SYMBOLY OBCE, NOVÁ NÁVES A NOVÉ POZEMKY PRO VÝSTAVBU, TO JSOU SOUČASNÉ OHRAZENICE

0

Obec Ohrazenice uvedla oficiálně do života vlajku a znak obce. Stalo se tak v pátek 12. května na nově zrekonstruované návsi při setkání, na které dorazily desítky místních obyvatel a pozvaní hosté, mj. starostové okolích obcí včetně Turnova. Jak připomněl starosta Ohrazenic František Novák, vlajka i znak byly již parlamentem obci uděleny v roce 2020, společné slavnostní setkání ale nejdříve znemožnil koronavirus a poté stavební práce na kanalizaci a vodovodních sítích napříč celou obcí. Díky tomu ale mají Ohrazenice i novou náves určenou právě pro společné setkávání.

„Obec se už v dřívějších letech snažila obecní symboly získat, podařilo se to ale až nyní. Návrhy posuzuje heraldická komise parlamentu, vše má svá přísná pravidla. Znak i vlajka vycházejí ze znaku Valdštejnů, důležité místo uprostřed je věnováno jehlanu Pyrámu, který je jedním ze symbolů Ohrazenic,“ přiblížil starosta František Novák. Zajímavostí je, že Pyrám se stal majetkem Ohrazenic v roce 1940, kdy ho obec i s deseti domy odkoupila od Přepeř za 25 tisíc korun. To byla ještě na Pyrámu důležitá křižovatka silnic směrem na Prahu a Liberec a přes Turnov do Hradce Králové. „Myslím si, že znak a vlajka jsou vždy symbolem určité svébytnosti obce. Přál bych všem Ohrazenickým, aby na svůj znak a vlajku byli hrdí a používali je při slavnostních příležitostech, ale třeba i při sportovních utkáních,“ popřál místním starosta Turnova Tomáš Hocke.

Na pódiu v místním parku vystoupily s krátkým programem děti z místní základní školy a poté byla vlajka nesena průvodem k obecnímu úřadu, kde za zvuku státní hymny byla dětmi vytažena na stožár. Pak se přítomní přesunuli k sousední návsi, která bude do budoucna místem společného setkávání při různých příležitostech.

„Přiznám se, že právě úprava návsi byla mým dlouholetým přáním. Nebylo jednoduché na daném prostoru ve svahu pod hospodou něco smysluplného vytvořit, aby zde vzniklo zákoutí, kde lidé mohou i jen tak posedět. Zbývá nám ještě opravit hostinec, a když vše vyjde podle představ, tak by za ním měla být nová tělocvična, která by sloužila i jako kulturní sál. Přízemí hostince by mělo zůstat v dnešním duchu, v patře by mohla být malá knihovna a kavárna. Nebude to hned, ale věřím, že i to dokážeme stejně tak, jako jsme dokázali díky Vodohospodářskému sdružení Turnov, firmě Zikuda a dalším subjektům zrenovovat a doplnit vodovod včetně nových povrchů komunikací a chodníků. Občanům bych chtěl poděkovat za trpělivost, někdy toho stavebního ruchu bylo za poslední měsíce v obci až dost,“ shrnul starosta František Novák.

„My jako VHS máme 22 členských obcí a měst. Všichni starostové projevují velký zájem o svou obec a o probíhající stavby, váš starosta, to je ale něco unikátního. Jiného takového neznám. Když třeba chlapi nedorazili do práce, mohli jste ho vidět v montérkách ve výkopu, když bylo cokoli potřeba, vždy byl na místě a co nejrychleji problém vyřešil,“ zmínil na setkání ředitel svazku VHS Turnov Milan Hejduk. A jak dodal, nemá vůbec obavu, že by tady do tří či pěti let nebyla nová hospoda se sálem, protože ohrazenický starosta je velmi tvůrčí člověk, který neustále myslí dopředu.

Na současnou moderní podobu Ohrazenic výrazně přispěl i obecní rozpočet 12 miliony VHS na kanalizace, vodovody a povrchy a zhruba 4,5 miliony na úpravu návsi. Největší výzvou je nyní před obecním zastupitelstvem výše zmíněná rekonstrukce hostince a nová tělocvična, ale to samozřejmě není vše.
V Ohrazenicích je velký zájem o stavební parcely, v současnosti zde projektují zasíťování pozemků ve stráni od hřbitova směrem k Turnovu, resp. firmě Grupo Antolin, kde by mělo stát asi dvacet nových rodinných domků, převážně na soukromých pozemcích.

Vlajka byla nesena průvodem ke stožáru u budovy obecního úřadu

 

Starosta Ohrazenic František Novák

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.