PRVNÍ DVA LISTOPADOVÉ PÁTKY PATŘILY V TURNOVĚ STŘEDNÍM ŠKOLÁM

0

V pátek 2. listopadu se v prostorách střední školy u turnovského nádraží (Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola) uskutečnil v pořadí již 18. ročník burzy středních škol. Akce je určena především pro žáky posledních ročníků základních škol a jejich rodiče. V Turnově se tentokrát představilo se svojí studijní nabídkou víc než čtyřicet škol z blízkého i vzdálenějšího okolí. Asi nejdál to do Turnova měli ze Střední zahradnické školy v Litomyšli nebo z chemické průmyslovky v Pardubicích. Příchozí tak měli k dispozici nejen pestrou, ale hlavně ucelenou nabídku o možnostech studia; ze středních škol z Libereckého kraje nechyběla jediná. Díky dobré spolupráci školy s úřadem práce a Libereckým krajem se podařilo na turnovskou burzu dopravit i přes 300 dětí speciálními autobusy ze vzdálenějších míst, jako jsou Jilemnice nebo Český Dub.

„Správně si na konci základní školní docházky vybrat budoucí povolání je jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v životě. Je to jako s výběrem životního partnera. Všem bych přála, aby jejich volba byla správná. Myslím, že je normální, že někdo je lékař a jiný pracuje rukama, důležité je jeho uplatnění ve společnosti. Zde myslím, že byla chyba, když jsme částečně ustoupili od odborných a učňovských středních škol,“ řekla přítomná náměstkyně ministra školství Eva Bartoňová.
„Před deseti lety, kdy jsem do této školy nastupovala, měla učňovská a střední škola u nádraží 650 žáků. Dnes je jich tu sotva polovina, zájem o klasické strojírenské a jiné kvalifikované dělnické obory je minimální, bohužel pro ně neexistuje ani žádná větší podpora ze strany státu, a to je dle mého chyba,“ doplnila ředitelka turnovské Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy Milena Lednejová.

n201211091840_oso_54_012_burzaskol

n201211091840_oso_55_012_burzaskol

n201211091840_oso_56_012_burzaskol

Odstupující náměstek hejtmana Libereckého kraje pro školství  Radek Cikl připomněl neúprosně nepříznivý demografický vývoj a pokračující optimalizaci středního školství v kraji i skutečnost, že by do budoucna mělo být více podporováno právě učňovské školství. A především optimalizace středních škol bude jedním z hlavních témat nové krajské vlády, kterou utvoří koalice Starostů pro Liberecký kraj a Změny pro Liberecký kraj. „Optimalizace není dokončena, v mnoha případech jsou návrhy i uskutečněné kroky velmi kontroverzní. My jsme připraveni dosavadní vývoj důsledně prověřit v kontextu vazeb v jednotlivých regionech kraje a více spolupracovat s vedením škol, učiteli a hlavně občany. Samozřejmě, že se nelze zavděčit všem,  ale některé opravdu diskutabilní kroky by měly být přehodnoceny,“ řekla v rozhovoru pro TvA starostka Turnova Hana Maierová s tím, že školství by v nové krajské vládě měla mít v gesci partnerská Změna pro Liberecký kraj.

Jak starostka dodala, Turnov by i nadále měl zůstat městem středních škol a k větším změnám by zde již dojít nemělo. S tím souhlasí i vedoucí odboru školství turnovské radnice René Brož, byť ten zdůrazňuje, že především stát by měl umět říct, jaké střední školství chce. Potom totiž úplně zbytečně vznikají v každém kraji samostatné koncepce středního školství, které na sebe vzájemně nenavazují. „Nemyslím, že síť středních škol mohou vyřešit samotné kraje, bohužel ale podle mých informací do roku 2020 žádná celorepubliková koncepce nebude…“ uvedl René Brož.

KRAJ VÝRAZNĚ ZLEPŠIL STAV BUDOV TURNOVSKÝCH STŘEDNÍCH ŠKOL
n201211091840_oso_57_012_burzaskolNa pozadí listopadové burzy škol si příchozí nemohli nevšimnout nového vzhledu budovy střední školy u turnovského nádraží. Mohou za to v pozitivním slova smyslu nová okna, která byla v celé škole instalována v posledních týdnech. Ta původní mnohde netěsnila a dokonce ani nešla otevírat, škola by tak nyní měla výrazně ušetřit na energiích. Nová okna v této škole byla financována z rozpočtu Libereckého kraje v částce zhruba 11,5 mil. Kč.

V pátek 9. listopadu se v prostorách Střední zdravotnické školy v ulici 28. října uskutečnilo symbolické slavnostní otevření budovy školy po rekonstrukci. Škola má nejen nová okna, ale bylo opraveno sociální zařízení a střecha. To vše za více než 10 mil. Kč z prostředků Libereckého kraje. Jednalo se o první větší investici do třicet let staré stavby.

n201211091841_oso_58_012_zdravka„Naše škola obdržela v uplynulém roce titul Škola roku Libereckého kraje 2011. Těší nás, že po letech podpory a propagace uměleckých a technických oborů byla formou porovnání škol podle jasně definovaných kritérií oceněna škola se zdravotnickým zaměřením. Investici do morálně zastaralých prostor budovy školy v roce letošním považujeme za další krok, kterým zřizovatel vyjádřil podporu zdravotnickému školství v regionu. Je to příslib, že se zdravotnické školy neocitnou na okraji zájmu společnosti a že turnovská zdravotnická škola ve skladbě středních škol zřizovaných Libereckým krajem má své pevné místo,“ řekla ředitelka školy Lenka Nováková.
Zdravotnická škola v Turnově má za sebou padesátiletou historii, což si město připomnělo v loňském roce. V současné době nabízí tři studijní obory: zdravotnické lyceum, zdravotnický asistent a ošetřovatelství.

n201211091841_oso_59_012_zdravka

n201211091841_oso_60_012_zdravka

n201211091841_oso_61_012_zdravka

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.