ZÁŘIJOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

(Průběžně aktualizováno) Jak už bývá tradicí, září je doslova nabito pozvánkami na kulturní a společenské akce. Na Střelnici začínají koncerty „domácí“ scény, zahájeny budou nové výstavy v muzeu, koná se hudební festival v Maškovce, připraven je týdenní program Turnove (ne)blázni, na nádraží přijede T. G. M. Proběhne Noc literatury, v Kacanovech vystoupí Olga Blechová, na Dlaskově statku bude Svatováclavské posvícení, na Prackově pouť, koná se repríza divadelní hry Jaroslav to spískal (ZDE), na Dlaskově statku bude posvícení, v Jenišovicích noční strašidelný les…

Pátek 2. září
* BLUES-ROCK NONSENSE 1984. Zahajovací koncert nové sezony. Malá (domácí) scéna, kavárna KUS na Střelnici od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Sobota 3. září
* POHÁDKOVÁ NOC NA HRADĚ ROTŠTEJNĚ. Začátek v 18.15 hodin pohádkovou prohlídkou hradu pro děti, v 19.30 hodin začíná prohlídka pro dospělé.
* TRIBAL FORCE & UNBEATABLE LABEL. Payya Matys, Santo Woreal a DJ Sali vystoupí s pražskou hip-hopovou partou. Malá (domácí) scéna, kavárna KUS od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Pondělí 5. září
* BESEDA S ALENOU VITÁSKOVOU, aneb o vymahatelnosti práva, cen energií a inflaci, ale i o knihách a životě Ing. Alena Vitásková (* 1956, Bohumín) je česká manažerka působící v energetice. V letech 2011–2017 zastávala funkci předsedkyně Energetického regulačního úřadu. Kandiduje v prezidentských volbách v roce 2023. Knihovna na vlakovém nádraží v Turnově II od 18.00 hodin.

Čtvrtek 8. září
V 17.00 hodin začíná vernisáž dvou výstav v Muzeu Českého ráje:
– PROMĚNY „MODERNÍHO“ MĚSTA, STARÉ PRYČ A NOVÉ SEM – proměny Turnova za posledních 30 let. Fotografie autorů: Pavla Charouska, Pavla Jakubce, Břetislava Jansy a Pavla Matyse (Kamenářský dům od 8. září do 30. října).
– KAMENNÁ PAMĚŤ MĚSTA – KULTURNÍ PAMÁTKY TURNOVA. Další z výstavních projektů připravených v rámci oslav 750. výročí od první písemné zmínky o Turnově, tentokráte věnovaný bohatému památkovému fondu města. Při svých každodenních cestách městem řadě místních zevšedněly památky, které je v Turnově obklopují, proto se turnovské muzeum rozhodlo připomenout a blíže představit kulturní pamětihodnosti na území města zapsané na Ústředním seznamu kulturních památek. Výstava představí současnou podobu všech objektů i soch ze seznamu, aktuální snímky památek pak doplní jejich historické fotografie. Výstavní sál muzea od 8. září do 30. října.

Pátek 9. září
* DVACET LET V POHODĚ. Program pro klienty Domova důchodců Pohoda a ostatní zájemce z řad veřejnosti k 20. výročí otevření. V pořadu vystoupí Eva Kordová za hudebního doprovodu Petra Kostky a dalších hostů. Začátek v 9.00 hodin.
* MARIE ŠPAČKOVÁ OUHRABKOVÁ. Turnovská písničkářka a kytaristka zazpívá své písně nejen o Českém ráji. Malá (domácí) scéna, kavárna KUS na Střelnici od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.
* ŽLUTEJ FEST. Hlavní hvězdou hudebního festivalu bude kapela ABBA (ABBA World Revival), která předvede identickou show švédské legendární skupiny. Kapela vystupuje úspěšně po celé Evropě. Zástupcem českých revivalů bude skupina LUCIE revival z Plzně. Dále se vám představí se svojí živou show revival skupiny GREEN DAY a také formace RED HOT CHILI PEPPERS (RHCP Revival). Areál koupaliště v Maškově zahradě od 20.00 hodin. VSTUPENKY se prodávají do 8. září za 560 Kč na www.ticketportal.cz, pokud kapacita dovolí, na místě budou k dispozici za 660 Kč.

Sobota 10. září
* ONDŘEJ HALAMA & PRANIC. Ondřej Halama, Petr Brabec a Ondřej Zlevor se vrací jako Pranic. Chybět nebude ani hlas Aleny Tomášové. Malá (domácí) scéna, kavárna KUS od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Neděle 11. září
* XII. OBNOVENÁ PRACKOVSKÁ STAROČESKÁ POUŤ. Prackov pod Kozákovem od 14.00 hodin. Duchovní proslov a začátek hudebního vystoupení v 15.00 hodin. Letošní hudební host: Vystoupení turnovských dětských sboru pod vedením Daniely Nechutné, harmonikář Ondrej Zlevor. Zcela nové i známé písničky a texty z Českého ráje – Marie Špacková. Na místě regionální výrobky na stáncích, aktivity pro děti (jízdy na koních, malování na obličej…), domácí občerstvení. Prožijte nezapomenutelný den na úpatí strážné hory Kozákov. Zve Spolek přátel prackovské kapličky.

 

Pondělí 12. – sobota 17. září
* NE(BLÁZNI) TURNOVE! V rámci Týdnů pro duševní zdraví se opět vrací festival pořádaný Fokusem Turnov ve spolupráci s dalšími městskými organizacemi. Těšit se můžete na týden plný odborných přednášek, happeningů, setkání, rozvojových aktivit a dalších činností. Chybět nebudou ani divadla nebo koncerty.

Pondělí 12. září
Odborné přednášky na téma duševního zdraví nejen pro odborníky v kině Sféra na Střelnici:
9.00 PhDr. Eva Procházková, PhD.: Péče o duševní zdraví v pomáhajících profesích.
11.00 PhDr. Helena Kalábová Ph.D.: Emoční pole rodiny a separační nároky v existenci člověka.

Úterý 13. září
Osvětové, vzdělávací a rozvojové aktivity v Polyfunkčním komunitním centru FOKUS:
14.00 Kulatý stůl na téma: Psychická zátěž dětí a dospívajících, aktuální situace, potřeby a možnosti podpory.

Středa 14. září
17.00 Večer pro zdravou duši zahrady – Polyfunkční komunitní centrum FOKUS. Přijďte se seznámit s aktuálním stavem projektu Komunitní zahrada a probudit s námi genia loci nádherného místa nad údolím Jizery. Požehnání nám vyprosí Ondřej Halama a nezapomenutelnou atmosféru podpoří Vilém Veverka trio plus.

Čtvrtek 15. září
Den otevřených dveří pro veřejnost – Polyfunkční komunitní centrum FOKUS a Skálova čp. 84 (9.00–17.00) – workshop organizace Rytmus Liberec – simulace situací s tělesným nebo mentálním hendikepem – jak se cítí a co prožívá člověk s psychózou.

Pátek 16. září
9.00 Zábavně vzdělávací pochod od Polyfunkčního komunitního centra FOKUS na Hrubý Rohozec plný nových informací i zábavy, zakončený společným obědem v zámecké zahradě. Výlet je určen nejen členům a klientům spolku FOKUS Turnov, ale i přátelům, příznivcům a široké veřejnosti.

Sobota 17. září
Zahradní slavnost:
9.00 Pozdrav slunci a Jizeře – jóga na terase Polyfunkčního komunitního centra FOKUS.
10.00–13.00 Modrožlutý brunch (ukrajinská kultura a gastronomie), prezentace sdružení TURNOV POMÁHÁ a dalších spřátelených organizací.
14.00 V průběhu celého dne psychohygiena pohodou – klauniáda, hry, hudba, jídlo.
16.00 Léčba neklidem – Čmukaři.
17.00 David Elis.
18.00 Dražba výrobků z dílen FOKUSu.
19.00 Duo Big Band.
Podrobný program a informace na samostatných plakátech a na www.fokusturnov.cz.

Středa 14. září
* PARTIČKA NA VZDUCHU. Do Turnova opět míří známá parta v čele s baviči Michalem Suchánkem a Richardem Genzerem. Ty doprovodí Michal Novotný, Marián Čurko, Jakub Kohák a Luděk Staněk. Přijďte si na chvíli odpočinout, vypnout od běžných starostí a pořádně se od srdce zasmát. KC Střelnice, velký sál, od 20.00 hodin, vstupné 550 Kč (pouze v síti Ticketportal).

Pátek 16. září
* GUILTY PLEASURE. Přijďte rozvlnit boky na songy, které jindy neuslyšíte. Chill-party, kavárna KUS od 21.00 hodin, vstup zdarma.

Čtvrtek 15. září
* ČESKÝ RÁJ ZNÁMÝ, NEZNÁMÝ – BIBLIOTERAPIE. Nejdříve se podíváte do knih s motivy fotografií a kreseb Českého ráje a poté bude následovat přednáška fotografky a cestovatelky Pavly Bičíkové. Komunitní místnost Fokusu Turnov od 9.00 hodin

Sobota 17. září
* PRINCEZNA SE ZLATOU HVĚZDOU NA ČELE. Klasická pohádka s písničkami na motivy příběhů Boženy Němcové. Městské divadlo Turnov od 10.00 hodin, vstupné 100 Kč.
* Ochrana Klokočských skal, z. s., a obec Mírová pod Kozákovem vás od 10.00 hodin zvou na SLAVNOSTNÍ SETKÁNÍ spojené s děkovnou bohoslužbou a svěcením zvonu u kaple sv. Jana Nepomuckého na Dubecku (Mírová pod Kozákovem). Celebruje P. Tomasz Dziedzic, zpěvem doprovodí chlapecký pěvecký sbor IUVENTUS, GAUDE! ze ZUŠ Jablonec nad Nisou. Zvon zasvěcený sv. Zdislavě bude zavěšen a proběhne i první zvonění.
* POUŤ V PELEŠANECH. Probíhá na hřišti pod parkovištěm hradu Valdštejna od 10.00 do 17.00 hodin. Připraveno občerstvení, střelnice, lodičkové houpačky, skákací hrady a další. Od 13.00 do 15.00 hodin probíhá start „Pohádkové soutěžní cesty“. Postavičky z pohádek si i letos pro děti připravily soutěže, které budou probíhat v nedalekém parku. Vstupné dobrovolné.
* PODZIMNÍ ŘEMESLNÉ TRHY A DŘEVOSOCHÁNÍ v Rekreačním středisku na Paldě v Rovensku pod Troskami. Začátek v 10.00 hodin. Můžete se těšit na krásné a originální výrobky, dřevosochaře přímo v akci, pro děti bude připravena dílnička a malování na obličej. V restauraci bude možno si objednat dobroty nejen na grilu.
* ROCK LIVE SHOW. Ukončení sezony v autokempu Kacanovy s kapelami Retro Five a Laxigal. Začátek v 17.00 hodin.
* NOČNÍ STRAŠIDELNÝ LES V JENIŠOVICÍCH. Těšit se můžete na spoustu živých strašidel, ale i neživých exponátů, celá trasa bude ve tmě osvícená svíčkami. K dispozici bude i oblíbený strašidelný bar s kouzelnými lektvary. Start na koupališti v Jenišovicích. Od 18.00 do 19.30 hodin startují malí a bojácní, od 19.30 do 20.30 hodin větší a nebojácní a od 20.30 – 21.00 start pouze bez baterky. Startovné: 70 Kč dítě od čtyř let a dospělý. V cíli pro každé dítě diplom. Občerstvení zajištěno. Parkování přímo u koupaliště. Výtěžek jde ve prospěch ZŠ Jenišovice. Prosíme o rezervaci času startu na https://jenisovice-detem.cz/rezervace/ – díky rezervacím nebývají na startu takové fronty. V případě nepříznivého počasí sledujte naše stránky www.jenisovice-detem.cz.
* VE VÍRU FLAMENCA ANEB ŠPANĚLSKÉ POBLOUZNĚNÍ. Město Rovensko pod Troskami srdečně zve širokou veřejnost na koncert Karolíny Cingrošové a jejích kolegů Lindy Juránkové (klavír) a Miroslava Žáry (kytara). Na programu jsou známé písně, například Besame Mucho, Vzpomínky na Alhambru F. Tárregy, E. Granados a jeho Andaluza, ale také španělské zarzuely, které jsou obdobou české operety. To vše v jediný večer a s úryvky z knihy Výlet do Španěl spisovatele Karla Čapka v podání Václava Žmolíka. Láska a vášeň, temperament a tanec v latinských rytmech. Vstupné 100 Kč, prodej před začátkem představení. Sále budovy radnice od 19.00 hod.

Sobota 17. září: DEN S T. G. M. (100 LET OD NÁVŠTĚVY TURNOVA). Oslavy 750 let Turnova přináší připomínku dalších významných událostí, které k historii města patří. Sotva totiž vstřebáte letní zážitky z Turnovského léta 2022, můžete se těšit na podzimní události. V sobotu 17. září se odehraje Den s T. G. M, zajímavý program přinese také oslava státního svátku 28. října. Partneři akce: MKAM Turnov, MČR v Turnově, Klub přátel železnic Turnov, SUPŠ a VOŠ v Turnově, Kolej klub, KCT, turnovské spolky.

* Nádraží ČD
9.00 akordeon na nádraží s Ondřejem Zlevorem
9.41 odjezd parního vlaku 310.0134 Turnov – Semily
9.45 odjezd parního vlaku 213.902 Turnov – Rovensko p. T.
13.58 příjezd T. G. M.
14.50 odjezd parního vlaku 313.092 Turnov – Semily
15.10 odjezd parního vlaku 310.0134 Turnov – Rovensko p. T.

* Pobočka Městské knihovny A. Marka na nádraží
10.00 vzpomínka na návštěvu T. G. M. v Turnově 17. září 1922 s Jaroslavem Křížem
10.45 slavnostní křest knihy Turnov v srdci

* Park T. G. Masaryka
12-00-17.00 prezentace turnovských spolků
11.30 Turnovanka
13.00 Meckie Messer Klezmer Band
14.30 přivítání T. G. M. v Turnově s Pěveckým sborem Antonín Dvořák, dekorování turnovských spolků
15.30 What The Funk

Doprovodný program:
* Depo
9-00-17.00 otevření depa
každou hodinu vlak nádraží – depo a zpět
– výstava kolejových vozidel
– modelová železnice
– simulátor strojvedoucího a další
* SUPŠ Turnov
9.00-16.00 den otevřených dveří
návštěva T. G. M.

Neděle 18. září
* DÍLNA PODZIMNÍ, KAMÍNKOVÁ. Dílna pro rodiče s dětmi bude věnována podzimnímu tvoření a oblíbenému malování na kameny. Dětské oddělení knihovny od 10.00 hodin.

Pondělí 19. září
* POUTÍ K BRANÁM ORIENTU. Více než 2 000 kilometrů v nohách a jeden splněný sen – dojít pěšky do Asie. Nicolette Havlová se vydala jen s šesti kily na zádech z rodného Havířova přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko (s návštěvou české komunity v Banátu, pro kterou uspořádala sbírku), Srbsko a Bulharsko až do tureckého Istanbulu. Jaké to je být osamocen v horách, potýkat se s útoky pasteveckých psů, (ne)nechat se provdat na rumunsko-srbských hranicích, dojít po svých k moři, absolvovat poslední stovky kilometrů s potulným štěnětem a zvládnout stopovat zpět domů v rekordním čase pod 72 hodin? To vše a mnohem více se dozvíte na přednášce popisující 104 dny dlouhé putování, kdy se člověk přiblíží divoké přírodě a najde cestu k vlastnímu srdci. Knihovna na vlakovém nádraží od 18.00 hodin.

Úterý 20. září
* JAROSLAV TO SPÍSKAL ANEB KRVAVÁ NEDĚLE VE MĚSTĚ NAD JIZEROU. Společenství herců a muzikantů opakuje úspěšnou pseudohistorickou hru se zpěvy. Tvůrci se inspirovali historickými střípky z počátků dějin Turnova. Ve hře autorské dvojice Haken – Hybler hrají herci divadelního studia, zpěváci z Fortuny a muzikanti od interpretů vážné muziky po rockery. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné 200 Kč.

Středa 21. září
* PAVLA BIČÍKOVÁ: TURNOV ZNÁMÝ NEZNÁMÝ. Fotografka a cestovatelka s velmi blízkým vztahem k Turnovu vytvořila jedinečnou prezentaci, která ukáže město jinýma očima. Cestovatelský klub, kino Sféra od 18.00 hodin, vstupné 100 Kč.
* NOC LITERATURY 2022 . Po roce se vrací celorepublikový literární projekt Noc literatury! Znovu se bude číst evropská literatura, tentokrát na třech místech nedaleko centra. Od 18.00 hodin čte v kavárně BBbejby v Žižkově ulici Jaroslav Kříž knihu Jaroslava Rudiše Winterbergova poslední cesta. Od 19.00 hodin čte v infocentru na náměstí Eva Kordová knihu Euforie švédské autorky Elin Cullhed a od 20.00 hodin čte David Pešek v kavárně KUS na Střelnici knihu Jacka Dukaje Led. Literární úryvky jsou na daných místech čteny až do 23. hodiny po 30 minutách. V pauzách zahrají regionální hudebníci. Více na www.knihovna.turnov.cz.
* PERIODIZACE A TYPOLOGIE V HISTORII A HISTORIOGRAFII: Usnadnění komunikace, nebo vnášení a historismů? Běžně se nejen v odborných, ale i v ryze popularizačních textech setkáváme s pojmy jako přelom středověku a novověku, královské a poddanské město, nebo sečná či bodná zbraň. Pro mnoho lidí se jedná o „jasné pojmy“, stejně tak velká část veřejnosti však neví, co si pod těmito termíny představit. Jednota nepanuje ani mezi historiky. Přednáší historik PhDr. Jiří Zoul Sajbt. Muzeum Českého ráje, Kamenářský dům, začátek v 17.00 hodin.

Čtvrtek 22. září
* O LITERATUŘE TURNOVSKÉ A SCÉNICKÉ ČTENÍ JAROSLAVA RUDIŠE. Antonín Marek, Abigail Horáková, Lothar Suchý, Jan Knob… Co skutečně víme o životě a díle těchto turnovských osobností? Speciální pořad o turnovské literatuře s Karolínou Zoe Meixnerovou a Jaroslavem Křížem věnovaný k výročí města Turnova. Poté bude následovat scénické čtení románu Winterbergova poslední cesta od Jaroslava Rudiše, dalšího literáta narozeného v Turnově. Čte a zpívá Jaroslav Rudiš, kterého na klávesy doprovodí Jiří Hradil (Tata Bojs, Kafka Band). Městské divadlo Turnov od 19.00 hodin.

 

* WALDOVY MATUŠKY A OLINKA MATUŠKOVÁ. KONCERT k nedožitým 90. narozeninám Waldemara Matušky. KD Kacanovy od 19.00 hodin. Vstupné 300 Kč v Trafice U Vildy ve Skálově ulici a v Hotelu Králíček. Pozor – omezená kapacita.

Pátek 23. září
* ROZUMBROTHERS. Alternativní crossover se vrací do kavárny KUS. Malá (domácí) scéna, začátek v 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Pátek 23. až neděle 25. září
* 16. VÝSTAVA OVOCE, ZELENINY, KVĚTIN A DALŠÍCH PLODIN.
Téma: Okrasné pařezy v našich zahradách. KD Tatobity: pátek od 14.00 do 18.00, v sobotu od 10.30 do 18.00 hodin a v neděli od 10.30 do 16.00 hodin. Vstupné dobrovolné, bohatá tombola. Pořádá ZO Českého zahrádkářského svazu Tatobity.

* TRADIČNÍ SVATOVÁCLAVSKÁ POUŤ V ROVENSKU POD TROSKAMI – poutní atrakce na rovenském náměstí. Sobota 24. září – pouťová zábava v sále radnice – hraje Rouden Band (od 20.00 hodin), neděle 25. září – od 9.30 hodin poutní mše v kostele sv. Václava – zpívá pěvecký sbor B. Lédla z Turnova.

Sobota 24. září
* SVATOVÁCLAVSKÉ POSVÍCENÍ na Dlaskově statku v Dolánkách. Statek otevřen od 9.00 do 17.00 hodin. Tradiční pořad připomínající ukončení letní sklizně, který uzavírá sezonu Dlaskova statku. Připraveny jsou řemeslné dílny pro děti, v kulturním programu se nejen děti mohou těšit na pohádková představení, pravou posvícenskou atmosféru vykouzlí svými písněmi a tanci folklorní soubory Šafrán a Šafránek a den na statku uzavře skupina Funny Grass. Chybět samozřejmě nebude ani řemeslnický trh a tradiční posvícenské občerstvení.
Program:
10.00 Písničky a říkanky s Evou Kordovou
11.30 Divadlo Rolnička – O drakovi, který neuměl létat
12.00 Folklorní soubor Šafrán a Šafránek – pásmo písní a tanců Na horách se svítí a Na řemesla. 13:00 Divadlo Rolnička – Medvědí pohádky.
14.00 Folklorní soubor Šafrán a Šafránek – pásmo písní a tanců Vokolo Měsíce a Na řemesla
15.00 Funny Grass – bluegrass, country a irská muzika
* NEJVĚTŠÍ OLDIES PARTY V ČESKÉM RÁJI VOL. 3. KC Střelnice – velký sál od 20.00 hodin, vstupné 100 Kč (18+).

Úterý 27. září
* NETRADIČNÍ UNIVERZITA: Dějiny Turnova (I. Prehistorie Turnova). Přednáškou doktora Jana Prostředníka o prehistorii Turnova bude zahájen další cyklus oblíbené Netradiční univerzity. Knihovna na vlakovém nádraží v Turnově II od 10.00 hodin.

Čtvrtek 29. září
* CESTOVATELSKÝ ČTVRTEK:
Čína: Himálajem i pouští Gobi. Sálek ICM hlavní budovy knihovny od 18.00 hodin.

Pátek 30. září
* CAROLINE TANČÍ SWING S THE SWINGS. Sopranistka Karolína Cingrošová po boku pánského vokálního kvarteta The Swings! Městské divadlo Turnov od 19.00 hodin, základní vstupné 260 Kč, senioři 230 Kč, studenti 130 Kč v předprodeji.
* PROTHEUS / ZÁVISLOSTI TOUR 2022. Textař a frontman metalové kapely Dymytry vydává svoje první sólové album „Závislosti“ a vyráží na stejnojmenné turné. Celkem dvanáct exkluzivních koncertů po celé ČR, které by si neměl nechat ujít žádný fanoušek rockové muziky. Protheus na své první desce vsadil na melodie, chytlavé refrény a texty. Kdo by čekal, že se jeho tvorba bude podobat té od Dymytry, bude velmi překvapen. Protheus postavil kapelu z muzikantů velmi zvučných jmen, sám svoji kapelu označuje jako all stars team. Celou show doplní prvotřídní audiovizuální technika, na které se rozhodně nešetřilo. KD Pěnčín – otevření sálu v 18.30 hodin, autogramiáda od 19.30 hodin, koncert Locoloco od 20.30 hodin a koncert Protheus od 21.30 hodin. Předprodej v síti Tickestream a v Tabáku U Vildy ve Skálově ulici.

Sobota 1. října
* 10 LET SNAP CALL. Přijďte oslavit 10 let kapely Snap Call. Koncert spojený s křtem prvního alba. Jako host vystoupí kapela Bodlák. KC Střelnice, velký sál, od 20.00 hodin.

Čtvrtek 6. října
* KAVÁRENSKÝ KVÍZ. Kavárna KUS od 18.00 hodin, vstupné 200 Kč/tým.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.