STÁTNÍ MATURITY NANEČISTO I V TURNOVĚ

0

I v turnovském gymnáziu si žáci maturitních ročníků vyzkoušeli v pondělí 11. října první část velké generálky v podobě státních maturit. Ty se mají podle ministerstva školství uskutečnit poprvé oficiálně již na jaře příštího roku. Maturitní generálka stojí podle serveru idnes.cz 120 milionů korun (102 milionů jde z evropských fondů), celý projekt dosud spolykal už skoro 750 milionů korun. Státní maturity nanečisto se účastní přes 95 tisíc studentů z 1225 středních škol v České republice.

Do jednotlivých škol byly předem za přísných bezpečnostních podmínek doručeny velké modré krabice s testy (snímek zachycuje právě ono otevírání krabice s testy ředitelem gymnázia a dalšími učiteli). Všichni studenti píší test z češtiny, druhý předmět si mohou vybrat mezi matematikou a cizím jazykem. Vždy jsou k dispozici dvě úrovně obtížnosti. Vyplněné testy posílají školy elektronicky do Cermatu (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání), kde budou vyhodnoceny. Zkušební maturity budou probíhat až do 14. října, jak byli studenti úspěšní, se dozví do 3. listopadu. Podobné to prý bude i u ostrých maturit na jaře.

Jedním z argumentů, proč státní maturity zavést, je jejich uznání v zahraničí. Státně organizovaná zkouška má mnohem větší šanci na úspěch, než individuálně pořádaná zkouška jednotlivými školami. Ministerstvo školství uvádí jako jeden z hlavních důvodů proč státní maturitu zavést i neobjektivitu současné zkoušky, kvůli které ji nezohledňují vysoké školy při přijímacím řízení. Státní maturita má i významné odpůrce. Nejznámějším oponentem státní maturity je Václav Klaus. Ten se na začátku září podle internetového serveru studentpoint.cz v litomyšlském gymnáziu do nových zkoušek obul takto: „Nevěřím úředníkovi ministerstva, který si myslí, že je chytřejší než ředitelé gymnázií. Takže státní maturity považuji za fatální, tragický omyl.“ Dalším častým odpůrcem maturit podle státní šablony jsou sami učitelé. Jim i studentům vadí, že nejsou zapojeni do příprav a že ani na začátku prvního ostrého maturitního ročníku nemají moc bližších informací.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.