.