BUDOUCÍ PRVŇÁČCI MAJÍ ZA SEBOU PRVNÍ „VELKÝ DEN“

0

Je to první velký den v životě malého človíčka. Končí doba školkových her, děti už za pár měsíců usednou do školních lavic. Ve čtvrtek 5. dubna se ve všech turnovských základních školách uskutečnil tzv. slavnostní zápis do prvních tříd. Přestože rodiče mohou děti do prvních tříd zapsat až do konce dubna, v den slavnostního zápisu jich s dětmi přijde vždy naprostá většina. Už proto, že školy se na tento den speciálně připravují a je to zážitek pro všechny zúčastněné.

„Letos chceme naplnit dvě první třídy, podle prvních signálů to vypadá, že zájem asi mírně přesáhne naše možnosti,“ přibližuje ředitel turnovské Základní školy v ulici 28. října Jaromír Frič.
Jako před zhruba deseti lety to ale nebude. Tehdy přicházely do škol silné ročníky, děti byly přijímány podle toho, kdy přišly k zápisu, takže třeba konkrétně před touto školou stáli první rodiče už ráno ve čtyři, aby měli jistotu, že jejich dítě se na „dívčajdu“ dostane. „Nyní máme pevně daná pravidla pro přijetí. Na prvním místě je to spádovost, protože každá škola ve městě má svoji danou oblast, pak rozhoduje, jestli u nás děti mají sourozence, případně jestli jsou z Turnova či okolních obcí. Vloni jsme museli bohužel odmítnout patnáct šesťáků a tři prvňáčky, letos to asi bude podobné,“ uvádí ředitel.

První velký den pro budoucího prvňáčka (ZŠ v ul. 28. října, Turnov)

Turnovská „dívčajda“ si na zájem ze strany rodičů stěžovat nemůže. Kapacita školy je 600 žáků a přesně tolik jich sem chodí. „Zájem nás samozřejmě těší a je pro nás zavazující. Dbáme na řádnou výchovu dětí, chováme se k nim slušně, a to stejné požadujeme od nich. Vedeme je k úctě k dospělým, máme jasně daná pravidla a řád. A stejně tak tresty za provinění, které všichni respektují,“ dodává Jaromír Frič.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.