„NA IN-LINECH BEZPEČNĚ“ ANEB CO DĚLAT, KDYŽ DOJDE K PORANĚNÍ OSOB

0

Předposlední květnovou sobotu se na cyklostezce Greenway Jizera uskutečnila pod režií MS Českého červeného kříže Turnov další preventivní akce cílená především na osvětu v poskytování první pomoci. Na všechny sportovce, ať ty nejmenší nebo dospělé, čekala nastražená modelová situace. Dvě sportovně založené kamarádky (říkejme jim Jarka a Katka) využily pěkného počasí a vyrazily na skateboardu a in-linech za sportem od Dlaskova statku směrem do Rakous. Jarka a Katka jsou mladé, pěkné dívky, které se chtějí líbit, takže nějaké pomyšlení na to vzít si přilbu a chrániče jim připadalo zbytečné.

Dívky tak na nic víc nečekaly a vyrazily na asfaltku. Při sjezdu z mostní lávky je míjel pěkný kluk. Jarka se po něm otočila a nevšimla si, že se v protisměru její jízdy přibližuje cyklista – a nehoda byla na světě. Jarka se střetla s cyklistou a Katka na in-linech už střetu nedokázala zabránit. Výsledkem této neopatrné jízdy byla „jen“ otevřená zlomenina bérce a horní končetiny. Úkolem náhodně zastavených „sportovců“ a naším cílem, bylo ukázat, jak by mělo vypadat ošetření daného zranění.

n201506112305_oso_40_015_cckrizVětšina dotázaných se svého úkolu zhostila s ostychem, ale pokud jim za zády stál kvalifikovaný odborník, probudil se v nich hotový záchranář. Jiní, když zjistili, kam směřujeme, šlápli o to víc do pedálů a v mžiku nám ukázali zadní blatník. (Nejlepším aktérem naší akce byl náhodně vybraný muž, který, když zjistil, jaká je situace, nemeškal ani vteřinu a jal se ošetřovat naše figurantky, a to přímo profesionálním způsobem. A na naší otázku, kde získal takové znalosti, zda je zdravotník, odpověděl skromně, že je voják…) Zájemci si také mohli vyzkoušet a ověřit znalosti na připravených resuscitačních figurínách a podívat se i do přistaveného vozu ambulance.

První pomoc není žádná věda a nikdo nezná a neví, kdy bude potřeba zachránit život druhému, buď v rodinném kruhu, nebo z řad přátel, kamarádů a známých.
Tomáš Goroš, mscckturnov@post.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.