RODINNÉ CENTRUM NÁRUČ SLAVÍ PATNÁCTÉ NAROZENINY

0

Sami určitě znáte ten pocit – sotva jste si svého drobečka přivezli z porodnice… a najednou je z něj „skorodospělák“ s ještě teplou občankou zastrčenou do zadní kapsy kalhot. Také nám připadá neuvěřitelné, že od chvíle, kdy se první maminky začaly scházet v daliměřické waldorfské MŠ, uplynulo už patnáct let! Ve svých počátcích – v plenkách – zažila Náruč několikeré stěhování. Elán to ale průkopnicím myšlenky fungujícího rodinného centra, Hance Hajnové a Petře Houškové, nevzalo. V zádech navíc cítily oporu města Turnov, které od počátku projektu fandilo a časem ho začalo také finančně podporovat.

Pevné zázemí jsme tak na několik let získali v budově Žluté ponorky. Když naše „dítě“ vstoupilo do školního věku, rozrostli jsme se o pobočku v „hasičárně“ v Daliměřicích.  V září roku 2008 zažíváme den D – stěhování do jedné z nejkrásnějších oblastí Turnova – do budovy Sokolovny ve Skálově ulici. Tyršovi následovníci prokázali nemalou dávku trpělivosti, tolerance a vstřícnosti, díky čemuž obě naše organizace dosud žijí v dokonalé symbióze. V té době bereme pod svá ochranná křídla také první pěstounské rodiny a začíná se rýsovat podoba budoucího Centra podpory pěstounských rodin (které za pár let získá pověření pro výkon sociálně-právní ochrany dětí a začne se práci s náhradními rodinami věnovat profesionálně).

201501190932_sso_11_014_naruc

Z vyjukaného školáka se pomalu stává otrkaný puberťák. Parta nadšených rodičů, kteří vybudovali centrum doslova na koleni ve svém volném čase, vyrostla v tým profíků „ten umí to a ten zas tohle“ – a kdo neumí, ten se naučí – zaměstnanci i dobrovolníci se u nás neustále vzdělávají a nechávají o sebe pečovat na supervizích. Navíc se nám daří zaměstnávat přes úřad práce maminky malých dětí, pro které jsme něco jako odrazový můstek k další kariéře.

S prostorovým rozšířením přišel ruku v ruce i výrazný vzestup návštěvnosti, což se zákonitě promítlo i do naší nabídky služeb a aktivit – přibývají kurzy pohybové, hudební, výtvarné – většinou pro nejmenší děti, rodiče zase mohou docházet na lekce cvičení pro dospělé (nabídka se vždy lehce obměňuje podle toho, která maminka či tatínek se zrovna kurzů ujme a co umí – cvičí se od jógy a pilates přes aerobik na míčích až po tai-chi). Ne každý stojí pouze o zpívání a cvičení s malými dětmi, rodiče se chtějí vzdělávat, získávat přehled, setkávat se s odborníky – zajímají se o těhotenství, kojení, výchovu svých potomků, o jejich i své vlastní zdraví, o rozvoj dovedností, ptají se na okolnosti návratu do práce po mateřské dovolené – k tomu jim slouží naše semináře a besedy. Často ale také potřebují pomoci s mnohem hlubšími traumaty než s tím, že se „nudí na mateřské“. Snažíme se, aby každá rodina, která se potýká s  problémy, u nás našla útočiště a spolu s pomocí našich odborníků na těhotenství a ranou péči, psychologii, výchovu, pedagogiku sociální právo či finance hledala řešení dřív, než dojde k nejhoršímu.

201501190932_sso_12_014_naruc

Snad se nám to daří, o čemž svědčí i opakovaná podpora z veřejných i soukromých zdrojů. Řada projektů díky tomu žije a pomáhá už několik let. V uplynulém roce jsme mohli opět díky dotacím z města Turnov, Libereckého kraje i MPSV, díky darům od nadací (Nadace Euronisa a Nadace B. J. Horáčka), místních firem (družstvo Granát, AQUA Program s. r. o., RESIM s. r. o.) i jednotlivců například „pošťouchnout“ blíž k první třídě děti s odkladem školní docházky prostřednictvím „Veselé školičky“, v létě se vyřádit s návštěvníky hradu Valdštejn během výtvarných dílen, vypravit parní vlak s Mikulášem, poskytnout stovky bezplatných konzultací v rámci projektů „Přijďte mezi nás“ a „Dáváme rodinám šanci“ nebo rozjet preventivní program pro školní děti „Znáte svá práva?“ Přes velkou konkurenci různých hlídacích agentur a služeb se nám daří udržet miniškolku – dopolední program, který děti citlivě a s ohledem na jejich potřeby a věk připravuje na nástup do mateřské školky.

V patnácti letech se mnoho dětí osamostatňuje, odpoutává od svých rodičů. Přestřihnutí pupeční šňůry se nevyhnulo ani nám. Naše „matka“ – dlouholetá předsedkyně a vedoucí centra, jedna ze zakladatelek – Petra Houšková – dospěla po dlouhém váhání k tomu, že její potomek už je dostatečně zralý na to, aby se postavil na vlastní nohy. Opustila náš tým, ukončila v centru veškeré své aktivity a zapojila se do vedení města. Snad to náš teenager zvládne bez vážnějších zakopnutí a kotrmelců, když měl až dosud tak dobrou výchovu… 

Anna Bergerová, naruc.turnov@seznam.cz, www.naruc.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.