NEJVĚTŠÍ ČESKÝ DRAHOKAM NAJDETE V TURNOVSKÉM MUZEU!

0

Z dnešního pohledu lze nákup unikátní sbírky broušených kamenů jen těžko docenit. Podle ředitelky turnovského Muzea Českého ráje Vladimíry Jakouběové se jedná o největší nákup za dobu jeho existence od roku 1886. „Dosud jsme sbírkové předměty nakupovali řádově za dvacet či třicet tisíc korun ročně, že jednou budeme moci za unikátní kolekci zaplatit milion, to jsem si nikdy ani nemyslela. Je za tím hodně úsilí, ale díky ministerstvu kultury a Libereckému kraji se to podařilo,“ přiblížila Jakouběová.

Snímek z tiskové konference, na které byla sbírka představena. V. Jakouběová a K. Vinklátová, Kamenářský dům Muzea Českého ráje v Turnově  16. října 2017

Podle náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Květy Vinklátové jde o opravdu unikátní kameny, které najdou místo ve specializovaném muzeu, které se o ně dokáže náležitě postarat. „Sbírka také mohla nenávratně zmizet v soukromých rukou, nebo být rozprodána po jednotlivých kusech, což by byla škoda. Když jsem do funkce náměstkyně pro kulturu nastoupila, tak mě překvapilo, že muzea ani galerie nemají ve svých rozpočtech pevnou každoroční částku na akvizice a chtěla bych to změnit,“ řekla náměstkyně.

Jak doplnil mineralog muzea Jan Bubal, jedná se o celosvětově výjimečné výbrusy, podobnou sbírku, jaká je nově v turnovském muzeu, není ani v Národní galerii! Záhněda vybroušená do briliantu je pravděpodobně největší vybroušený český kámen vůbec.

V popředí část kolekce

Více než půl roku se pracovníci muzea snažili získat finance na unikátní sbírku fasetovaných brusů drahokamových křemenných odrůd (záhněda, citrín, křišťál), které pochází převážně z moravských a také z českých nalezišť. Sbírku soustředil soukromý sběratel a brusič minerálů v 80. a 90. letech minulého století. Přeje si zůstat v anonymitě.
Jedinečnost sbírky, která obsahuje celkem 226 kusů, spočívá ve vzácnosti výskytu takto velkých kamenů v drahokamové kvalitě na území České republiky. Největším kamenem je záhněda o hmotnosti 508 gramů, dalších 16 kamenů dosahuje hmotnosti větší než 100 gramů. Všechny jsou přesně lokalizované, což unikátnost sbírky ještě zvyšuje. Převážná část výbrusů ve sbírce je z lokalit nacházejících se na Českomoravské vysočině, dva kameny pocházejí z lokality Rádlo u Jablonce nad Nisou. Fasetové broušení prováděl již bohužel zemřelý brusič drahých kamenů Jiří Baudyš z Turnova.
Muzeum sbírku odkoupilo za aktuální cenu, jakou má v karátech. Nebylo přihlédnuto k historické a kulturní hodnotě, ta by byla výrazně vyšší. Také na specializovaných zahraničních burzách by její majitel mohl získat možná více než dvojnásobek, on si ale přál, aby jeho sbírka skončila právě v turnovském muzeu, se kterým dlouhodobě spolupracuje.

Exkluzivní krátkodobá výstava nazvaná NEJVĚTŠÍ ČESKÉ DRAHOKAMY: AKVIZICE STOLETÍ proběhne v Klenotnici turnovského muzea od 24. října do 3. prosince.
Unikátní kameny by v budoucnu měly najít své stále místo v připravované nové expozici mineralogie turnovského muzea.

Jeden z dalších unikátních vybroušených kamenů

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.