SPOLEČNÉ HORY – SPOLEČNÁ JÍZDA & DALŠÍ PŘESHRANIČNÍ PROJEKT ZŠ 28. ŘÍJNA

0

Pokud bychom hodnotili turnovské školy podle zrealizovaných projektů přeshraniční spolupráce, tak by v Turnově jednoznačně zvítězila ZŠ v ulici 28. října. Projekt Společné hory – společná jízda byl celkově devátým s partnerskou základní školou z polského Jawora. Jaworské páté základní škole jsme v jednotlivých projektech představili spoustu vyhlášených turistických míst Euroregionu Nisa, přičemž největší oblibu získaly jednoznačně zimní lyžařské projekty.

A protože se vzájemné prvotní oťukávání změnilo postupem let v opravdovou spolupráci, navíc umocněnou navázáním osobních přátelství, rozhodli se oba partneři, že připraví společný projekt, který dostal název Společné hory – společná jízda. Mottem se nám staly naše společné hory, na které se díváme každý ze své strany hranice.

První část projektu organizovala česká strana. Její obsahová náplň spočívala v týdenním lyžařském kurzu, který mohl díky finanční podpoře Euroregionu Nisa nabídnout naše hory se všemi aktivitami. Šedesátka dětí (30 z Polska a 30 z Čech) se první březnový týden učila jezdit na snowboardu, na běžeckých a sjezdových lyžích přičemž lyžařští instruktoři zajistili výuku úplných začátečníků, ale i pokročilých lyžařů. Česká část programu pokračovala v květnu, kdy jsme polským dětem nabídli sportovně prožitý den v Turnově s orientačním během. Jako odměna pro všechny měla být odpolední návštěva areálu Maškovy zahrady v den, kdy zde měla právě začít nová letní sezona. Bohužel to z technických důvodů nebylo možné, bazény jsme vynechat, nicméně nám zůstal k dispozici zbytek areálu, takže jsme si vyzkoušeli in-line dráhu a místní sportoviště.
Nyní přicházejí na řadu polské aktivity spočívající v zářijovém týdenním cyklistickém kurzu v okolí Jelení Hory a běžkařského třídenního soustředění v prosincových Jakuszycích.

Jako dlouholetého manažera přeshraničních projektů mě nesmírně potěšilo, že sami učitelé si začínají uvědomovat možnosti přeshraniční spolupráce. V současné době například začíná skupina učitelů vyučující angličtinu přemýšlet nad dalším projektem, jehož hlavním tématem by byla právě výuka jazyka. Angličtina by se tak stala na týden společným jazykem dalšího projektu.

Zbyněk Báča, manažer projektu, zbynek.baca@centrum.cz

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.