ŠEDESÁT TISÍC PRO HENDIKEPOVANÉ DĚTI

0

Velkou míru lidské solidarity projevili obyvatelé Turnova při 5. ročníku veřejné sbírky Pozvedněte slabé, kterou pořádá Nadace EURONISA. Podle ředitele nadace Aleše Rozkovce je částka vybraná v Turnově v přepočtu na jednoho obyvatele nejvyšší v Libereckém kraji. Sbírku pro nadaci fyzicky uskutečnili studenti zdejšího gymnázia, částka je určena pro hendikepované děti v Dětskému centru Sluníčko.

Symbolický šek ve výši 60 600 Kč převzala v pondělí 21. dubna z rukou Aleše Rozkovce ředitelka turnovského Dětského centra Marie Macháčková. Jak uvedla na slavnostním setkání, které se uskutečnilo v objektu centra u nádraží, částka poslouží na dovybavení zahrady a na nákup pomůcek pro hendikepované děti. „Letos se nám ještě podařilo získat dotaci ve výši 400 tisíc korun od Libereckého kraje. Také tyto peníze věnujeme na úpravu zahrady. Děkujeme všem, kteří přispěli,“ řekla Macháčková. Kapacita Dětského centra a Základní a mateřské školy speciální je naplněna, chodí sem 36 postižených dětí různého věku.

Podle ředitele nadace EURONISA je transparentnost sbírky jedním z předpokladů úspěchu. „V dnešní době je různých veřejných sbírek opravdu hodně, my se snažíme, aby vybrané peníze vždy skončily v daném místě. Když tedy studenti gymnázia chodí s kasičkami v ulicích, lidé vědí, že peníze dávají na konkrétní věc ve svém městě,“ řekl Rozkovec. Nadace EURONISA za dobu svého fungování (založena byla v roce 1995) podpořila v Libereckém kraji 760 projektů celkovou částkou převyšující 13 milionů korun. Dnes patří mezi dvacítku největších nadací v České republice.
Veřejnou sbírku Pozvedněte slabé v nadaci začali pořádat v roce 2003. Tehdy se v pěti městech v kraji vybralo 400 tisíc korun. V roce 2007 se uskutečnil pátý ročník. V 18 městech byla vybrána částka ve výši téměř milion korun.

„Právě lidská solidarita spolu se svobodou a demokracií je jedním ze základních prvků fungování spravedlivé občanské společnosti,“ řekl na setkání senátor Jaromír Jermář, studentům gymnázia za vybranou vysokou částku ve prospěch hendikepovaných dětí poděkovala i starostka města Hana Maierová.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.