ZIMA PŘICHÁZÍ ANEB NOVINKY V ZIMNÍ ÚDRŽBĚ KOMUNIKACÍ

0

V pátek a o nadcházejícím víkendu by se ke slovu měla i v nižších polohách přihlásit zima. Jaké jsou novinky v údržbě krajských komunikací a jaké jsou v Turnově? Liberecký kraj je podle vydané tiskové zprávy na příchod zimy na krajských silnicích připraven. „Plán zimní údržby schvalujeme každoročně a týká se pouze silnic II. a III. třídy. Platí pro období od 1. listopadu 2021 do 31. března 2022. Pokud bude nepříznivé počasí i mimo tuto dobu, budeme se snažit komunikace zprůjezdnit bez zbytečných odkladů. Jsme na to připraveni,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro dopravu.

Postupy zimní údržby jsou neměnné. Nejprve silničáři uklízí silnice I. třídy a vytíženější silnice II. třídy. Zbývající úseky jsou udržované zpravidla jen pluhováním. Silnice, po kterých nejezdí autobusy a nepatří k těm frekventovaným, se neudržují.
Z celkové délky 2 065 km silnic II. a III. třídy se nebude na bezmála 60 kilometrech zimní údržba zajišťovat. Plán zimní údržby také mj. řeší, do kdy mají údržbové vozy vyjet. „Mělo by to být nejpozději do 30 minut od zjištění, že silnice není sjízdná,“ vysvětlil Sviták. Loňská zima byla na údržbu náročná, náklady byly přes 143 mil. Kč. Rok předtím stála „mírná“ zima 86,5 mil Kč.
„Společnost Silnice LK hlásí stoprocentní připravenost techniky, lidských zdrojů a posypového materiálu na přicházející zimní období. Díky včasnému nákupu soli a inertních materiálů v období letních prázdnin za zvýhodněné ceny se nám vyhnuly problémy na evropském trhu soli a zároveň jsme s péčí řádného hospodáře nakupovali za přijatelné a kalkulované ceny od našich dodavatelů. Máme naskladněno 12 700 tun soli a 25 000 tun inertního materiálu. Na zajištění zimní údržby II. a III. tříd je připraveno celkem 73 sypačů, 36 traktorových radlic, 17 nakladačů, 10 ks sněhových fréz, 34 dispečerů a 180 řidičů,“ přiblížil představenstva společnosti Silnice LK Petr Správka.

Technika krajských silničářů na turnovském náměstí

ÚDRŽBA MĚSTSKÝCH KOMUNIKACÍ V TURNOVĚ
Zajišťují ji technické služby, jedná se o zhruba 80 km komunikací a chodníků. Vše má již své lety zaběhnuté a prověřené postupy. V případě sněhu a náledí začíná pracovníkům technických služeb směna už kolem třetí hodiny ranní. Technické služby Turnov mají v rozpočtu města na zimní údržbu 2021/22 vyčleněnu částku 3,6 milionu korun, ty jsou čerpány podle skutečnosti; loňská zima přišla na 3,4 mil. Kč.

Kromě městských komunikací technické služby udržují i hlavní chodníky, náměstí, parkoviště a další zpevněné plochy. Podle Libora Preislera, jednatele Technických služeb Turnov, bude nově udržován chodník k mašovské návsi od Sobotecké ulice a nový chodník v Pekařově ulici. Většina městských komunikací a chodníků je udržována pluhováním, resp. inertním posypem, jen ty nejvytíženější a třeba ve větším sklonu jsou udržovány také solí (tou jsou standardně udržovány krajské komunikace). Nově se budou solit komunikace od Zelené cesty po první křižovatky – Jeronýmova, Komenského, Koněvova, Pod Zelenou cestou. Dále pak ulice Lubomíra Jasínka a Nudvojovická. Je to především z důvodu časté nesjízdnosti pro obsluhu při vyvážení komunálního odpadu. Z techniky pro zimní údržbu byla letos pořízena nová Multicara s radlicí a sypačem, ta stará byla prodána.
V Plánu zimní údržby jsou rozděleny komunikace podle důležitosti, a tedy i četnosti a pořadí údržby, najdete zde i komunikace, které pravidelně udržovány nejsou (mj. v zahrádkářských koloniích).
Jednatel technických služeb Libor Preisler také každoročně apeluje na občany, aby při sněžení přemýšleli, kde své auto zaparkují. Zejména v sídlištích se pracovníci odklízející sníh potýkají s různě zaparkovanými auty. Občas se pluh do úzkých uliček díky tomu ani nedostane.

Plán údržby najdete na stránkách města v sekci odboru správy majetku: https://www.turnov.cz/cs/mestsky-urad/odbory/odbor-spravy-majetku.html

(TvA s přispěním TZ Libereckého kraje)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.