STAROBYLÁ CESTA OPĚT OŽÍVÁ, A S NÍ JEDNO Z NEJPĚKNĚJŠÍCH MÍST V ČESKÉM RÁJI

0

Po třech stoletích opět ožívá prastará císařská cesta nad Tatobity, která byla dříve hlavní spojnicí Turnovska se Semily, a jak se zde traduje v ústním podání, ještě před jedním dvěma staletími se tudy, přes Vrcha, chodilo do Semil s nůší na trh. Starobylá cesta, která stejně jako Tisíciletá lípa pamatuje dobu panování Karla IV., je mezi Tatobity a Žlábkem v úseku 650 metrů nově lemována lipovou alejí. Obyvatelé obce a další zájemci zde v sobotu 21. května vysadili 65 lip velkolistých srdčitých. „Výsadba přišla na 72 tisíc korun, polovinu obec získala z nadačního příspěvku za vítězství v anketě Strom roku 2015 České republiky,“ uvedla starostka Tatobit Lenka Malá.

Ta též poděkovala všem, kdo svým hlasem přispěli nejen v republikové anketě, ale také v anketě o Evropský strom roku, v níž zdejší legendární lípa skončila na druhém místě. „Až v Bruselu při vyhlášení výsledků jsem si plně uvědomila, co jsme vlastně společně dokázali, a jsem na to hrdá,“ dodala starostka. Také přítomný hejtman Libereckého kraje Martin Půta zdůraznil, že se jedná o obrovský úspěch nejen pro Tatobity, ale i pro Liberecký kraj a v podstatě pro celou Českou republiku: „Třeba jednou, za několik desetiletí či století, vyhraje v nějaké soutěži i dnes vysazovaná lipová alej. Jsou odsud nádherné rozhledy, vidíte Trosky a celý Český ráj jako na dlani, úchvatné místo.“

201605221227_oso_54_016_tatobity

S tím lze než souhlasit, a je vidět, že myšlenku na vysazení nové aleje vzala za svou opět většina obyvatel obce a bližšího i vzdálenějšího okolí. Jednotlivé lípy sázeli zástupci zdejších rodin pro své potomky. Každý si ji mohl pojmenovat, jak chtěl, každý strom bude opatřen cedulkou. Lidé k lípě, jako ke svému stromu, budou moci chodit a pečovat o ni. Svoji lípu mají i děti z místní školy. Z uvedeného je jasné, že zájem o to mít v jednom z nejpěknějších koutů regionu svůj vlastní strom, byl poměrně velký. Květnovou prosluněnou sobotu na stráni nad Tatobity prožily téměř dvě stovky lidí.

201605221228_oso_55_016_tatobity

„Naše výjezdová jednotka hasičů bude lípy v rámci cvičení pravidelně zavlažovat, ještě v této sezoně počítáme s tím, že se tu objeví lavičky. Do budoucna tudy chceme vést cyklostezku po zpevněném přírodním povrchu a byla bych ráda, kdybychom dosadili ještě jednu řadu lip, že by vznikla oboustranná alej, která by v létě dávala stín a zvala k zastavení,“ přiblížila další záměry starostka Lenka Malá. Kromě ní a hejtmana Libereckého kraje se sázení lip zúčastnili mj. i senátor Jaroslav Zeman, krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník a turnovská místostarostka Petra Houšková.

Další fotografie najdete v samostatné složce na Facebooku TvAZDE.

201605221228_oso_56_016_tatobity

201605221228_oso_57_016_tatobity

201605221228_oso_58_016_tatobity

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.