TURNOV (NE)BLÁZNIL PO ČTVRTÉ

0

Velká výzva: Otevírat tabu ve společnosti, témata, o kterých se moc nemluví ani doma v rodinách, natož veřejně. Festival duševního zdraví, týden různých aktivit od 11. do 16. září 2023 pod patronací Fokusu Turnov. Letos po čtvrté. A tentokrát opravdu naplno, protože zájem ze strany základních a středních škol i veřejnosti předčil očekávání pořadatelů.

V pondělí odpoledne diskuzní téma o křehké umělecké duši – dar, nebo prokletí? Proč mají umělci větší sklony k depresím? A vpodvečer divadelní představení na podobný námět. V úterý se příchozí mohli seznámit se zkušenostmi života po psychickém traumatu. I středa měla zásadní téma. Ve spolupráci s Náručí to byla problematika žen na „mateřské“ – jak na to vše nebýt sama? Čtvrtek: „kulatý stůl“ – diskuze o sebepoškozování a duševní obtíže mladistvých. Možná až tady rodiče a učitelé zjistili, jak závažné téma dneška to je! Pátek patřil dnu otevřených dveří Fokusu a celého polyfunkčního domu ve Skálově ulici. V průběhu dne dorazily všechny generace – od školních dětí po seniory. A po celou sobotu zahradní slavnost, kterou moderoval herec Petr Vydra: jóga, bláznivé závody v maskách ve spolupráci s Parlamentem mládeže města Turnova, pohádky pro děti, koncerty kapel Soundfall a Duo BigBand, dražba výrobků klientů Fokusu…

Zahradní slavnost začala dopolední jógou

Ředitelky Fokusu Turnov Lenky Meixnerové jsme se zeptali:

* Co podle vás bylo z celého týdne nejzajímavější?
To se takhle jednoduše nedá říct, protože po celý týden se konalo opravdu hodně inspirativních akcí. Kdybych ale měla jednu zmínit, tak to byla úterní beseda se Štěpánkou Živčákovou a Tomášem Papršteinem. Přišlo opravdu hodně studentů ze zdejších středních škol i zájemců z řad veřejnosti a byl to opravdu silný zážitek. Jak samotné příběhy přednášejících, tak i reakce publika.
Štěpánka Živčáková otevřeně mluvila o pokusu o sebevraždu, dokonce o tom napsala knihu. Má svůj vlastní projekt, který se jmenuje Vezmi depresi na kafe. Budeme s ní spolupracovat, připravujeme besedy ve školách. Tomáš Paprštejn je nesmírně charismatický mladý muž, který otevřeně mluví o tom, jak zažil sexuální zneužívání v dětství svým třídním učitelem. Mám husí kůži, jen o tom mluvím. Jsou to témata, o kterých nejsme moc schopni hovořit na veřejnosti. Hodně mě překvapila pozitivní reakce studentů, ubezpečilo mě to v názoru, že naši mladí jsou hrozně fajn. Nebáli se zeptat, témata řešili společně, nabízeli svůj pohled. Takhle nějak si otevřenou diskuzi představuji.

Závod pod patronací parlamentu mládeže se v rámci sobotní zahradní slavnosti běžel ve třech trasách, pro nejmenší to bylo 1,2 kilometru, pro starší děti a pro dospělé 4 a 11 kilometrů. Podmínkou účasti bylo mít nějaké bláznivé oblečení, nebo alespoň namalování.

* Den otevřených dveří Fokusu?
Mysleli jsme si, že po náročných tématech, jako jsou sebepoškozování dětí a mladistvých či problematika úzkostných stavů maminek na mateřské, si trochu odpočineme. Bylo to přesně naopak. A bylo to velmi příjemné. Dopoledne přišly celé třídy dětí, odpoledne všechny generace. Zajímalo je všechno – jak pečujeme o hendikepované, co děláme ve specializovaných dílnách, komu všemu a jak pomáháme. Hodně inspirativní. Přicházeli i lidé nabízející různé formy pomoci. Co je pro mě důležité, je spolupráce všech organizací a spolků ve městě. Nežijeme v jednoduché době, jsou tu velké tlaky na psychiku, mnoho lidí potřebuje kvalifikovanou pomoc. To je pro mě zásadní, aby si každá organizace či spolek nežily ve své pomyslné bublině, ale abychom navzájem spolupracovali.

* A vize dalších ročníků?
Určitě spolupráce se školami, letos přišlo hodně žáků a studentů, věnujeme hodně úsilí preventivním programům a osvětě o duševním zdraví. V tom budeme určitě pokračovat.
Příští ročník se určitě bude konat, stále víc si ověřujeme, že naše snažení má smysl. A bude to opět v zářijovém termínu. V roce 2024 slavíme 30 let od založení Fokusu v Turnově. Po celý rok se budou konat různé aktivity, které by právě v září měly vyvrcholit. Pozveme i přátele ze stejnojmenných organizací v republice, tak snad Turnovu nebudeme dělat špatnou reklamu.

FOKUS Turnov, z. s.
Polyfunkční komunitní centrum, Skálova 2336, Turnov
www.fokusturnov.cz

Viz také stavba komunitního centra: https://www.youtube.com/watch?v=cbpfwSqo_iU&t=9s

Zahradní slavnost…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.